Як порядок в домі змінює життя

Як порядок в домі змінює життя

Японський експерт з наведення порядку Марі Кондо обіцяє: якщо Ви готові до великих змін, результатом прибирання стане справжнє диво


Бестселер Марі Кондо «Магія наведення порядку, що змінює життя: Японське мистецтво позбавлення від непотрібних речей і організації простору» по-справжньому змінив життя Емілі Клей, господині будинку в Орегоні. За її словами, після прочитання книги вона позбулася «тонни» одягу і книг, і хоча дуже любить ходити по магазинах, поради Марі Кондо втримали її від того, щоб заново вщерть забити всі полиці і шафи. «Ця книга повністю змінила моє уявлення про речі, — каже вона. — Якщо мені не подобається якась річ, якщо я ніколи не використовувала її, не читала, не носила — я позбуваюся її, не замислюючись ».

Тієї ж думки дотримується дизайнер з Сан-Франциско: «Я сама дотримуюся основних постулатів книги Кондо і раджу всім чинити так само: зберігати варто лише те, що приносить задоволення, — каже вона. — Це правило допомагає мені визначити місце речей в моєму серці і моєму будинку. Просто вражає, наскільки чистіше став мій будинок після того, як я викинула все барахло».

Ми чекаємо змін!

Втім, визначення «змінює життя», мабуть, занадто сміливе. Життя змінюють такі події, як шлюб, народження, смерть, переїзд. Прибирання, навіть генеральне, не підпадає під моє уявлення про глобальні зміни, але ставлення до дому ідеї Марі Кондо змінюють поза всякими сумнівами.

Не має значення, як Ви ставитеся до магії, на якій постійно робиться акцент у цій книзі. Однак обсяги продажів цієї книги по всьому світу дійсно можна назвати надприродними. Вона 23 тижні протрималась в списку бестселерів «Нью-Йорк Таймс» в категорії «Поради і практичні керівництва». На сайті Amazon була названа кращою книгою 2014 року в розділі «Рукоділля, будинок і сад». З виходу першого видання минулої осені книга запускалася в друк 13 разів, і було продано два мільйони копій. Дивлячись на ці цифри, можна зробити висновок, що люди дійсно відчайдушно хочуть змінити існуючий порядок речей. Давайте розберемося, чи виконає Марі Кондо обіцянку, дану в сміливому заголовку своєї книги.

Два ключових правила


Після багатьох років практики японський фахівець з організації простору розробила свій власний метод. Суть проста, а от застосувати його буває неймовірно важко (кажу з власного досвіду), адже люди ні за що не бажають розлучатися з власними речами.

Отже, дві ключові установки методу Марі Кондо зводяться до того, що тримати вдома слід тільки ті речі, які наповнюють серце радістю. А в процесі прибирання потрібно працювати не з кімнатами, а з категоріями речей.


Зберігайте те, що любите

Кондо досить часто використовує фразу «іскритися радістю», кажучи про дорогі серцю речі. Підсумовуючи сказане, можна зробити такий висновок: якщо ви не любите річ, позбудьтеся її. Складність полягає в тому, щоб, як то кажуть, відокремити зерна від полови і розрізнити поняття «щастя» і «прив'язаність». У своїй книзі Кондо пропонує досить жорсткий спосіб, що допомагає це зробити.


Розбирайтеся з речами, а не з кімнатами

Одна з головних ідей, яка відрізняє метод Кондо від всіх інших, свідчить, що розбирати речі слід за категоріями. Наприклад, замість того, щоб прибратися в гардеробній, треба розібратися з усім одягом, який є в будинку.

Зазвичай він зберігається в декількох місцях: в гардеробній, комодах і шафах спалень і дитячих, в передпокої і навіть на горищі. Досвід роботи Марі Кондо показав, що якщо прибиратися в кожній кімнаті окремо, це буде нескінченний процес. Тому все, що є в будинку, треба поділити на категорії і розбиратися з кожною з них. На першій сторінці своєї праці автор пише: «Спочатку треба забракувати все непотрібне, а потім навести порядок у всьому домі раз і назавжди».


І це тільки перша порада, а книга досить велика — цілих 216 сторінок. Ми попросили Марі Кондо про інтерв'ю по електронній пошті, і вона коротко сформулювала для нас основні принципи свого методу.

Прибирання крок за кроком


Знайомтеся, це Марі Кондо на початку прибирання в гардеробній одного зі своїх клієнтів. В її світі шлях до чистоти і порядку починається з уявлення того, як ви хочете жити. У своєму інтерв'ю вона описала цей процес поетапно.


1. Подумайте про те, що таке ідеальне життя. Іншими словами, як ви хочете жити.

2. Зберіть речі одного типу складіть їх разом. Наприклад, покладіть весь одяг на підлогу. Кондо пропонує починати з одягу, потім зайнятися книгами і, нарешті, документами.


3. Запитайте себе, чи випромінює кожна річ радість. «Візьміть річ в руки, пощупайте її і постарайтеся відчути, чи є в ній радість», — пише Кондо.


4. Розсортуйте речі і покладіть їх на місце. Відповідне місце для кожного предмета визначте заздалегідь.

Здається занадто просто, чи не так? Але Кондо вважає, що метод важкий тим, що багато хто з нас наповнюють речі емоціями. Часом ми прив'язуємося до речей, які нам не подобаються, просто тому, що нам їх подарували. Ми дозволяємо книгам і паперам накопичуватися на столі в надії, що коли-небудь їх прочитаємо. Ми навідріз відмовляємося викидати невдалі покупки, тому що шкодуємо витрачених грошей. «Суть мого методу полягає в тому, щоб неупереджено поглянути на своє добро і вирішити, що з усього накопиченого за багато років дійсно важливо», — пише Кондо.
Тепер Ви розумієте, як це важко. У відповідь на всі сумніви Кондо наводить слова принцеси Ельзи з «Холодного серця»: відпусти і забудь.

До:

Це фотографія кімнати однієї з клієнток Кондо до прибирання. Для багатьох з нас забиті вщерть полиці і нескінченні пакети з речами — звична картина.


А вже Марі Кондо бачила таке сотні разів. Вона закликає людей забути ті речі, які переповнюють шафи (раз вони там заховані, значить, нікому не потрібні), не прив'язуватися до предметів, які можуть знадобитися «коли-небудь» (для Кондо «коли-небудь» означає «ніколи»), і обов'язково віддавати свої речі тим, хто їх потребує, щоб не відчувати почуття провини за те, що ви їх позбуваєтеся.


Після:

Та ж сама кімната після збирання за методом Кондо. Видавець хвилювався, що фотографії будинків японських клієнтів Кондо можуть налякати європейців. І справді, після того, як стіл пересунули в іншу кімнату, а більшість речей викинули, це приміщення здається порожненьким.


Однак те, що одній людині здається спартанським, інша назве ідеальним. Ось як Кондо описує свій власний будинок: «У себе вдома я відчуваю почуття блаженства, навіть повітря здається свіже і чистіше. Вечорами я люблю посидіти в тиші і подумати про минулий день за чашкою трав'яного чаю.

Озираючись на всі боки, я бачу картину, яку дуже люблю, і вазу з квітами в кутку кімнати. Мій будинок невеликий, і в ньому знаходяться тільки ті речі, яким є місце в моєму серці. Такий стиль життя приносить мені радість кожен день ».


ДО: Цю токийскую кухню чекає чарівне перетворення. Тільки уявіть, з якими труднощами доводиться стикатися її господині!


ПІСЛЯ: Та ж сама кухня після роботи Марі Кондо. Радикальні перетворення, чи не так?А як же міркування необхідності?

«Багатьом людям важко слідувати правилам Марі Кондо, — каже Кейлі, фахівець з організації простору з Сан-Франциско. ─ Мені подобаються деякі з її ідей, але не всі вони працюють ». Як, наприклад, застосувати на практиці ідею про те, що зберігати треба тільки ті речі, які викликають радість? «У будь-якому будинку повно речей, які не мають ніякого відношення до щастя, а просто необхідні», — каже Кейлі.

Кондо говорить і про потрібні речі, але її визначення необхідного йде далі звичних уявлень. Наприклад, що робити з підручниками і посібниками з експлуатації техніки? Їх можна знайти в Інтернеті. Книги, які ви не прочитали? Віддайте, Ви все одно ніколи їх не прочитаєте. Подарунки від коханих, якими Ви не користуєтеся? Звільніть себе і від них теж.


Реальний приклад з Каліфорнії

Кейлі впевнена, що багатьом людям непросто в усьому дотримуватися порад Кондо. Щоб не бути голослівними, ми звернулися за допомогою до Сьюзі Шоаф, жительки Сан-Франциско, яка виграла безкоштовну консультацію Марі Кондо. На цьому знімку Ви бачите Сьюзі (зліва) в своєму будинку площею 84 кв. м під час зустрічі з Марі Кондо.


Це фотографія вітальні Сьюзі після візиту Марі Кондо. «Ви можете сміятися, але я дійсно давно збиралася навести порядок, — говорить Сьюзі, яка чула про метод Марі Кондо, але не читала її книгу. — Багато речей дісталися мені у спадок від батьків, та й сама я люблю колекціонувати знахідки з блошиних ринків. Речі накопичувалися до тих пір, поки по дому не стало важко пересуватися. З цим треба було терміново щось робити ».


Хоча Сьюзі зазвичай бере книги в бібліотеці, у неї слабкість до альбомів з мистецтва та дизайну, а також гідів по закордонних країнах. Так виглядала її книжкова шафа до того, як вона почала прибирати разом з Кондо.

Перспектива позбутися від безлічі своїх речей трохи лякала Сьюзі, але вона знала, що зможе зберегти те, що по-справжньому любить, і ця думка її заспокоювала.

«Вона почала з того, що зняла всі книги з усіх полиць на першому і другому поверсі», — розповідає Сьюзі, яка і сама була шокована тим, як багато у неї насправді книг (у своїй книзі Кондо наводить багато подібних прикладів). «Вона не засуджувала мене, — продовжує Сьюзі. — Але коли я побачила, скільки книг накопичила, я зрозуміла, що хочу впоратися з цією лавиною і всім серцем прийняла метод Марі ».


«Перед розбором Кондо поплескала по кожній книжці і сказала, що так вона їх будить, — згадує Сьюзі. — Потім ми сіли на диван і стали брати одну книгу за іншою. Через перекладача Марі питала мене про кожну книгу, чи випромінює вона радість. Якщо я говорила «так», ми відкладали книгу в одну стопку, якщо «ні» — в іншу. У той день ми переглянули 300 книг і позбулися 150 ».

Коли всі книги були розібрані, Кондо запропонувала поклонитися книгам, з якими було вирішено попрощатися, і подякувати їм.


У своїй книзі Кондо говорить, що дякувати речам за службу — важлива частина прощання з ними. «Коли ви говорите «спасибі» речам, які служили вам вірою і правдою, ви рятуєтеся від почуття провини за те, що викидаєте їх, і відчуваєте вдячність по відношенню до тих речей, яким дозволили залишитися», — пише вона.


ПІСЛЯ: Сама думка про те, що можна викинути так багато книг, багатьох бентежить. Але що б ви не думали, зізнайтеся: тепер ця книжкова шафа виглядає набагато краще. «Я віднесла сім коробок з книгами в фонд «Бібліотечні друзі». Для мене це дуже багато значить. І я впевнена, що, як би парадоксально це не звучало, аналіз кожної окремої книги прискорив процес і допоміг мені зрозуміти, які з них дійсно важливі», — ділиться Сьюзі. Коли Сьюзі і Марі розібрали книги і залишили тільки найулюбленіші, на полицях з'явилося досить місця для фотографій і декоративних предметів. І, що важливо, тепер їх краще видно.

«Книги, які Вам подобалися, коли Ви їх купили, з часом можуть стати марними. Інформація в книгах, статтях і документах недовго залишається актуальною, — каже Кондо. ─ Коли виставите на полиці тільки ті книги, які викликають радість, Вам легше зрозуміти, що інші Вам більше не потрібні. А далі все просто: чим менше книг на полиці, тим легше підтримувати порядок ».

З одягом працює той же принцип. Витягніть з шаф все, що там є, відберіть найулюбленіше і позбудьтеся решти.

ДО: Сьюзі дуже хотіла, щоб Марі показала їй свій метод складання одягу. На цьому знімку ви бачите одину з шухляд комоду до прибирання.


ПІСЛЯ: Та ж сама шухляда! Кондо радить укладати речі не одну поверх іншої, а вертикально, або, як вона сама каже «стоячи». На її думку, тільки так можна зберігати порядок і швидко знаходити те, що потрібно.


Ще одна порада: складайте речі компактними прямокутниками.

Сьюзі демонструє цей метод на блузці: «Загорніть довгі сторони блузки або футболки всередину і приберіть туди ж рукави, щоб вийшов довгий прямокутник.

Тепер візьміться за вузьку сторону прямокутника і складіть його навпіл. Продовжуйте складати річ вдвічі або втричі доти, поки вона не зменшиться настільки, щоб акуратно «стати» в ящик поруч з іншими речами».


«Тепер мої ящики виглядають красиво і всередині, і зовні», — сміється Сьюзі.

Прибирання як шлях до успіху


Як стати міжнародною зіркою в галузі організації простору? У першій частині своєї книги Кондо розповідає, як почала свій шлях до успіху. З самого дитинства вона була одержима чистотою і розбором завалів. «Коли мені було п'ять років, я читала мамині журнали про домоведення, і це пробудило в мені інтерес до всього, що пов'язано з будинком», — говорить вона.
У школі вона вперше зрозуміла, в чому полягала її основна помилка. До того, як Марі відкрила для себе книгу «Мистецтво викидати речі» Нагіси Тацумі, її експерименти рано чи пізно перетворювалися в зачароване коло. Вона прибиралася в одній кімнаті, потім переходила в наступну, в наступну — і так до тих пір, поки не поверталася в першу, де все починалося спочатку. «Мені здавалося, що скільки б я не прибиралася, краще не ставало. У кращому випадку процес розбору завалів наступав пізніше, але все одно наступав », — розповідає вона.
Однак після прочитання книги Тацумі Марі зрозуміла, що їй потрібно терміново перезавантажити всю систему. Вона повернулася додому і закрилася у своїй кімнаті на кілька годин. У своїй книзі вона пише: «Коли я закінчила, у мене було вісім повних пакетів з одягом, який я ніколи не носила, підручників з початкової школи і іграшок, з якими я не грала багато років. Я навіть викинула свою колекцію гумок і печаток. Чесно зізнаюся, що я і забула про те, що у мене є всі ці речі. Після розбору я цілу годину сиділа на підлозі і задавалася питанням, навіщо я взагалі зберігала все це барахло ».
Це саме питання дало початок власного бізнесу з клієнтами, які чекають своєї черги по кілька місяців. Воно ж в результаті привело і до написання книги, яка стала бестселером у багатьох країнах.

Чи працює це насправді?


Отже, ми повертаємося до питання, поставленого в заголовок цієї статті: чи може прибирання змінити наше життя?
Звичайно, Кондо вважає, що може. «Весь сенс мого методу в тому, щоб навчити людей розуміти, що важливо в їх житті, а що ні, — каже Марі. ─ Слідуючи моїм порадам, ви зрозумієте, які речі викликають у вас почуття радості, а значить, будете точно знати, що вам потрібно для щастя».


Читачі — такі, як Емілі Клей — згодні: «Книга змусила мене замислитися над тим, скільки речей у мене є і скільки мені насправді необхідно. Я анітрохи не шкодую, що позбулася купи всього непотрібного, хоча мені неприємно згадувати про те, скільки грошей я витратила даремно. Позбавлення від зайвих речей в якійсь мірі звільнило мене, — зізнається Емілі. — Тепер замість того, щоб купувати нові сумки або туфлі, я відкладаю гроші на поїздку в Італію ».
+2
3225
RSS
До Різдва залишилося не так багато часу. Прийшла пора починати генеральне прибирання.
23:37
+1
Є наступна «підла» закономірність: та чи інша річ може лежати у тебе вдома протягом багатьох років без діла, але варто її викинути, як вона тобі за деякий час раптом… конче знадобиться! Перевірено на практиці!!!
Точно. Зразу ж на наступний день. В самої теж так було.
Інша закономірність є в тому, що я точно знаю, що в мене десь лежить потрібна річ, але я не можу її знайти. Йду купую нову, а наступного дня знаходжу ту стару заховану.
Ага, ага!
05:35
+2
Чудесна стаття. Дякую, Дзвінко. Ви ж подивіться: людина живе у просторі і в часі. А організацією свого простору не займається. І треба було народитися японці Марі Кондо, щоб це зрозуміти і зайнятися фахово. Українці є накопичувачами зайвих речей на генетичному рівні. Це давній спадок постійних воєн, голодоморів+. Відсутність стабільного достатку змушує українців відкладати речі «на всяк випадок». Аналіз завалів привело японку до думки, що життя має ІСКРИТИСЯ РАДІСТЮ. Людина, яка іскриться радістю, не має не лише завалів речей, а й покладів шлаків у судинах. Така людина абсолютно здорова. На прощання я сказав Тимуровій Люсі: всі твої проблеми від дефіциту радості.
05:49
+2
Мій покійний батько Михайло зберігав криві гвіздки у старій шапці і в чуні. ТІ цвяхи я ретельно вирівняв і вони десь лежать у банках непотрібні. Новіші криві цвяхи люблять вирівнювати мої онуки. Різнокаліберні радянські шурупи з 1000 лежать у трьох мисках у майстерні. Займають місце, хоч я давно вже перейшов на саморізи, які легко закручуються шурупокрутом. Є в моїй майстерні з десяток сокир і молотків. Буде генеральне прибирання. При переселенні в село виникло питання, що робити з книгами? Кілька сот книг роздали сусідам — їм це в радість. Кожна річ якось прив'язує. Пора нам на волю!

Випадкові Дописи