5 речей в юдаїзмі, які вас здивують

5 речей в юдаїзмі, які вас здивують
Джерело матеріалу:

Від перекладача: чесно кажучи, мене завжди трохи засмучувала та обставина, що багато хто уявляє юдаїзм таким собі «специфічно суворим» варіантом християнства — чимсь на кшталт старообрядництва. У цьому зв'язку пригадую, як в ході однієї мережевої суперечки опонент кинув мені дошкульне (з його точки зору) зауваження: «Цікаво, що на це сказав би ваш святий цар Давид». Ясна річ, ці слова викликали у мене лише те, що й могли викликати — напад гомеричного реготу. Бо цар Давид (попри всю його велич в єврейській історії) ніколи не вважався «святим». Про що я й поспішив повідомити опонента, щойно здолав напад неконтрольованих веселощів. Але у відповідь почув лише: «Ти ладен зректися всіх ваших святих царів, аби лише переді мною вибрехатися».

Отже, мій опонент серйозно вважав, буцімо у євреїв існує така сама «небесна канцелярія», яку нагромадили над собою православні та католики: святі, святителі, рівноапостольні, преподобні… і хто там ще!.. А моє щире бажання спростувати його помилкові уявлення було сприйняте як брехня. Ясна річ, я не маю релігійної освіти, а тому мої слова можна сприймати як заманеться — в тому числі, як брехню. Тим більше я зрадів, відшукавши пропоновану увазі завсідників Світоча статтю: сподіваюсь, її авторові можуть сміливо повірити навіть найзатятіші скептики! Оскільки він посилається на Талмуд, то беззаперечно має єврейську релігійну освіту...


Ми зобов'язані насолоджуватися в цьому світі

Єрусалимський Талмуд стверджує, що Творець «спитає з нас» за дозволені задоволення цього світу, які ми не дозволяли собі навмисно (Кідушин, 4:12). Всевишній не створював насолоди цього світу заради того, аби просто спокушати нас. Насолоджуйтеся прекрасним делікатесом, але робіть це уважно, немов знавець, отримуючи задоволення від кожного шматочка. Саме в такому випадку Ви зможете контролювати своє фізичне тіло, а не воно контролюватиме Вас.

Наприкінці свого життя Рав Шимшон Рафаель Гірш, найбільший рабин Німеччини ХІХ століття, попросив своїх учнів скласти йому компанію в подорожі Швейцарськими Альпами. Він хотів бути впевненим, що в той момент, коли йому належить постати перед Творцем, на запитання: «Шимшоне, чи бачив ти пишність моїх Альпійських гір?» — він відповість ствердно.

Зречення матеріального не відповідає єврейському ідеалу. Насправді, повна святість досягається саме завдяки вірному використанню матеріального світу. Замисліться над словами на івриті, що є спорідненими із словом КДУША (святість): КІДУШИН — шлюб чоловіка й жінки, що поєднує їх, КІДУШ на вино, ШАБАТ КОДЕШ, святий день Шабат, в який заповідано куштувати прекрасні страви ба навіть поспати трохи довше. Всі ці заповіді зосереджені навколо фізичних дій. Відповідно до світогляду юдаїзму, святість досягається саме через «піднесення» фізичного, а не через заперечення його.

В юдаїзмі є Рай і Пекло

Але, ймовірно, не так, як ви собі це уявляєте

Прийдешній світ — це вираз відносин із Творцем і духовний світ, які ми створили й розвинули в цьому, фізичному світі. Те, як кожен із нас постане в Прийдешньому світі, багато в чому залежить від того, як ми до цього готувалися. Кожне рішення, ухвалене в цьому світі, трансформує нас і створює зв'язок з прийдешнім світом, або руйнує його.

Уявіть, що двоє людей слухають концерт. Один з них вивчав музику, читав про композитора і знайомий з тим, як була написана ця симфонія. Для нього цей концерт неймовірно змістовний і несе нову глибину сприйняття та розуміння. Інша людина потрапила [на концерт] випадково. Вона ненавидить класичну музику. Для неї концерт занудний, ба навіть неприємний.

Один і той самий концерт, і настільки різне розуміння та враження.

Наша сутність не піддається тотальній трансформації після того, як ми полишили цей світ. Якраз навпаки. Наша суть найповніше виразиться і реалізується в прийдешньому світі. Біль від розриву з прийдешнім світом, глибоке усвідомлення того, ким ми могли б стати, якби зробили інший вибір — ось в чому особливість єврейського бачення Пекла.


Не обов'язково бути євреєм, щоб потрапити до Раю

На противагу думці антисемітів і просто необізнаних людей, згідно з Торою, не-єврей може стати високодуховною особистістю і так само заслужити місце в прийдешньому світі.

Але обов'язок виконувати всі заповіді Тори покладений тільки на євреїв. Не-євреям Тора наказує дотримуватися лише 7 заповідей. Маймонід стверджує, що «Кожен з народів світу, який дотримується 7 заповідей в служінні Творцеві, стає праведником, знаходячи свою частку в прийдешньому світі».

Основа юдаїзму — практичність і здоровий глузд

Перша заповідь з 10 заповідей — ЗНАТИ, КИМ Є ТВОРЕЦЬ

Деякі релігії вимагають сліпої віри, підтверджуючи свої переконання лише емоційними аргументами щодо правдивості своєї віри. Тора вчить нас вибудовувати раціональний фундамент для віри. Вірити в Бога тому, що Ви маєте достатню кількість вичерпних аргументів на підтвердження того, що Творець реально існує. Використовуйте розум, а не серце.

Ви можете мати запитання і сумніви або ніколи не досягти 100% знання, але заповідь «ЗНАТИ, КИМ Є ТВОРЕЦЬ» вчить нас тому, щоб ми не задовольнялися лише вірою. Шукайте відповіді на свої запитання, вносьте зрозумілість, зміцнюйте підґрунтя Вашої віри новими знаннями і фактами. ЗНАЙТЕ, Ким Творець є, а не сліпо дотримуйтесь цього висловлювання.

Стежити за здоров'ям заповідано нам Творцем

— Мезуза?
— Є!
— Кошерна їжа?
— Є!
— Кросівки?
— Упс...

Щоб жити повноцінним духовним життям, нам потрібне також повноцінне фізичне життя. Маймонід, великий філософ і лікар, писав в Мішні Тора: «Через те, що підтримка здоров'я в нашому тілі заповідана Творцем, осягнення і розуміння Творця в стані хвороби неможливе. Обов'язок людини полягає в уникненні всього, що завдає шкоду тілу, культивуючи і розвиваючи звички, що зміцнюють здоров'я і життєву енергію людини».

Він також був активним прихильником спортивних вправ. «Коли людина тренується, навантажує своє тіло і не переїдає, то вона не страждатиме від хвороб і буде міцною… Однак, якщо не тренувати тіло і не тренуватися, то навіть оздоровлююча їжа не допоможе… біль і страждання переслідуватимуть [людину] в усі дні життя її, а сила згасатиме».

Тож не варто доїдати залишки вечері. Відправляйтеся краще на пробіжку. Ваше тіло віддячить вам. І так само вчинить Ваша душа.

+2
553
RSS
13:07
+1
Цікаво!!! Дякую, друже!
14:15
+2
З багато чим згоден. Євреї не мають своїх ченців, схимників і страждальців, які виснажують своє тіло. Вериги, власяниці, муки холоду і голоду — нащо все це? Євреї практичний народ. Вони навіть з своїм Богом уклали Договір — Беріт.
14:16
+1
Виправ: не здорова їжа, а ОЗДОРОВЛЮЮЧА.
Дякую!

Випадкові Дописи