Томас Едісон: «Я зміг стати винахідником тому, що в дитинстві не ходив до школи»

Томас Едісон: «Я зміг стати винахідником тому, що в дитинстві не ходив до школи»

Томас Алва, молодший з семи дітей втікача з Канади Семюеля Едісона, учасника повстання МакКензі, почав говорити лише в чотири роки. А в школі був настільки тупуватий, що вчитель, через кілька місяців марноти, велів йому більше до класу не приходити, зважаючи марні спроби дати хоч якусь освіту недолугому, у якого, як стверджував розсерджений педагог, мізки були явно рідкі.


Пізніше Томас згадував: «Я чув, як учитель сказав інспектору, який відвідав школу, що з мене не буде толку і немає більше сенсу тримати мене в школі. Я був так засмучений його словами, що розридався і кинувся додому скаржитися матері».

Його мати, Ненсі, привела його назад в школу і сказала вчителю, що у Томаса мізків більше, ніж у нього. Вона забрала його зі школи і стала вчити вдома. Вона читала йому книги і Томас став пристрасним читачем.

У 13 років підліток почав читати Томаса Пейна, знаменитого письменника й есеїста. Читав він і «Падіння Римської імперії» Гіббона, «Історію Англії» Девіда Юма, «Світову історію» і «Наукову енциклопедію» Серза, а також «Короткий посібник для шкіл з натуральної та експериментальної філософії» Р.Г. Паркера і «Азбуку Морзе».

До одинадцяти років Едісон оглух. Сам він в зрілому віці розповідав, що отримав у вухо від кондуктора після того, як експерименти з фосфором закінчилися вибухом саморобної лабораторії, яку йому дозволили влаштувати в вагоні місцевого депо. Втім, глухий дивак любив небилиці про себе — наприклад, особливо не спростовував чутки, ніби він народився в Мексиці, породжені його дивним середнім ім'ям.

Глухота ж Едісона за часів, які не знали антибіотиків, була, швидше за все, результатом ускладнень-запалень після червоної лихоманки, або скарлатини. Його батько і брат теж погано чули. Едісон стверджував, що завдяки глухоті йому не доводиться витрачати час на порожні розмови.

У 25 років, отримавши перший патент на машину для реєстрації голосів виборців, Едісон вирішив стати професійним винахідником. І став же ж найзнаменитішим самоучкою в світі. В одній Америці, не рахуючи Англії, Німеччини та Франції, йому видали 1093 патенти. Більше, ніж будь-кому іншому в світовій історії!

Насправді з 7 до 12 років Томас Едісон намагався відвідувати школу. Але через природню допитливість, жвавість розуму, нездатність слідувати рутині, проблеми зі слухом, а також завдяки твердості характеру в відстоюванні своїх інтересів, хлопчик так і не зміг вписатися в шкільну систему. Зараз би йому поставили синдром дефіциту уваги і гіперактивності, прописали італін і відправили в корекційну школу. Тоді про СДУГ ще не здогадувалися і просто затаврували дитину «нездатна».

Точно відомо, що в 12 років офіційну академічну освіту Едісона було закінчено назавжди. Він більше ніколи не вчився ні в одному навчальному закладі: ні в коледжі, ні в університеті. І якби не мати майбутнього винахідника, яка своїм інстинктам вірила більше, ніж шкільним авторитетам, навряд чи кар'єра Томаса Едісона склалася б так вдало.

Через багато років сам винахідник зазначав:

«Мене зробила моя мати. Вона була такою твердою, так щиро вірила в мене, що я відчував, у мене є заради кого жити і я не повинен її розчаровувати».

Ольга Пісарік

психолог і мама чотирьох дітей
+1
928
RSS
23:33
+1
Можу лише сказати, що Едісон говорив абсолютну правду:

Мене зробила моя мати.

Він не мав шкільної та університетської освіти, натомість матір дала йому домашню освіту! В принципі, це відомий у світовій практиці різновид освіти… Загалом-то, нічого дивного чи незвичайного…
23:38
+1
Про домашню освіту в сучасній Україні (принаймні станом на 2013 рік) — тут!
06:01
+2
Що Едісон був глухий і це допомагало йому у винахідництві, дізнався вперше. Дякую, Дзвінко. А чи були в нього брати й сестри?
Пане Анатолію, ви такий холерик, що не встигаєте сприймати прочитану інформацію.
Ось сам початок статті:
Томас Алва, молодший з семи дітей втікача з Канади Семюеля Едісона, учасника повстання МакКензі, почав говорити лише в чотири роки.
Не знаю, чи пов'язані такі речі з холеричним темпераментом нашого друга Анатолія. Я теж помітив, що він обожнює перепитувати про те, що вже написано. Але я думаю, що в такий спосіб він просто зав'язує диспути.

Бо повертаючись до написаного, людина мимоволі перечитцє текст і відкриває якісь нові його аспекти. А це дає можливість поговорити вже про ці аспекти. Тому я не в претензії. Зрештою, ми такі, які є. У кожного своя якась особливість.
14:53
+2
Друже, ти все вірно розумієш. Чого нам бракує, то це спілкування. Колись я був написав допис на НО «Спілкування є основою поступу». А щодо 7 дітей, то я хотів написати, чому й вони не стали винахідниками?
Мабуть у них зорі не там стали.

Випадкові Дописи