ШІСТЬ КАПЕЛЮХІВ МИСЛЕННЯ ДЕ БОНО

ШІСТЬ КАПЕЛЮХІВ МИСЛЕННЯ ДЕ БОНО

Метод дозволяє структурувати і зробити набагато ефективнішою будь-яку розумову діяльність, як особисту, так і колективну, особливо для ситуацій розв’язання проблем та прийняття рішень.

В основі «Шести капелюхів» лежить ідея паралельного мислення. Традиційне мислення ґрунтується на полеміці, дискусії і зіткненні думок. Однак при такому підході часто виграє не найкраще рішення, а те, яке найуспішніше пропагувалося в дискусії. Паралельне мислення – це мислення конструктивне, при якому різні точки зору і підходи не стикаються, а співіснують.

Білий капелюх: інформація

Детальна і необхідна інформація. Тільки факти. Яка ще необхідна інформація?

Використовується для того, щоб спрямувати увагу на інформацію.

У цьому режимі мислення нас цікавлять лише факти. Ми задаємося питаннями про те, що ми вже знаємо, яка ще інформація нам необхідна і як нам її отримати.

Жовтий капелюх: логічний позитив

Символічне відображення оптимізму.

Дослідження можливих успіхів і позитивних сторін. Переваги. Чому це спрацює?

Вимагає переключити свою увагу на пошук переваг і позитивних сторін ідеї, яка розглядається.

Чорний капелюх: критика

Застерігає і змушує думати критично. Що може статися поганого або що піде не так? Обережність.

Дозволяє дати волю критичним оцінками, побоюванням й обережності. Вона захищає нас від нерозважливих і непродуманих дій, вказує на можливі ризики і підводні камені. Користь від такого мислення безсумнівна, якщо, звичайно, нею не зловживати.

Червоний капелюх: почуття та інтуїція

І не намагайтеся їх пояснити. Які почуття в мене виникають?

У режимі червоного капелюха в учасників (якщо це колективне обговорення) є можливість висловити свої почуття та інтуїтивні здогади щодо питання, яке обговорюється, не вдаючись у пояснення про те, чому це так, хто винен і що робити далі.

Зелений капелюх: креативність

Зосередження на творчості, альтернативних рішеннях, нові можливості та ідеї. Це можливість висловити нові поняття та концепції.

Перебуваючи під зеленим капелюхом, ми придумуємо нові ідеї, модифікуємо вже існуючі, шукаємо альтернативи, досліджуємо можливості, взагалі, даємо креативності зелене світло.

Синій капелюх: управління процесом

Керування розумовими процесами. Гарантія дотримання всіх шести капелюхів.

Синій капелюх відрізняється від інших капелюхів тим, що він призначений не для роботи зі змістом завдання, а для управління самим процесом роботи. Зокрема, його використовують на початку сесії для визначення того, що належить зробити, і в кінці, щоб узагальнити досягнуте і поставити нову мету.

Особливості організації:

Принцип організації інтелектуальної діяльності в режимі технології «Шість капелюхів мислення» полягає в тому, що кожен учасник або група учасників у процесі обговорення проблеми «одягає» капелюх певного кольору і мислить так, як «вимагає» колір одягнутого капелюшка.

Яка послідовність «приміряння» капелюхів?

Першим слід вислухати Білий капелюх – життя вимагає передовсім ознайомлення з інформацією про предмет обговорення.

Останнім потрібно вислухати Синій капелюх.

Після Чорного варто надати слово Жовтому – це урівноважить думки й оцінки.

Послідовність «виступів» капелюхів іншого кольору підкаже активність учасників обговорення.

Послідовність визначається виходячи зі змісту завдання або проблеми, що необхідно вирішити.

+2
1612
RSS
00:06
+1
Дзвінко! Будь ласка, додайте малюнок на заставку!!! Наприклад, отакий:


UPD. Аааа, бачу, бачу — вже додали… Хоча його недолік в тому, що при «обрізанні» з квадрату в центрі буде порожня «біла пляма» з обрізаними циліндрами по краях. Отже, рекомендую обирати малюнки із заповненим центром! І краще «підфотошопити» прямокутник до квадратика, ніж навпаки…
Дякую за підказку, пошукала кращий малюнок.
О!!! Зовсім інша річ
00:11
+1
Про сам метод: так, я читав про нього, знаю.
07:40
+1
Для початку треба сформулювати ПРОБЛЕМУ. Для нашого сайту, наприклад, це є збільшення числа активістів до 10. Як цього досягти? 6 капелюхів та ще й шести різних кольорів теж можуть стати проблемою. Тут можна на 6 сірих капелюхів пов'язати кольорові стрічки, які дістати простіше… А що далі робити, Дзвінко?
Знайти шість людей, які одягнуть ці капелюхи і почнуть розробляти план.
На Світочі нас поки що троє активних. Тому метод Дізнея нам більше підходить. Ви, пане Анатолію, можете бути мрійником, бо у вас цілий фонтан ідей. Пан Тимур буде реалістом, йому розробка стратегій вдається найкраще. Він у цій справі вже «собаку з'їв». Ну, а мені залишається роль критика. Я дуже люблю вишукувати підводні камені.

Перепрошую, але мене насторожує формулювання:

Для початку треба сформулювати ПРОБЛЕМУ. Для нашого сайту, наприклад, це є збільшення числа активістів до 10.

«Збільшення числа активістів до 10» — це не проблема ні в якому разі!!! «10 активістів» — це вже конкретний реалістичний маркер!!! Проблема, як і мрія, має бути більш абстрактною…
Чули такий анекдот?

Колись Рокфелер мріяв заробити $100'000 і дожити до 100 років. У підсумку він заробив $192'000'000'000 і помер в 97 років. На превеликий жаль, не всі мрії збуваються...

Мораль: цифри не дуже корелюють з мріями! Мрія не може бути пов'язана з конкретною цифрою!!! Конкретна цифра-маркер — це вже ознака «реалістичного» рівня — «першого поверху» в стратегії Волта Дізнея, але ніяк не «другого поверху», де він розташовував мрійників, які «ширяли в хмарах»…

Отже, повертаю Анатолію мрію… на доопрацювання. На деконкретизацію.


UPD. Друже, не зациклюйся на цифрах!!! Чому неодмінно 10?! Чому не 6 (у відповідністю з «теорією 6 капелюхів»)?! Чому не 9?! Чому не 100?! Звільни фантазію… намалюй «повітряний замок»… Яку «хмару» ми маємо упіймати всім Світочем?!
Ну, то як?..

UPD2. Коли я вимальовував стратегічний план власного життя, то я теж поставив максимально абстрактну мету: стати прозаїком-фантастом. Бо «написати 10/20/30… книг», «отримати премію «Коронації слова», «отримати Шевченківську премію», «отримати Нобелівську премію» — це вже не абстрактні мрії, а конкретні маркери успіху на конкретному шляху.
Ну, от я ще маю маленького „Золотого Бабая“, але станом на сьогодні ця премія вже „померла“ — ну, то мені припинити пишатися нею, чи що?!
Або я навмисно не подавався на „Гранослов“ — премію НСПУ за літературний дебют. Хтось має „Гранослов“. Я свого часу міг би подати „До комунізму...“ на цю премію — і мені б із задоволенням дали „Гранослов“… Але я не хотів бути зобов'язаним своїм стартом Спілці письменників. Отже, я вже ніколи не матиму „Гранослова“, а хтось його має в активі…
Ну то що, мені тепер застрелитися?!

Випадкові Дописи