Коли народився Христос?

Коли народився Христос?

Показово, що в 2016 році єврейська Ханука починається практично в один день з католицьким Різдвом. Ханука починається 25 грудня, заходить (себто, починається) за 18 хвилин до заходу сонці 24 грудня. Католицький свят-вечір — 24 грудня, католицьке Різдво — 25 грудня.

Не знаю, як і для кого, але принаймні для мене це дуже показовий знак...

Іноді кажуть, що Христос народився нібито в жовтні. Але єврейське «свято світла» — Ханука святкується в грудні, це зимове свято.

В Нагірній проповіді Христос каже:

Ви світло для світу. Не може сховатися місто, що стоїть на верховині гори.
І не запалюють світильника, щоб поставити його під посудину, але на свічник, і світить воно всім у домі.
Отак ваше світло нехай світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла, та прославляли Отця вашого, що на небі.

(Матв. 5:14-16)

Це явно ханукальний мотив! Бо ханукію (ритуальний світильник, на якому щодня запалюють на одну свічку більше, ніж напередодні) треба ставити в домі таким чином, щоб її світло неодмінно було видно ззовні.

Про Себе Христос казав те саме:

Я Світло для світу.

(Ів. 8:12)

Знов-таки, це ханукальний мотив! І тут вже явна вказівка на те, що Христос народився на Хануку, тому й називав Самого Себе — «Світлом для світу»… як і Своїх учнів та послідовників.

Отже, особисто для мене очевидно: Христос таки народився на Хануку… Отже, католицьке Різдво цілком правомірно святкується 25 грудня. Через розбіжності григоріанського й юліанського календарів православне Різдво відстало від нього на 13 днів і святкується аж 7 січня...

+1
766
RSS
16:05
+1
Наш ресурс називається Світочем. Отже, дещо про Світло
19:44
+2
Просвітлені — це люди, яких веде духовне, а метерільне операється. Ханука — це семисвічник?
Ні, Ханука — це назва свята.

Оскільки ти трохи не в курсі, розповім про це все побіжно.

Зараз українцям не потрібно розповідати, що таке культурна асиміляція в межах імперії, еге ж?.. «Вы — упоротые каклы! Мне вот все равно, на каком языке разговаривать. Я вашу мову знаю, но мне все равно — вот я и разговариваю на человеческом. А вы, придурки недоделанные, только на мове, придуманной в австрийском генштабе».


Натомість в ІІ ст. перед Р.Х. культурна асиміляція, елінізація давніх євреїв до греко-асирійської імперії, що набрала піку за Антіоха IV Епіфана, полягала у відмові від віри предків і насадженні пантеону грецьких богів. За легендою, до згаданого царя Антіоха IV Епіфана якось привели жінку Хану (від цього давньоєврейського імені походить українське жіноче ім'я Ганна) та сімох її синів. Усіх їх, від старшого до молодшого, змушували вклонятися імператору Антіоху Епіфану, як живому богові. Всі відмовлялися робити це, за що їх і вбивали одного за одним. Над найменшим цар зглянувся, кинув до його ніг золоту монету зі своїм зображенням і сказав: «Нахились переді мною, підніми монету й живи! Ти ще надто молодий, аби вмирати як твої брати». На це хлопець заперечив: «О царю! Якщо ти себе настільки не поважаєш, що кидаєш свій портрет на землю, як же хочеш поваги від інших?! Не вклонятимусь я тобі». Розуміючи, що означає відмова, Хана сказала: «Сину, будь благословенний ти! Йди слідом за братами твоїми до прабатьків Абрахама, Іцхака й Якова-Ізраїля», — і впала мертвою, бо не витримало її серце. От на честь цієї жінки Хани й назване свято — Ханука.
Та елінізація тривала. В Храмі замість семисвічника — Менори (от як він називається) встановили статую Зевса. Якийсь елінізований єврей закликав співвітчизників принести Зевсові жертву. Тоді не витримав старий священник Матітьягу Хашмоней, вихопив ножа і вбив відступника, а потім скрикнув: «Всі, хто вірить в Бога — за мною!» — і разом із синами (це й були знамениті брати Макабі, або Макавеї) та купкою інших нескорених втік в гори. Й почалася друга в історії партизанська війна: давні євреї під проводом братів Хашмонеїв (Макавеї — це прізвисько, «Макабі» арамейською означає «молоти») проти грецьких, македонських і перських військ, які посилалися з каральними акціями й яких партизани (за прихованої підтримки давніх римлян, до речі — знайомо, хіба ні?..) перемелювали загін за загоном…
Коли греки зрозуміли, що війні кінця-краю не видно, ресурсів між тим поглинається багато (а ресурси були вкрай потрібні для протистояння з Давнім Римом, який саме набирав ваги), вони вирішили залишити давніх євреїв у спокої. Але полишаючи Храм, на прощання осквернили всі запаси оливкової олії, що зберігалися там.
Начавити нову олію не було можливості: адже всі чоловіки боролися зі зброєю в руках, проливали кров — отже, всі вважалися нечистими протягом тижня! Як раптом сталося диво: в Храмі знайшли один-єдиний горщик олії, який греки пропустили й не осквернили! Олії було замало й вистачило б щонайбільше на одну добу… Що робити?! Запалити храмову Менору негайно, щоб вона згасла через добу — або чекати принаймні тиждень, доки спливе період ритуальної нечистоти від кровопролиття і з'явиться можливість начавити нову, чисту олію?! Вирішили запалити Менору негайно… І тут сталося друге диво: замість однієї доби вогні храмової Менори горіли цілий тиждень, а тоді вже начавили нову олію…
От саме на честь цього дива і святкується Ханука — зимове «свято вогнів»! На відміну від храмової Менори:
Менора
— ритуальна ханукія розрахована на 9 свічок:
Ханукія
Центральна свічка вивищується над рештою й називається "шамеш" — «служка». Ось тобі ще один натяк на Хануку в словах Христа:

Хто між вами найбільший, хай слугою вам буде!

(Матв. 23:11)

І справді, «шамеш» запалюють найпершим і тільки від нього — інші свічки! В перший вечір Хануки — одну свічку, крайню праворуч. В другий вечір — дві свічки праворуч, починаючи з тієї, що не горіла… І так всі 8 днів свята, аж поки в останній день не запалюють всі свічки, починаючи з крайньої лівої й до крайньої правої. При цьому якщо якась свічка згасла, запалити її знов можна тільки «шамешем», а не від іншої. Насамкінець, «шамеш», як правило, вибирають найпотужніший: адже світло інших свічок ханукії вважається священним, тоді як вогонь «шамеша» — типу, «робочий», призначений для освітлення приміщення в темний час.

UPD. Доки наш шановний Модератор оновлював програмне забезпечення Світоча, я трохи понишпорив по мережі й натрапив на трохи інший варіант: елінізатори встановили в Храмі замість Менори статую не Зевса, а «живого бога» — імператора Антіоха IV Епіфана, якому і пропонувалося приносити жертви. В такому контексті ситуація виглядає ще гострішою, бо це пряме й неприховане порушення другої заповіді:

Не роби собі різьби і всякої подоби з того, що на небі вгорі, і що на землі долі, і що в воді під землею.
Не вклоняйся їм і не служи їм...

(Вих. 20:4-5)

В такому разі годі й дивуватися вчинку Матітьягу Хашмонея…
21:31
+1
Відверто кажучи, я вважав, що ти в курсі всього цього… Адже як Помаранчева революція, так і Євромайдан в часі «захопили» Хануку як 2004 року, так і 2013 року. В обох випадках євреї, які брали участь в тих подіях, змушені були святкувати Хануку просто на Майдані Незалежності. Я про це знаю. І це, на мою думку, глибоко символічно, бо ханукальні вогні — це чисті вогні віри, вогні духовної свободи. Боротьба велась не за те, щоб знищити греко-асирійську імперію, а за право сповідувати віру предків, проти асиміляції. За те, щоб в Храмі горіла Менора, а не приносилися жертви статуї Зевса чи імператора Антіоха IV Епіфана.
Ти ж писав, що був на Майдані! Я думав, ти знаєш, що й до чого…

Православні згадують братів Макабі під час Першого Спасу — Маковії.
Євреї пам'ятають своїх борців. Тим не менш, боротьба велася за віру, тому під час Хануки запалюють свічки на ханукії, а не згадують полеглих у боротьбі партизанів… А назване свято знов-таки на честь жінки Хани, а не її сімох синів.
08:25
+2
Дякую за таке детальне пояснення. На Майдані я був. Це було українське море. Про хануку там не чув. А євреї молодці, що й досі пам'ятають свої легенди. За менору я знав давно — відтоді як її встановили в Бабиному Яру. Здається в 1965 р. Це підтримав Дзюба+ інші.
Ти не помітив ханукальних вогнів на Євромайдані, бо "єврейські острівці" потонули в «українському морі».

Все нормально. Ханука в 2013 році святкувалася з 28 листопада по 5 грудня, відповідно ханукії запалювалися вечорами з 27 листопада по 4 грудня. Коли почалися справді масові протести — з 1 грудня, це було 5-8 свічок. Саме друга половина…


А от щодо Менори в Бабиному Яру ти наплутав: її встановили на 50-ті роковини початку єврейських розстрілів — 29 вересня 1991 року, за доби Незалежності. Радянська влада такої розкоші євреям не дозволяла.
15:54
+2
Прошу дозволу перепосту на фейсбуці. Дуже сподобалася статья.Прінаймні я все Це вже знала, но Ви піднесли це з иншої точки зору.Дякую!
16:09
+2
Вітаю на Світочі! В кінці кожної публікації під блоком «Схожі матеріали» є кнопки соціальних мереж для зручної можливості поширювати публікації.
Перепощуйте, звісно!
До речі, мого дозволу на це можна не запитувати.

Випадкові Дописи