До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

EFTA чи Міжмор'я?..

EFTA чи Міжмор'я?..

Буквально днями я написав коментар щодо якості українського дипломатичного корпусу. В контексті голосування України в зв'язці з Росією за антиізраїльську резолюцію ООН в пам'яті спливли мої особисті враження про зустріч студентів-старшокурсників КІМО з одним португальським посадовцем, свідком якої я став в лютому 2003 року. Враження було жалюгідне...

І що ж?! Фейсбук підкинув ще один матеріал про епічний провал української дипломатії, що випав з мого поля зору через новорічні клопоти. Виявляється, Євросоюз вперше офіційно і документально визнав, що розглядає Україну суто як дотичний ринок, на якому збирається грати за своїми правилами, в той час як про членство України в ЄС не йдеться навіть у віддаленій перспективі! Цю епічну поразку видання «Експрес» запросило прокоментувати своїх «експертів з міжнародних питань» — Богдана Яременка і Геннадія Друзенка. Що ж кажуть ці експерти?

Нюанс у тому, що українська влада увесь час подавала своєму народу Угоду про асоціацію, як цивілізаційний вибір, як перший крок до членства в ЄС, як панацею від усіх бід — від корупції і до розбитих доріг. А Євросоюз ставився до цієї Угоди про асоціацію зовсім по-іншому — прагматично, для нього це звичайна торговельна угода, яка спрощує доступ на наш ринок. Про будь-яке подальше зближення не може бути й мови. Нам чітко сказали: те, що ми вважали першим кроком, таким не є. Це узагалі крок, який немає нічого спільного з євроінтеграцією.

(Геннадій Друзенко)

Нове рішення роз’яснює Угоду про асоціацію — мовляв, цей документ не містить зобов’язань щодо членства України в ЄС, щодо надання Україні гарантій безпеки, військової допомоги тощо. Але будь-які рішення мають текст та контекст. Так-от, якщо з текстом усе зрозуміло (він чітко відображає зміст чинної угоди про асоціацію, і до нього немає запитань), то з контекстом — зовсім інша ситуація.
<...>
Так, в угоді не йшлося про перспективу членства України в ЄС. Але Асоціація виглядала логічним кроком у напрямку членства. Саме так її сприймала Україна й переговорна команда: не можемо отримати членство зараз — не біда, отримаємо асоціацію та зону вільної торгівлі, а потім поговоримо про членство.

(Богдан Яременко)

Вам все зрозуміло?! «Український правник, публіцист, перекладач та громадський активіст» Геннадій Друзенко нарікає на владу: вона, така-сяка, виявляється, «подавала своєму народу» Угоду про асоціацію як панацею від всіх бід, як перший крок до євроінтеграції — а насправді ніяким першим кроком ця Угода не була… І це верзе людина, яка в 2010-2011 роках очолювала секретаріат Комітету Верховної Ради України з питань євроінтеграції!!! Допоки я активно працював у журналістиці, то не втомлювався роз'яснювати: Угода про асоціацію ніяким "євроінтеграційним кроком" не є — ні першим, ні останнім — ніяким! Більш того, ЄС укладає отакі Угоди про асоціацію саме з країнами, які не збирається розглядати як перспективних членів ЄС. Те саме робили й інші журналісти.

Але ж пан Друзенко в 2010-2011 працював… секретарем профільного Комітету ВРУ — отже, був малесенькою часточкою тієї влади, яка вводила народ в оману… То як він почувається зараз?! Чи йому особисто не соромно перед українцями?..

Але Бог з ним — це ж правник… Натомість Богдан Яременко хоч і філолог за освітою, проте має за плечима досвід Надзвичайного та Повноважного Посланника 1 класу, генконсула України в Стамбулі. І ця людина щось белькоче про те, що є «текст» документу, а є «контекст»!!! І тепер, коли перед очима пана Яременка е підписаний Україною текст документу, він починає апелювати до якогось уявного контексту, який одразу тлумачить на користь України. Так і хочеться сказати: ну, то візьми цей контекст, приліпи собі на лоба й бігай з ним по Києву, дурнику!..

Отакі у нас дипломати...

А що ж далі?! Очевидно, коли пристрасті за аварією російського Ту-154, за масовим висиланням російських дипломатів із США та гучною заявою Віктора Пінчука вщухнуть, епічний провал уявних (як тепер з'ясувалося) євроінтеграційних планів помітять. Тоді будуть пролиті ріки сліз, висякані тонни шмарклів і вимовлені тисячі промов на тему «Фсьопропало!» — ну, а російська пропаганда охоче підіграє цим настроям. До речі, не знаю, помітив це хтось чи ні, але саме російська пропаганда підносила Угоду про асоціацію й ЗВТ між Україною і ЄС як початок євроінтеграції. Саме такий контекст дав Кремлю підстави розпочати проти України торговельну війну ще влітку 2013 року — якщо про це ще хтось пам1'ятає… Особливо постарався тут путінський радник Сергій Глазьєв.

Але все ж таки, що робити далі?!

По-перше, які б ілюзії не мала українська влада вкупі з українським народом щодо Угоди про асоціацію з ЄС, але ж вона є. Якщо навіть ЄС почала неправомірно обвужувати цю Угоду після підписання — все одно можна спробувати використати цей документ по-максимуму. Навіть в обвуженому вигляді...

Ліричний відступ. Можна було би вдатися і до симетричного кроку: якщо через позицію Нідерландів Угода про асоціацію неправомірно переглядається і обвужується — можна було би переглянути її з українського боку такою. Якщо ЄС почне втрачати перспективу доступу до українського ринку — можливо, вони там і замисляться… Та навряд чи нинішнє українське керівництво наважиться на таке. Духу забракне!..

Далі, варто повернутися роки на 4 тому і пригадати, що іще в 2012 році така сама Угода про асоціацію і ЗВТ була підписана між Україною і… Європейською асоціацією вільної торгівлі (EFTA), до якої входять, між іншим, Норвегія, Швейцарія, Ісландія та Ліхтенштейн. Свого часу особисто я підготував розворот до №11'2012 журналу «РоботодавецЬ» з матеріалами посла Ісландії, одного з відповідальних посадовців нашого Міністерства економічного розвитку і торгівлі та короткою довідкою про EFTA.

Також отримав від посла Ісландії грубезний том Угоди про асоціацію в перекладі Українською мовою — цей том і досі має зберігатися в редакції… В будь-якому разі, така сама Угода про асоціацію та ЗВТ, тільки не з ЄС, а з EFTA існувала вже в 2012 році, причому ратифікована всіма країнами-членами. І посли Ісландії та Норвегії, на відміну від бюрократів ЄС, відкритим текстом запрошували Україну приєднатися до EFTA — я це чув на власні вуха, а також на диктофон записав. А це ж теж Європа!..

І нарешті, не варто забувати щодо існування проекту Міжмор'я, в якому Україна може відігравати одну з ключових ролей. Отже, якби наша чинна влада не була би суто популістською, то вона би не надто журилася через епічний провал Угоди про асоціацію з ЄС. Бо якщо подумати, на поверхні лежать і напрошуються на виконання два інші варіанти:

  • готова Угода про асоціацію з EFTA
  • дуже перспективна робота з утворення Міжмор'я

Тільки б духу на щось конкретне вистачило!..

+2
420
RSS
04:48
+2
Перепрошую за матеріал з відчутним політичним присмаком! Для Світоча він нетиповий — по тегах відчувається… Втім, сподіваюся, тутешніх завсідників він зацікавить. Тим паче, про Міжмор'я на НО публікації йдуть валом.
06:43
+2
А чого ж, матеріал хороший. Політика — це теж життя, це повна взаємодія з реальністю. Ми ж хочемо розвитку нашого сайту? Так! Отже треба публікувати поряд із творами духовного плану матеріали про реальне життя. На НО вже активно обговорюють ну «дуже актуальне» питання про ЕЛЬФІВ і як стати безсмертними. Там троє вже заявили, що вони ельфи. Однак капсулювання на НО триває. Це помста Гравцю за відхід від реалу.
06:48
+2
Мені ближче позиція Яременка. Цей контекст (перспективу!) помітила Росія. І після торгової війни прийшла до нас із справжньою війною, хоч і хитрою.
А я би не пхався у закриті двері ЄС, а потихеньку розвивав би контакти:

  • із Швейцарією — «всесвітнім банком» + державою, що має дуже цікавий досвід організації збройних сил

  • з Ісландією, яка має успішний досвід «тріскових воєн» з Великою Британією та унікальний, як на сьогодні, соціальний досвід

  • з Норвегією, яка має досвід видобування вуглеводнів на морському шельфі та прекрасну «зелену» економіку

  • з маленьким Ліхтенштейном, який зумів не бути поглинутим великими сусідами


Але для цього т.зв. «українська політична еліта» має складатися не з політиків (які, за Чьорчіллем, думають про наступні вибори), а з державників (які думають про розвиток держави).
17:24
+2
Перечитав ще раз. Якби асоціація України з ЄЕС нічого не значила, то Росія не почала б війну, яка триває вже 4-й рік. А щодо членства в EFTA, то я це теж підтримую. Є ще радикальніший крок: стати 51-ою державою З'єднаних Держав Америки. Чого це не обговорюють?
Бо США нам цього не пропонує. Натомість Угода про Асоціацію між Україною та EFTA було укладено ще в 2012 році. Я був присутній на презентації цієї Угоди про Асоціацію, де посли Норвегії та Ісландії (вважай, 50% країн) звернулися до вищого керівництва України з відповідною пропозицією.
_соромлюсь

Якби асоціація України з ЄЕС нічого не значила, то Росія не почала б війну, яка триває вже 4-й рік.

Це зрозуміло. Але будь-якою країною керують політики, у перелік вмінь яких входить, зокрема, і хитрість. А наші політики дурні. Вони проголошують ті речі, які приємні натовпу. Це робиться з метою переобрання (підтвердження повноважень) політиків на наступний термін — ото й усе! А на долю країни їм плювати. Тому стратегічний курс їх не колихає. Як і стратегічні трансформації. Тому вони не здатні скористатися належним чином ні Асоціацією з EFTA, ані Асоціацією з ЄС.
_шкодую
P.S.

Якби асоціація України з ЄЕС нічого не значила

Ще раз перечитав і свій матеріал, і твій коментар. В упор не бачу, де я писав про незначущість Угоди про Асоціацію України з ЄС?! Я загалом писав про інше…
_вибачаюсь

Випадкові Дописи