До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Полуниця, бджоли і кролики

Полуниця, бджоли і кролики

Нічого особливого. Просто в центрі міста на даху одного з приміщень ринку «Новий» на площі 600 кв. м побудована сучасна теплиця, де висаджено 5 тис. кущів полуниці, які дадуть за рік три врожаї загальною вагою близько 6 т ягід. Тепер ми бачили все.

Власник об'єкту — концерн «Веселка». Підприємство створено в 1993 р. Його засновник і президент — Едуард Хачатрян. Фірма займалася переважно оптово-роздрібною торгівлею і громадським харчуванням.

У 1997 р. Одеський міськвиконком прийняв рішення продати концерну цілісний майновий комплекс ринку «Новий». З моменту цього придбання експлуатація та обслуговування ринку стали основним видом діяльності «Веселки». Була проведена реконструкція торгових приміщень ринку.

Проте в минулому році керівництво підприємства раптово захопився урбаністичним фермерством — напрямком міського аграрного руху, яке зараз активно розвивається в передових країнах Південно-Східної Азії, недостатньо масштабно — в Європі і поки зовсім мляво — в Україні.

Полуничний мед

Тижневик «2000» не міг пройти повз настільки нетривіальної для нашої країни події і відправився прямо на одеську вулицю Торгову, з боку якої знаходиться центральний вхід на ринок «Новий».

На вулиці середина листопада, а в теплиці жарко — термометр показує температуру 22 ° С, рівні ряди полуничних кущів йдуть вдалину, їх запилюють бджоли. Мій співрозмовник — заступник президента концерну «Веселка» Гарегін Бабоян. Саме він на даний момент веде цей новий для підприємства напрям діяльності.

Гарегін Бабоян: «Я чому вирішив саме ягодою зайнятися? Минулої зими мене попросили купити полуницю. На ринку вона коштувала 250 грн. за кілограм! »

— Гарегін Саркисович, розкажіть, будь ласка, як взагалі виникла ідея організувати теплицю посеред Одеси? З чого все починалося?

— Коли ми побудували тут магазини, хотіли якось задіяти їх пласкі дахи. Було кілька варіантів — використовувати площу під каток або більярдну. Спорудили накриття з полікарбонату. А потім придивилися, що якщо закрити це приміщення по периметру, вийде готова теплиця.

Так і вчинили. Встановили грядки і почали експериментувати — саджали салат, помідори, огірки. З'ясовували, що можна вирощувати, що не можна. Потім зрозуміли, що необхідно підключити людей, які вже пройшли цей шлях, вони нам краще розкажуть, що до чого. Зупинилися на тому, що будемо займатися полуницею, зв'язалися з голландськими фахівцями. Вони пояснили нам ази процесу, а ось обладнання поставила і змонтувала данська фірма.

— Бачу, у вас тут і крапельне зрошення, і світлодіодна стрічка ...

— Стрічку ми самі вже встановили. З освітленням теж експериментуємо. Адже це дуже дороге задоволення. Одне освітлення коштує стільки ж, скільки і вся теплиця. Якщо встановити його за всіма нормами, потрібно викласти від 40 до 90 тис. євро. Цей кошторис нам рахували різні фахівці по світу — і одеські, і тернопільські, і представники корпорації Philips. Вирішили обійтися поки своїми силами. Але в грудні буде вже мало світла, і до цього часу ми якесь рішення приймемо.

— Яких інвестицій зажадала організація тепличного господарства?

— Точно цифру не назву, приблизно $ 80 тис. Вклали тільки в обладнання.

— Скільки людей працюють в теплиці?

— Поки досить двох співробітників. Тут постійно потрібно щось робити, підрізати, стежити за роботою обладнання. Коли тільки посадили кущі, поливали вручну — потрібно було дати харчування кожному кореню. Це був довгий процес — займав 1,5 дня. Зараз автомат це робить за 2 хв. Крапельне зрошення останньої марки, може обслуговувати гектар території.

Є бажання побудувати ще одну теплицю. Тоді врахуємо всі наші напрацювання. Наприклад, теперішній полікарбонатний дах поглинає багато сонячних променів, закриває доступ світла до рослин. З цієї ж причини бджоли погано бачать, куди їм летіти.

Крім того, саджанці потрібно було купувати сертифіковані — в Голландії. Тоді тамтешні фахівці могли б нам щось порадити. А взагалі практика показує, що іноземці можуть іноді тільки і зображати великих фахівців.

Так, коли я з ними зв'язуюся, вони не можуть або не хочуть конкретно відповідати на жодне запитання. То у нас повітря інше, то вода, то добрива не тієї концентрації. Іншими словами, всіляко намагаються уникнути відповідальності. Вони хочуть приїхати сюди за наш рахунок — походити, подивитися, а потім сказати: все нормально, чекайте.

З нашими простіше. Коли я дзвоню і описую проблему, вони відразу ж відповідають. Наприклад, рослині не вистачає бору, треба підгодувати.

На черзі — кролики

— Якщо не помиляюся, відрядження іноземного фахівця обходиться в 74 євро в день тільки на добові. Принаймні так було років 10 тому.

— Це ще дуже гуманні відрядження. Зараз — 700 євро на добу плюс харчування і оплата готелю. Тобто потихеньку приходимо до розуміння того, що наші фахівці краще. Може, звичайно, іноземці все роблять ретельніше. Наприклад, потрібно щотижня в Голландію відправляти на перевірку зразки субстрату (живильне середовище для рослин. — Авт.). А як це організувати щотижня? Адже для цього необхідно отримувати спеціальний дозвіл.

— А чому не можна зробити аналізи тут і відправити їх результати електронною поштою?

— Я вам такий приклад приведу. Голландець показав нам, як треба садити рослину. Прийшли наші, кажуть — неправильно посадили. Коріння треба було звільнити, а тільки потім садити. Я відповідаю — іноземець так сказав. Але я потім перепитував в декількох місцях і скрізь підтвердили, що перед посадкою коріння потрібно звільнити.

— З огляду на те, що теплиця знаходиться на даху ринку, ні з доставкою, ні з реалізацією ягід проблем немає?

— Я чому вирішив саме ягодою зайнятися? Минулої зими мене попросили купити полуницю. На ринку вона коштувала 250 грн. за кілограм. Ми будемо продавати за 100 грн. / кг.

— Зламати ринок збуту конкурентам.

— Ми віддамо за 100 грн., А за скільки вони будуть продавати — не наша справа. Ми самі не займаємося торгівлею, тільки здаємо площі в оренду.

Була ще така ідея. Дати оголошення, що дозрів урожай полуниці. Хто хоче — приходить і збирає ягоду своїми руками і платить за полуницю ціну нижче ринкової. Але через те, що кущі дуже схильні до хвороб, фахівці переконали не запускати в теплицю натовп людей.

— Хто з боку «Веселки» працює над цим проектом? Забезпечує науково-практичну складову кожен день?

— Я за освітою технолог-винороб, закінчив наш технологічний інститут, потім працював на Одеському заводі шампанських вин близько 5 років.

І як таких фахівців зі стажем по вирощуванню ягід у нас немає. Ми всі дилетанти. Але нам вдалося створити такий проект, що фахівці з великим досвідом були дуже задоволені результатами нашої роботи. Я сам проводжу аналізи, вимірюю кислотність і т. д.

Чесно кажучи, все, що я на даний час вивчаю, передам рано чи пізно в руки іншого співробітника і перейду на інший процес. Просто я така людина, що коли все зроблю — у мене пропадає бажання займатися цим далі.

Зараз ми шукаємо співробітників серед студентів аграрних вузів. Перш за все майбутнього керівника тепличного господарства — агронома. Ми не проти студентів старших курсів. Вони і практику тут отримають, і досвід роботи, і зарплату. Ми можемо працевлаштувати 10-15 чоловік. Молоді хлопці та дівчата — нехай займаються, вчаться, тим більше напрям міських ферм — в світовому тренді.

У програмі розвитку нашого концерну значиться будівництво і запуск ферми з розведення кроликів. Уже шукаємо місце для об'єкту, і, швидше за все, я і займуся цим проектом.

Коли люди, особливо в сільській місцевості, кажуть, що у них немає роботи, я просто дивуюся. Кожна людина може почати щось робити і отримати результат в будь-якому випадку.

Довідка: Концерн «Веселка»: 65026, Одеса, вул. Гаванна, 10/12, тел. (048) 777-2205.


Додаткова інформація тут

+1
320
RSS
18:47
+1
Зачот за рекламу!
Це мене вчора «дістала» розмова, що в нас в Україні ну геть неможливо робити чесний екологічний бізнес, і всім конче їхати на заробітки за кордон. А кілька днів тому краєм вуха в новинах почула про полуниці в Одесі. От зі злості нині й відкопала цю всю інформаію. Кому цікаво, хай їдуть подивляться, може чогось навчаться.
Задовбали песимісти.
16:56
+1
От диво, Дзвінко, що злість перетворилася в позитив. Мабуть вона була в квадраті…

Випадкові Дописи