Маслоу і його Піраміда

Маслоу і його Піраміда

На Світочі час від часу ми згадуємо про людські потреби, а в цьому зв'язку і про т.зв. Піраміду Маслоу. Ну, згадки згадками, але написати про це бодай коротко все ж таки варто...


Відомий американський психолог, засновник гуманістичної психології Абрахам Маслоу (англ. Abraham Maslow) народився 1 квітня 1908 року в Нью-Йорку.Він був найстаршим з дітей євреїв-емігрантів з Київської губернії Російської імперії — бондаря Самуїла Маслова і Рози Шиловської. В школі він був одним з найкращих учнів, по її закінченні продовжив освіту в юридичному Сіті-коледжі (нью-Йорк), а згодом в Вісконсинському університеті (Медісон). Належав до біхевіористів — а це, нагадаю, напрям філософії, який акцентується на поведінці людей і тварин, причому в поведінці людей намагається розгледіти, насамперед, сліди тваринної поведінки. В принципі, звідси ж «ростуть ноги» й моєї улюбленої етології, та про це поговоримо іншим разом… Зараз йдеться про іншого… і про інше.

Зважаючи на біхевіористичну освіту, не дивно, що Піраміду Маслоу назвали іменем Абрахама Маслова. Дивним є інше: в жодній (!!!) роботі цього психолога такої схеми не зустрічається: вперше Піраміда людських потреб, як спрощена ієрархічна структура людських потреб, представлена в графічній формі, вперше зустрічається в німецькомовній літературі 70-х років ХХ століття. Втім, в історії науки відомі випадки, коли певним відкриттям привласнювались не імена першовідкривачів, а просто відомих вчених...

Тепер по суті. Теорія ієрархії потреб стверджує, що люди мають багато яких потреб, але вони належать до різних рівнів. Людина не може відчути потреби високого рівня, доки потребує більш примітивних речей. Загалом людські потреби можна розподілити на п'ять основних категорій:
 • Фізіологічні: голод, спрага, статевий потяг тощо
 • Потреби в безпеці: комфорт, сталість умов життя
 • Соціальні: соціальні зв'язки, спілкування, прихильність, турбота про інших, увага до себе, спільна діяльність
 • Престижні: самоповага, повага з боку інших, визнання, досягнення успіху і високої оцінки, службове зростання
 • Духовні: пізнання, самоактуалізація, самовираження, самоідентифікація

Існує також більш докладна — 7-рівнева ієрархія людських потреб:

 • Фізіологічні потреби:голод, спрага, статевий потяг тощо
 • Потреба в безпеці: почуття впевненості, позбавлення страху і невдач
 • Потреба в приналежності й любові
 • Потреба в повазі: досягнення успіху, схвалення, визнання
 • Пізнавальні потреби: знати, вміти, досліджувати
 • Естетичні потреби: гармонія, порядок, краса
 • Потреба в самоактуалізації: реалізація своїх цілей, здібностей, розвиток власної особистості

Що ж до самого Абрахама Маслоу, то він вважав, що ієрархія потреб не є фіксованою і найбільшою мірою залежить від індивідуальних особливостей кожної людини.

Попри свою популярність, теорія ієрархії потреб на практиці має низьку валідність. З точки зору самого Маслоу, важливо враховувати задоволення потреб в залежності від вікової групи, до якої належить людина. Сам Маслоу досліджував лише біографії надзвичайно активних і щасливих людей, які самореалізувалися (Альберт Ейнштейн, Абрам Лінкольн, Елеонора Рузвельт, Томас Джеферсон, Альберт Швейцер, Олдос Хакслі, Барух Спіноза та ін.) — а стадії самореалізації в загальній масі людства, на його думку, досягає не більше 2%. Водночас, біографії тих, хто не зміг самореалізуватися, не були предметом аналізу вченого.

Щодо залежності від віку, то Маслоу вважав, що потреби в безпеці і фізіології люди задовольняють в дитинстві, потреби в приналежності й любові — в підлітковому віці і т.ін, в залежності від дорослішання. А от потребу в самоактуалізації задовольняють до років 50 лише т.зв. «щасливчики», яких не більше 2%...

До того ж, Піраміда Маслоу віддзеркалює лише доволі усереднений ієрархічний розподіл людських потреб. Зокрема, не є рідкими випадки, коли людина має сильнішу потребу у визнанні, ніж потребу в любові.

Отже, і з самою Теорією ієрархії потреб, і з ставленням до неї Абрахама Маслоу (якому приписується створення цієї теорії) не все аж настільки просто, як здається.

+2
14834
RSS
22:49
+1
Я сам належу до самоактуалізованих особистостей — хоча, звісно, не Ейнштейн…

Але дуже навіть згоден з тим, що якби задовольняв мої потреби (навіть мінімальні) в тому порядку, як це передбачає Піраміда Маслоу, то навряд чи досягнув би успіху…

Отже, все це дуже й дуже усереднено, а відхилення від цієї теорії ще й як можливі!
13:44
+2
Дякую за цю публікацію. Чи можна поєднати цю піраміду із РІВНЯМИ СВІДОМОСТІ Хокінса?
13:54
+1
Цікаве питання! Мабуть, дуже укрупнено… Треба спробувати, справді!

Випадкові Дописи