Для чого потрібно змінюватися?

Для чого потрібно змінюватися?
Джерело матеріалу:

7 причин навчитися жити усвідомлено.

Жити усвідомлено — означає бути присутнім «тут і зараз», а не нестися думками в минуле або майбутнє; завжди концентруватися на тому, чим ти займаєшся, а не діяти на автопілоті; бути спокійним, щасливим і зосередженим, а не розпорошуватися на дрібниці. Хочете дізнатися, як ще усвідомленість змінить ваше життя? Розповідаємо!1. Ви навчитеся отримувати задоволення від дрібниць

Ось що пише про усвідомленості майстер дзен Тіт Нат Хан:

Як на мене, миття посуду здається неприємним, тільки поки [ти] не почав [мити посуд]. Ставши перед мийкою, засукавши рукава і зануривши руки в теплу воду, розумієш: в цьому є своя принадність.

Я приділяю час кожній тарілці, повністю усвідомлюючи й її, і воду, і будь-який рух рук. Я знаю, що, поквапившись вимити тарілку для десерту, я зроблю час, відведений на миття посуду, неприємним для себе і не вартим того, щоб його прожити. Це сумно, адже кожна хвилина і секунда життя — диво. Як і самі тарілки і те, що я стою тут і мию їх!

Якщо я не в змозі вимити посуд з радістю, якщо я хочу просто швидко все доробити, щоб перейти до десерту, то і він не викличе радості. Взявши в руку виделку, я почну думати, що робити далі, й не помічу ні зовнішнього вигляду, ані смаку частування, не кажучи вже про задоволення.

Весь час несучись думками в майбутнє, я не зможу жити в сьогоденні. Кожна думка, кожна дія під променями усвідомленості стають священними. Так, визнаю, я досить довго мию посуд, та зате в кожен момент процесу щасливий. Миття посуду — одночасно процес і результат: ми миємо його не тільки щоб зробити чистим, але й заради того, щоб кожну секунду відчувати повноту життя.

Задумайтесь на секунду про задоволення від усього, що ми бачимо, чуємо, смакуємо, нюхаємо і чіпаємо. Скільки ми втрачаємо в житті!

У нас є тільки один момент — справжній, але найчастіше ми живемо в минулому або майбутньому, діємо на автопілоті та вкрай рідко помічаємо те, що відбувається «тут і зараз». Спробуйте застосувати метод усвідомленості, коли встаєте вранці з ліжка, чистите зуби, йдете на роботу, обідаєте, робите прибирання тощо.


2. Ви будете швидше і краще робити справи

Безглузді переживання з приводу подій, що вже відбулися, або безпідставні тривоги щодо майбутнього — головні й невтомні розкрадачі нашого часу, що заважають нам сконцентруватися на конкретному завданні.

Занадто часто ми опиняємося в полоні роздумів про те, як все могло би бути, якби в минулому не сталося якоїсь помилки або невдачі, або тривожимося про те, що може статися з нами далі. Ці думки спричиняють колосальні втрати часу, особливо якщо ми ганяємо їх в голові.

Відволікають нас і думки про те, що скажуть інші. Вперте вишукування недоліків і слабкостей у інших — теж порожня втрата часу. Все це заважає нам досягти максимальної продуктивності, повністю розкрити свій потенціал і досягти поставлених цілей.

Перший крок на шляху до подолання всіх цих перешкод — досягнення повної усвідомленості. Зауважте про себе, навколо чого крутяться ваші думки, коли ви їдете на роботу, при відході до сну, в останні вільні хвилини перед нарадою або під час стояння в черзі. Це якась конкретна «заноза» з минулого? Або у вас сформувалася звичка непокоїтися через ті повороти, які можуть чекати на вас в майбутньому?

Нагадайте собі, що болісні переживання минулого, як і тривожні думки про майбутнє, не тільки не приносять користі, але і є контрпродуктивними: вони заважають нам бути присутнім «тут і зараз».

Ми не здатні змінити минуле, передбачити майбутнє або встановити контроль над іншими людьми. В даний конкретний момент ми можемо тільки зосередитися на вирішенні конкретної задачі, що зробить свій позитивний внесок в наше життя, нашу роботу і дійсність, яка вирує навколо нас.


3. Ви налагодите відносини з оточуючими

У звичайному житті ми бачимо людей навколо, але, якщо нам бракує усвідомленості, вони для нас є фантомами, а не людьми, та й самі ми привиди. Тільки присутність «тут і зараз» робить нас існуючими.

Якщо ми реальні, то бачимо навколо таких же реальних людей і відчуваємо життя в усьому його багатстві.

Для того щоб розуміти людей, ми повинні відчувати умиротворення всередині себе. Досягати внутрішнього спокою можна з кожним кроком, з кожним подихом. Тоді ми по-справжньому почуємо оточуючих.

Слухати — означає не тільки сприймати слова. Ви не встановите повноцінний контакт з людиною, якщо під час розмови ваші думки будуть десь далеко. Від вас вимагається щира зацікавленість, співчуття і повна зосередженість. Все це неможливо без усвідомленості.

Уміння вислуховувати свого співрозмовника із співчуттям дуже важливе для того, щоб бути справжнім другом, хорошим товаришем по роботі, хорошим батьком і чоловіком.


4. Ви зможете протистояти депресії

Усвідомленість допомагає спостерігати за собою, але без критики, а зі співчуттям. Ви навчитеся не сприймати сум і стрес близько до серця, а з щирою цікавістю розглядати їх, немов вони — чорні хмари, що пливуть по небу. По суті, усвідомленість дозволяє затримати потік негативних думок, перш ніж вони затягнуть вас у вир негативних емоцій, і знову отримати контроль над власним життям.

Тривала практика усвідомленості покращує настрій, самопочуття і робить нас щасливішими в довгостроковій перспективі. Згідно до наукових досліджень, вона не тільки запобігає депресії, але і позитивно впливає на патерни мозкової активності, що викликають тривогу, нервову напругу, пригнічені стану і дратівливість, — з її допомогою ці стани швидше минають.

Як саме допомагає усвідомленість? Відомо, що наші думки впливають на емоційний стан. Чим більше негативних спогадів з минулого або переживань про майбутнє спаде вам на думку, тим гіршим буде настрій. Емоції теж впливають на думки, тому, піддавшись смутку, ви запустите зворотний механізм: пам'ять послужливо надасть всі ситуації, в яких ви були нещасні.

Щоб вийти з цього порочного кола і не зануритися у вир депресії, не потрібно розбиратися в причинах своєї тривожності: таким чином ви тільки погіршите ситуацію.

Практика усвідомленості передбачає, що ви почнете ставитися до думок, як до звуків: вони виникають і змінюються іншими звуками без вашої участі.

Спробуйте спостерігати за образами, що з'являються в голові, з цікавістю, але начебто збоку. Не придушуйте свої думки, прийміть їх як тло: вони є, але ви не зобов'язані до них прислухатися. Перестаньте себе оцінювати, просто поставтеся з любов'ю і співчуттям до того, що з вами відбувається.


5. Ви знайдете себе

Кірк Браун і Річард Район з Університету Рочестера в Нью-Йорку з'ясували, що люди, які керуються принципами усвідомленості, схильні до більш автономних занять.

Іншими словами, вони не роблять щось тільки тому, що їх попросили або змусили цим займатися. Більш того, вони не займаються чимось, щоб виглядати краще в очах інших або краще про себе думати. Люди, які практикують усвідомленість, більше часу приділяють заняттям, які вони по-справжньому люблять, які являють цінність, інтерес або які їм подобаються.


6. Ви зміцните своє здоров'я

Неймовірно, скільки часу ми витрачаємо на те, щоб планувати, згадувати, аналізувати, судити, міркувати і порівнювати. За великим рахунком в цих заняттях немає нічого поганого, але вони досить легко можуть підірвати наше фізичне та емоційне здоров'я.

Численні клінічні дослідження довели, що практика усвідомленості, що включає в себе медитацію, позитивно впливає на самопочуття.

Згідно з дослідженням, спонсорованими Національними інститутами охорони здоров'я США і опублікованим в 2005 році, усвідомлена медитація спричиняє істотне зниження смертності.

Протягом 19 років, доки велося спостереження, в групі, яка займалася медитацією, смертність виявилася на 23% нижчою, ніж у контрольній. Крім того, в групі, в якій практикувалася медитація, смертність від серцево-судинних захворювань була нижчою на 30%, а смертність від раку — на 49% меншою, ніж в комбінованій контрольній групі.

Ці результати можна порівняти з відкриттям принципово нового типу ліків (без неминучих побічних ефектів).


7. Пам'ять, уважність і творчі здібності покращаться

Експерименти підтверджують, що усвідомленість позитивно впливає на роботу мозку. Зокрема, у людей, які випробували цей метод, покращилася пам'ять і розвинулися творчі здібності.

Якщо в свідомості обробляється занадто багато інформації, наша оперативна пам'ять перевантажується і ми відчуваємо стрес. З'являється відчуття, ніби життя витікає як пісок крізь пальці. Ми починаємо відчувати безсилля, наш розум періодично «зависає», ми стаємо нерішучими, забудькуватими, втомленими, почуваємося в глухому куті та втрачаємо зв'язок з тим, що відбувається навколо.

Згадайте свій комп'ютер: чим більше відкриваєш в ньому програм, тим повільніше він працює. Спочатку ви нічого не помічаєте, але тільки-но буде перевищено невидимий ліміт, комп'ютер почне працювати дедалі повільніше, а потім і зовсім зажадає перезавантаження.

Так і з вашим мозком. Коли розум перевантажений думками, спогадами, тривогами і завданнями, він уповільнюється. Ваша свідомість може «зависнути» або зовсім відмовити.

Усвідомленість дозволить вам не завантажувати мозок зайвою інформацією і при цьому повністю контролювати своє життя. Вже після кількох місяців практики ви відчуєте себе більш уважним, кмітливим і енергійним.


За матеріалами книг «Світ в кожному кроці», «Тиша», «Усвідомленість», «Однозадачність».

Автор: ЮліяБаяндіна

+2
1056
RSS
21:03
+2
Важливе зауваження. В матеріалі «Планування в епоху турбулентності» я писав про важливість постійно мати в голові щонайменше 3 сценарії для реагування на зміну поточної ситуації на 1 крок наперед + приблизно 9 сценаріїв для реагування на зміну поточної ситуації на 2 кроки наперед. Не знаю, як іншим, але принаймні мені це значно полегшує життя.
З іншого боку, це нібито суперечить даному матеріалу:

Безглузді переживання з приводу подій, що вже відбулися, або безпідставні тривоги щодо майбутнього — головні й невтомні розкрадачі нашого часу, що заважають нам сконцентруватися на конкретному завданні.
<...>
Перший крок на шляху до подолання всіх цих перешкод — досягнення повної усвідомленості. Зауважте про себе, навколо чого крутяться ваші думки, коли ви їдете на роботу, при відході до сну, в останні вільні хвилини перед нарадою або під час стояння в черзі. <...> Або у вас сформувалася звичка непокоїтися через ті повороти, які можуть чекати на вас в майбутньому?
Нагадайте собі, що болісні переживання минулого, як і тривожні думки про майбутнє, не тільки не приносять користі, але і є контрпродуктивними: вони заважають нам бути присутнім «тут і зараз».

На мою думку, одне не спростовує, не скасовує іншого. От чого дійсно треба уникати — то це зацикленості на побудові можливих сценаріїв! Можливо, у мене просто з дитинства розвинулась така здібність, але складання можливих сценаріїв розвитку ситуації на 2 кроки наперед, як і відкидання тих сценаріїв, що не реалізувалися, зовсім не займає багато часу. Чому?..
По-перше, дуже багато ситуацій в поточному житті повторюються, тож для них підходять сценарії з минулого.
По-друге, зовсім не обов'язково вибудовувати надмірну кількість сценаріїв. 3+9=12 штук зазвичай вистачає з головою, аби перекрити 95-98% можливих ситуацій. А вигадувати ще десяток сценаріїв для перекриття, наприклад, ще 2-5% можливих, але дуже малоймовірних варіантів розвитку ситуації — це вже контрпродуктивно. От саме на останньому концентруватися і не варто!
21:19
+2
5-10 сценаріїв майбутніх подій — це вже занадто! Як правило, більшість притомних людей говорять про план А і про план Б. А інші люди діляться на меншість, яка складає ще якийсь план А і на більшість, яка вважає, що й так воно якось буде. Тобі, друже, пора йти працювати в ІНСТИТУТ СТРАТЕГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ.
Анатолію, мій дорогенький! Якщо ти думаєш, що на початку рашистської агресії я тільки те й робив, що малював жартома шеврон «Легіон НАТО»:

— або різні «веселі картинки» на кшталт отакої:

— або збирав книжки для фронту чи шпиталів, то ти помиляєшся. Між іншим, організатор оцієї дискусії письменників-фантастів про відносини Україна-НАТО в той період справді співпрацював з НІСД — ти вгадав. І мене він також намагався туди підключити, ага… Просто я тоді лежав не встаючи, тож міг працювати виключно через мобільний телефон і Скайп. А цього для підготовки певного роду… м-м-м… «курсистів» трохи недостатньо. Тим паче, матеріальна база НІСД не дозволяла забезпечити «чистий» і надійний зв'язок по Скайпу зі мною, хоч як дико це звучить в ХХІ столітті…
Тож такий досвід місце мав, хоча й епізодично. Розповідати більше не стану. Навіть не тому, що не люблю хизуватися подібними речами… Просто не варто триндіти на весь Інтернет про речі, дотичні до обороноздатності нашої держави.
Ну, і тепер ситуація вже інша: в НІСД є люди, здоровіші від мене. Отож чим зміг, тим в «гарячий» момент я допоміг. А тепер і без мене обійдуться! Я ж краще більше книжок напишу — о!..
21:21
+1
Ще зауваження — тепер вже щодо статті «Люди як „чорні скрині“. Знов написане мною нібито суперечить даній статті:

У звичайному житті ми бачимо людей навколо, але, якщо нам бракує усвідомленості, вони для нас є фантомами, а не людьми, та й самі ми привиди. Тільки присутність «тут і зараз» робить нас існуючими.
Якщо ми реальні, то бачимо навколо таких же реальних людей і відчуваємо життя в усьому його багатстві.
Для того щоб розуміти людей, ми повинні відчувати умиротворення всередині себе. Досягати внутрішнього спокою можна з кожним кроком, з кожним подихом. Тоді ми по-справжньому почуємо оточуючих.

Знов-таки, потрібно оцінювати, наскільки важливою є для нас та чи інша людина:
Хто важливий?
Якщо ми спробуємо зрозуміти на 90-95% людей, з якими стикаємося випадково — оце й викличе „перевантаження“ нашого мозку, як сказано знов-таки в цій статті:

Якщо в свідомості обробляється занадто багато інформації, наша оперативна пам'ять перевантажується і ми відчуваємо стрес. З'являється відчуття, ніби життя витікає як пісок крізь пальці. Ми починаємо відчувати безсилля, наш розум періодично «зависає», ми стаємо нерішучими, забудькуватими, втомленими, почуваємося в глухому куті та втрачаємо зв'язок з тим, що відбувається навколо.

Аби такого „перевантаження“ не виникало, є один-єдиний шлях: не намагатися зрозуміти випадкових людей занадто докладно! Наслідки „перевантаження мозку“ дуже добре показані в к/ф „Темпл Грандін“: через особливість своєї психіки вона не могла не сприймати світ в усіх його подробицях, що й викликало специфічну аутичну реакцію. Але ж ми можемо!!! На наше щастя…


З іншого боку, я аж ніяк не закликаю штучно занижувати „планку“ сприйняття випадкових людей десь до 0%. Тоді вони і справді стануть „фантомами“, й ми самі також перетворимося на „фантомів“! Отже, хто заслуговує на 20-30% нашої уваги — мусить отримати належні 20-30%. Просто цей ліміт не варто перевищувати… Ну, і зациклюватися на цьому теж не варто.
Люблю мити посуд. Коли я ловлю себе на поганих думках, то йду на кухню і пуцую баняки. Наведення ладу на фізичному рівні допомагає покращити емоційний стан.
12:27
+2
Тимуре, я це сказав, щоб підкреслити, що ти володієш стратегічним мисленням і тобі місце в НІСД поруч з академіком Горбуліним.
Дякую, друже. Але оскільки я не академік, то моє стратегічне мислення доводиться застосовувати в царині літератури.

Випадкові Дописи