Звук, яким він є

Звук, яким він є

В моєму улюбленому творі братів «Стругацьких — повісті »За мільярд років до кінця світу" є дуже цікавий фрагмент:

— А кому знадобилося, — з такою собі лінню виголосив Вечеровський, — щоб поблизу поверхні Землі камінь падав з прискоренням в дев'ять і вісімдесят одна?
— Не розумію, — сказав я.
— Але ж він падає саме так?
— Так...
— І надцивілізацію ти сюди не притягаєш за вуха? Щоб пояснити цей факт...
— Стривай… До чого тут...
— Кому ж все-таки знадобилося, щоб камінь падав саме з таким прискоренням? Кому?

Щоразу перечитуючи цей фрагмент, мені так і хочеться вигукнути: «Богові!!! Творцеві Всесвіту це знадобилося», — та оскільки нема з ким говорити (бо наведені слова є цитатою з повісті, обидва автори якої вже померли), я мовчу.

Між тим, справжню відповідь на це запитання, таку відповідь, яка б усе пояснювала, брати Стругацькі майстерно обійшли, трохи ранішенаписавши:

нема сенсу залучати будь-які міркування, що лежать поза сферою сучасних уявлень. Скажімо, гіпотезу бога...

Хоча якщо поглянути на Всесвіт з точки зору не людини, але Творця, все стає зрозумілим. Справді, сила гравітації має бути такою, щоб Всесвіт перебував у збалансованому стані. Якщо гравітація буде занадто потужною — Всесвіт «схлопнеться» через занадто потужне взаємне тяжіння різних космічних об'єктів (галактик, зірок та ін.). Якщо ж гравітація навпаки буде занадто слабкою — все розлетиться навсібіч. Отже, саме наявна сила гравітаційної взаємодії забезпечує існування Всесвіту — отож Всемогутній і встановив її такою. Але тоді згідно із законами гравітаційної взаємодії, поблизу поверхні Землі — планети з певними параметрами кинутий камінець падатиме на її поверхню з прискоренням, близьким до 9,81 метри на секунду в квадраті! Все сходиться саме завдяки «гіпотезі Бога»...

Звідси висновок: «гіпотеза Бога» принаймні не суперечить сучасній науці, а тому довкілля потрібно вивчати. в тому числі, й науковими методами попри навіть релігійну свідомість конкретної людини. Отож я був дуже щасливий, що на якомусь конкурсі дочка виграла два квитки на відвідування шоу «Лабораторія звуку» в Музеї популярної науки і техніки «Експериментаніум», що розташувався на київському Подолі в колишньому будинку побуту:

Отримав море задоволення! Ведучий (жвавий молодик з неабияким почуттям гумору) продемонстрував присутнім цілу низку популярних (і вельми ефектних для глядачів!) фізичних експериментів у царині фізики звуку:

Наприклад, фігури Хладні я раніше бачив лише в мережі на Ютубі:

А тут ця краса була просто перед очима… Шкода лише, що коли я був ще маленьким радянським школярем, то не побачив деяких речей, які довелось побачити сьогодні.

І ще одне міркування… На Світочі я вже розповідав про мого друга Юрія Шевелу (зокрема, саме він робив доповідь про історичний розвиток Української Фантастики на круглому столі «Українська літературна фантастика: вчора, сьогодні, завтра»). Він зібрав приватний (!!!) Музей космонавтики і фантастики, який періодично кочує по Києву з одного місця на інше. Повірте, в тому музеї є на що подивитися:

Якби ж то сумістити обидва музеї — «Експериментаніум» з Музеєм космонавтики і фантастики!.. Ціни б такому просвітницькому закладу не було. А як би це все впливало на образне мислення та на потяг особливо молодого покоління до науки!.. Гадаю, говорити про це нема особливої потреби.

+2
521
RSS
19:55
+2
Сьогодні завдяки дочці відвідав цікаве шоу. Отримав море задоволення
08:49
+2
Маєш розумницю дочку Люсю, яка виграє на конкурсах різних. Колекція вина звідти ж. Як ось і цього разу — лабораторія звуку. А може місія вашої дочки якраз в тому, щоб скрашувати життя батька-матері — інвалідів — талановитих письменників?

Випадкові Дописи