До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Простір Бартіні

Простір Бартіні

Під час дискусії про 11-вимірний простір, пов'язаний з популярним викладенням теорії струн, я пригадав роботи радянського фізика італійського походження Роберта Бартіні. Цей «червоний барон» переважно відомий роботами в аеродинаміці та розробкою екраноплану оригінальної конструкції. Втім, він трохи займався також космогонією й філософією… І якщо теорія струн почала оформлюватися в 70-х роках ХХ ст., а необхідність для її пояснення 11-вимірного простору — це надбання вже ХХІ століття, то Роберт Бартіні значно раніше — ще в першій половині ХХ ст. дійшов до 6-вимірного простору. Щоправда, при вирішенні суто теоретичного завдання… Тим не менш, розглянути його теорію цікаво і корисно.

Отже, ще Альберт Ейнштейн, працюючи над загальною теорією відносності, запровадив поняття 4-вимірного просторо-часу:

Звідки ж іще 2 виміри?! Давайте розберемось...

Перейменуємо вісь часу Т на Т1, далі прибудуємо перпендикулярну до неї вісь Т2, яку назвемо віссю можливостей (віссю всіх можливих варіантів):

Себто, уявімо собі, що вздовж часової вісі Т1 «рухається» з минулого в майбутнє через теперішнє 3-вимірний куб XYZ. Але ж в кожен конкретний момент перед теперішнім постає можливість вибору одного з двох варіантів! Далі, на другому (а потім на третьому, на четвертому тощо) кроці варіантів ще більшає. Можна уявити, що всі можливі варіанти розвитку завжди існували паралельно, вишикувані вздовж вісі Т2, і наш куб XYZ рухається з минулого в майбутнє не лінійно, а «перестрибуючи» з однієї можливої часової вісі на іншу можливу часову вісь розвитку… Отак доходимо до 5-вимірного простору.

А що вийде, якщо поруч з однією «площиною можливостей» вибудувати площину, в якій лежатимуть… неможливі варіанти розвитку?! А якщо отаких «площин неможливого» буде багато?!

Отож повна сукупність всіх «площин неможливого» вкупі з «площиною всіх можливостей», вишикувана вздовж вісі Т3 — вісі неможливостей (вісі неможливих варіантів) і складає 6-вимірний простір Бартіні!

+2
663
RSS
00:38
+2
Дякую за конструктивне запитання другу Анатолію Висоті!
13:43
+2
Друже, це гарне пояснення. Неможливі події? Отже вони були лиш можливостями з нульовою ймовірністю? Це схоже на те, що, наприклад, К. Зареєструється на СВІТОЧІ й прокометує цю твою статтю?
Так, саме на це і схоже!
Типу, коли рак на горі свисне
12:13
+2
Так, друже мій Анатолію: вимір Т3 — «вісь всіх неможливих варіантів» є прямим перегуком з «силою» притчі Ісуса Христа про таланти і… всіма шансами, відібраними у одних людей і наданих іншим!!! Як тобі, га?!
13:09
+2
Схоже, що так воно і є. Бартіні, мабуть був проникливим чоловіком, бо побачив те, що й нині не під силу уявити більшості. А саме: глибину ЗОВНІШНЬОГО УПРАВЛІННЯ людьми.

Випадкові Дописи