Музика Всесвіту

Музика Всесвіту

Від перекладача: Матеріал подається в скороченому вигляді.


У музиці, поза сумнівом, присутня глибока духовність. Коли мова прагне до трансцендентного, а душа норовить піднятися до небес, пісня складається сама собою.

<...>

Багато біблійних текстів демонструють таку мелодійність, що вона здатна вилікувати душу. Коли цар Саул перебував в зневірі, а юний Давид грав йому на арфі, то, як сказано в книзі пророка Самуїла, «дух царя підносився». Сам Давид в цій книзі названий «солодкоголосим співаком Ізраїлю». Пророк Ілля запрошував до себе арфіста, щоб той грав, і його пророчий дар на цю музику спирався. А служіння в Єрусалимському Храмі було неможливо без пісень і гімнів левитів. Та й зараз євреї під час молитви проспівують тексти, а не читають, як і вчать Талмуд на певний мотив, а не просто зубрять текст. Існують свої мелодії практично для всіх молитов: ранкових і вечірніх, буденних і святкових — і не по одній на кожну. Музика володіє неймовірною силою, здатною викликати бурю.

Психолог Олівер Сакс в своїй книзі «Музикофілія» розповідає зворушливу історію про музикознавця Клайва Вірінга, який через захворювання герпетичним енцефалітом втратив пам'ять і отримав так звану ретроградну амнезію, при якій людина не пам'ятає нічого, що сталося понад 20 секунд тому. Попри це, Вірінг зберіг здатність грати на музичних інструментах. Він з колишньою майстерністю міг співати, грати на органі й диригувати хором. Що ж таке особливе є в музиці, що дозволило Вірінгу подолати амнезію і зберегти свої професійні навички? Автор книги вважає, що ми, знаючи мелодію, автоматично згадуємо кожну наступну ноту, і водночас кожна окрема нота допомагає нам не забути мелодію в цілому. Як сказав австрійський музикознавець Віктор Цукеркандль: «Музика — одна з форм чуттєвої наступності, яка дозволяє долати провали в нашому осягненні часу».

Віра більшою мірою скидається на музику, ніж на науку. Наука аналізує, музика ж — інтегрує. І подібно до того, як музика поєднує одну ноту з іншого, віра з'єднує епізод з епізодом, життя з життям, епоху з епохою в вічну мелодію, яка долає час. Піфагор називав це «музикою сфер», містики — «музикою Всесвіту».

Можна сказати, що єврейська історія записана в її піснях. Одного разу я був присутній на уроці, де вчитель намагався пояснити дітям різницю між матеріальною та інтелектуальною власністю. Спочатку він змусив дітей побудувати модель Єрусалима з пап'є-маше. Потім вставив в магнітофон аудіокасету із записом пісні про Єрусалим і відтворив її. А після цього знищив модель з пап'є-маше і порвав на дрібні клаптики магнітофонну стрічку. І запитав у класу: «Чи залишилася у нас паперова модель?» Відповідь, природно, був негативною. Потім він запитав: «А чи залишилася пісня?» І весь клас дружно відповів: «Так!»

<...>

Головний рабин Великої Британії
лорд Джонатан Сакс

+2
959
RSS
09:45
+2
З матеріалу я викинув деякі подробиці, що стосуються історії єврейського народу та традицій юдаїзму. А також навів імена, згадувані в Біблії, у звичній християнському світу транскрипції: Шауль Саул, Шмуель Самуїл, Еліша Ілля.
Водночас, цей матеріал дивним чином резонує з іншими, оприлюдненими мною на Світочі раніше: "Д.Р.Р. Толкін. Сильмариліон (початок)" та "Реформа естетичної освіти: скандал замість музики". Про першу статтю Дзвінка Сопілкарка відгукнулася, як про «важливу і корисну». Друга стаття зібрала десяток цікавих каментів. Отож і подав теперішній матеріал, хоча й із скороченнями.
13:53
+2
Що й казати! Слово, підсилене мелодією, є прямим звертанням не лише до людей, а й до Творця. Музика сфер. Раніше було, що де б не зібралися українці, там і співали. Це я пам'ятаю ще з дитинства і юності. Співай хоч одну пісню кожного дня і станеш здоровішою! — це я кажу не лише Дзвінці.
13:55
+2
Народи такі роз'єднані. От що я знаю про пісенну творчість, наприклад, євреїв. Майже нічого.
Мені так здається, що «7-40» в Україні грають скрізь і всюди на гулянках. Є ще сила-силенна народних пісень, що виконуються доволі часто. Серед них «Тум-балалайка», про зміст якої я навіть розповідав докладно: перш ніж посвататися до дівчини, хлопець випробовує її розумові здібності за допомогою двох серій загадок… Це ще на НО було.

Тут, на Світочі в одній з розмов із Дзвінкою Сопілкаркою я давав посилання на відео їдішистської народної колискової, що вийшла в серії мультфільмів «Колискові народів світу»:

Ну, й виступ співачки-транссексуалки Dana International ти теж не міг не чути, бо її пісня «Diva» перемогла на Євробаченні-1998:
20:43
+2
Пісня «Діва», а чується " віва Марія". Сама Дана гарненька. І співає класно. Мабуть на івриті? Коло неї ходять злагоджено троє дівчат, схоже, теж транссексуали. А ліворуч підспівує і сама чобі підтанцьовує справжня тілиста жінка. Але у Кіркорова ця пісня виходить ще краще.
І співає класно. Мабуть на івриті?

Так.

Але у Кіркорова ця пісня виходить ще краще.

Кіркоров лише переспівав чужу пісню, тоді як Дана Інтернешнл виграла з оригінальною піснею Євробачення-1998. Це трохи різні речі.

Але, як бачиш, ти чув цю пісню у виконанні Кіркорова — просто не знав, що вперше її заспівала ізраїльтянка…

До речі, наскільки я розумію, російська група "Іванушкі Інтернешнл", яка розкрутилася саме 1998 року, передрала у Дани Інтернешнл другу частину псевдоніму.
Іванушкі Інтернешнл
Отак росіяни мавпують чужий успіх…
06:59
+1
Вузькоокість у двох Іванушок дуже помітна: татарський і монгольський сліди?
19:16
+2
Мелодію ТУМБАЛАЛАЙКИ і Хава-Нагіли наспівую. А от що це таке 7=40 не знаю. В цій публікації говориться про пісні, а й словом не згадана моя стаття про конференцію, присвячену УКРАЇНСЬКІЙ ПІСНІ.
«Сім-сорок»:

Невже не чув?! Знаменита мелодія…
А на цьому відео до того ж і рухи у дівчат правильні, канонічні.


В цій публікації говориться про пісні, а й словом не згадана моя стаття про конференцію, присвячену УКРАЇНСЬКІЙ ПІСНІ.

Перепрошую, друже, але публікація — це переклад статті. Натомість ти міг би й сам дати в своєму коментарі посилання на твою статтю! Я ж не пам'ятаю всіх твоїх матеріалів — це ти мав би їх пам'ятати… Наскільки я розумію, йдеться про публікацію «Про конференцію БУТТЯ УКРАЇНЦІВ-2016»? То вона датована "19.04.2016" — вибачай, друже, я не можу тримати в голові перелік не тільки своїх, але і твоїх матеріалів, опублікованих на Світочі за останній рік! Тим паче, у тебе опубліковано вже 34 текстові матеріали — це 3 сторінки переліку (по 15 штук на сторінку), при цьому є лише одна (?!) внутрішня тека — «Художні твори», де вміщено 3 матеріали. Решта не впорядкована. Тому в твоїх публікаціях мені особисто орієнтуватися важко…
20:37
+2
Танець гарний. Костюми колоритні. Рухи оригінальні. Тепер знаю, звідки молодь взяла на озброєння деякі елементи танцю. Наприклад, закидання ніг назад, а рук угору. Чув музику, та не знав, що це танець 7=40. Дякую.
А ось танцювальний номер з французької кінокомедії «Пригоди рабина Якова» з неперевершеним Луї де Фюнесом (зверни увагу на аналогічні рухи, тільки у виконанні чоловіків, які в єврейській традиції танцюють окремо від жінок):


За сюжетом, герой де Фюнеса, м'яко кажучи, не любить євреїв — але через переслідування поліції та терористів, яких переслідує поліція, змушений переховуватися в єврейському кварталі Парижу, вдаючи американського гостя — рабина Якова. Отой довготелесий в чорному, без бороди, але з вусиками — це Селім, очільник революції в одній із мусульманських країн, на якого полюють терористи, на яких полює поліція. Він теж переховується разом з героєм де Фюнеса — вдає рабинського секретаря Зеліґмана. Все дуже весело.
19:13
+1
Відсилають на ютуб.
Буває і таке. Це коли той, хто вивісив ролик, забороняє відтворювати його на інших ресурсах — поза Ютубом.
P.S. Рекомендую звернути увагу на те, як зорганізували розташування матеріалів я та Дзвінка Сопілкарка.
У мене зараз є 194 опубліковані матеріали, і всі вони без виключення (!!!) розкладені по 7 текам:

 • Художні твори

 • Література й літератори

 • Ігрища розуму

 • Цікавинки

 • Мемуарне

 • Космос і Людина

 • Людські стосункиУ Дзвінкої Сопілкарки зараз є 127 опублікованих матеріалів, які розкладені на 12 тек:

 • Народні звичаї

 • Книги

 • футурулогія

 • нетипові українці

 • Астрологія

 • Екотехнології

 • наука

 • психологія

 • філософія

 • Здоров'я

 • екстрасенсорика

 • ГуморНу, то що у мене, що у неї щось відшукати значно легше, ніж у тебе! Тож вибачай, що не згадав твій торішній матеріал — але це пов'язано, зокрема, і з поганою організацією твоєї сторінки! Тільки ти можеш визначити, які теки повинні бути у тебе в блозі й як розкладати по них матеріали, щоб було зручно відшукувати потрібну інформацію. Ніхто інший замість тебе цього не визначить!
P.S. А мені захотілося поглянути на проблематику української музики трохи з іншого боку
06:53
+1
Друже, на відміну від ваших З Дзвінкою численних (і корисних!) публікацій мої майже всі авторські і тому їх у 5 і більше разів менше. Яка ще потрібна для них струкрузизація, коли їх трохи більше трьох десятків. Ну можна було б ввести папку «рецензії» та папки «актуально», «подорожі» і «корисні поради», а ще ось «завтра буде краще». На жодну з них не відгукнулася б ця МУЗИКА ВСЕСВІТУ.
По-перше, ти плутаєш рубрикацію з тегами. А по-друге… вибачай — також плутаєш твою (авторську) й мою (користувацьку) позицію щодо твоїх матеріалів. Ти написав:

В цій публікації говориться про пісні, а й словом не згадана моя стаття про конференцію, присвячену УКРАЇНСЬКІЙ ПІСНІ.

Отже, на твою думку, я мушу пам'ятати, що рівно рік тому (19.04.2016) ти зробив матеріал «Про конференцію БУТТЯ УКРАЇНЦІВ-2016» + що він був присвячений саме українській пісні (хоча реально там є і загальний огляд всіх попередніх конференцій, і видання «Нашої пісні», і враження про окремих учасників — багато чого там є)? Вибачай, я таких нюансів не пам'ятаю. Тим паче, що при відсутності рубрикації твоїх матеріалів, коли у тебе все зведено до купи. У мене в пам'яті відклалося, що ти був дотичний до організації багаторічної й багаторазовох конференції — але знаєш, скільки всяких конференцій і з'їздів було на моїй пам'яті?! Ого-го!..
Отже, це не мій обов'язок, а твій. Ти сам мусив дати в коментарі (бо матеріал чужий — я його лише переклав і нічого вставити в нього не можу) гіперпосилання на свій матеріал. Бажано з цитатами. А не говорити мені: мовляв, ти погано зробив, що на мою публікацію не послався… Твоя публікація у тебе в голові, а не у мене. Тим паче, про конференцію… Я запам'ятав твої публікації про двері, гойдалки і склопакети. Про Євромайдан і про видання книги Агатангела Кримського. Про подорож до Лівану і про ладування. А про конференцію я тривіально забув, вибачай…

От ти б і нагадав — але сам!
20:16
+2
А ти, друже, додай у теги ПІСНЯ і далі спрацює автоматичне посилання на публікації на СВІТОЧІ.
07:07
+1
Людям властиво співчувати. Виставляння на сцену неповносправних Дани і Вєрки — це сподівання отримати додаткові бали від співчуваючих. На цьому ж намагалася зіграти й РФ, направивши до нас Лізу на колясці.
Ні, Вєрка Сердючка і Дана Інтернешнл — тут не в співчутті річ, а в епатажі. В шокуючій, скандальній поведінці.
13:19
+1
Друже, та хіба це тобі закид? В цій статті говориться про те, що музика і пісні мають велике значення для євреїв. Одним з ідентифікаторів українців є мова і пісня. Додай у теги «пісня» і побачимо, чи буде згадана та моя річної давності стаття у рубриці СХОЖІ ДОПИСИ. Оце й усе, Тимуре.
То так і треба було написати: додай тег #пісня!
Додав.
І що?!
А нічого не змінилося
Чому???
Дуже просто: під твоєю статтею використано тег інший — "#наша пісня"!!! Який ну ніяк не підходить під цю мою статтю… Ці теги не стикуються, зрозумів?..


UPD
А ще ти запровадив тег #українська пісня

Навіщо?!
Зрозумій, що краще використати 2 простіші теги окремо: #українська і #пісня, ніж один складний тег #українська пісня. Бо інший твій складний тег — #наша пісня до нього вже не стикується! Хоча вони позначають схожі матеріали…
14:48
+1
Ось тепер наші дві статті прошиті одним тегом «пісня». Однак марно я сподівався на згадку моєї статті у «схожих дописах» у цій твоїй статті. Автоматика сайту, на жаль, не спрацювала.
Отже, добір здійснюється за іншими тегами — більш популярними, ніж «пісня»! Загалом, тут потрібна консультація шановного Модератора…
Хоча…
Якщо тепер клікнути на тег «пісня», то здійсниться перехід на нього. А там вже випадають як обидві наші статті, так і моя добірка відеозаписів.

Випадкові Дописи