Володар світу

Володар світу
Джерело матеріалу:

Ведична притча

Один Брахман провинився — схибив в якійсь науці. І цар Джанака вирішив його покарати. Але оскільки брахмана за законами того часу не можна було карати, окрім як вигнати зі своїх володінь. Джанака сказав Брахману:

— Не з'являйся більше в моїх володіннях.

Почувши це, Брахман відповів Джанаці:

— Гаразд, царю, тоді окресли мені ту область, на яку розповсюджується твоя влада, і я житиму у володіннях іншого царя, оскільки хочу точно виконати твій наказ.

Джанака на ці слова нічого не відповів. Тільки тяжко зітхнув, потім сів, занурився у споглядання, і його обійняв глибокий відчай. Але потім він все-таки зітхнув ще раз і сказав Брахману таке:

— Я охопив всю Землю своєю думкою, але не зміг знайти повністю чогось мого, мого володіння. Хоча є у мене і царство дідів і прадідів, і спадкові землі. І не знайшовши нічого, я подумав про Медхілл — місто, яке мені належить. Але і там нічого не знайшов. Потім став шукати серед своїх нащадків — і тут нікого не знайшов. Тоді опанував мною відчай. Однак він минув, і повернулася розсудливість. Я зрозумів, що мого володіння немає взагалі, і водночас моє володіння — це все в світі. І навіть це «Я» — не моє. Але вся земля моя насправді. А тому, Брахмане, живи тут, скільки забажаєш і насолоджуйся, скільки захочеш.

Брахман тоді відповів:

— А скажи мені, що це за установка розуму спонукала тебе відкинути саме поняття володіння? Адже при тобі й царства батьків і дідів, і спадкові землі. Що за думка тебе спонукала визнати, що весь світ — це твоє володіння? Якщо ти говориш, що у тебе нічого немає і твого нічого немає, як весь світ може бути твоїм володінням? Ти суперечиш сам собі.

Джанака відповів:

— Та в будь-якій мирській справі ми знаємо, що все розпочате непостійне, недовговічне, і тому я не маю нічого, чим би я міг володіти, про що б міг сказати: «Це моє!». Тому я не знаходжу нічого, про що б я міг сказати, що це моє. І сама ця думка спонукала мене відкинути саме поняття володіння, ніби мені щось належить.

— А тепер, — продовжив Джанака, — послухай, яка думка довела мені, що все навколо моє володіння. Я не шукаю для себе насолоди навіть ароматами, які проникають в мій ніс, тому мною переможена стихія землі. І вона перебуває в моїй владі. Також я не шукаю для себе насолоди навіть приємними смаками, які виникають в моєму роті проти мого бажання, тому мені підпорядковується вода. І вона перебуває в моїй владі. Я не шукаю для себе насолоди формою і світлом, коли мої очі сприймають. Ось тому і вогонь, і світло мені покірні, перебувають в моїй владі, а не я в їхній владі. Я не шукаю для себе насолоди дотиком, навіть коли моя шкіра щось відчуває, тому вітер мені покірний і перебуває завжди в моїй владі. Також я не шукаю для себе насолоди звуками, навіть якщо вони проникають у вуха. Тому мені покірні звуки, і простір перебуває в моїй владі. Я також не шукаю для себе насолоди думкою, хоча ця думка присутня в моєму манасі — розумі. Тому манас мені покірний, і завжди він перебуває в моїй владі. І всі мої дії насправді не для мене робляться, вони для богів предків, для гостей, природних стихій. Ось для кого робляться всі мої дії.

Джанака виявив свої якості просвітлення, пояснивши Брахману, яким чином він не прив'язується ні до чого проявленого в світі, що дозволяє йому сказати: «Вся Земля — моя».

+2
538
RSS
12:10
+2
І навіть моє «Я» не належить мені… ©
13:31
+3
Це подвійність відчуття. Моє, це те, чим я можу розпорядитися. Можу полежати й відпочити після роботи з косаркою. Й косарка відпочине від скошеної трави. Це мій час А коли мусиш щось зробити, наприклад, йти на роботу на завод й не хочеш цього, то цей час тобі не належить. Він належить Тому, Хто присвоює твою працю, твою енергію.
13:37
+2
Так влаштоване життя, що жити, й бути вільним від цього процесу неможливо. Отже наше життя нам не належить. Наше життя належить Тому, Хто влаштував його саме так. То як же треба жити, Дзвінко, щоб не впадати у розпач від усвідомлення цього?
22:41
+2
Життя належить тому хто усвідомлює його, але усвідомлюючи життя на декілька відсотків залишається побиватись нікчемності даного усвідомлення — та можливо також осягнути і решта 100% — повну картину розширивши свідомість до такої ГАРМОНІЇ — МОЖЛИВО ВСЕ
Я так очікував коментаря пана Юрченка!.. Дякую!..
Нема «вчора», нема «завтра», є лише «тут і зараз». Хто це усвідомить, стане влодарем Всесвіту, бо зможе як Бог сказати: «Я є».

Випадкові Дописи