До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Корпоративні хижаки

Корпоративні хижаки
Джерело матеріалу:

9 способів зробити кар'єру

Хто швидше побудує кар'єру — черепаха або хамелеон? А хто ви — носоріг, зубр або дракон? Пропонуємо вам 9 нетипових кар'єрних стратегій, які допоможуть вам досягти професійного та особистісного зростання.


Ось вам безрадісна картинка: минуло п'ять, десять років після закінчення університету, колишні однокашники, які не блищали талантами, щільно вмостилися в керівних кріслах, а ви як і раніше ходите по співбесідах в пошуках перспективного місця. Впізнаєте себе? Що ж пішло не так, поступово зменшуючи вашу віру у власні здібності, амбіції і, нарешті, в щасливу долю?

Ви дуже хочете побудувати успішну кар'єру, але, найшвидше, помилилися зі способом. Зазвичай кожен, хто поставив собі за мету вийти на серйозні кар'єрні позиції, намагається слідувати популярній схемі «швидше, вище, сильніше». Але реального успіху домагається чомусь лише один з десяти. Однак решта дев'ять — зовсім не обов'язково лузери, як можна було б подумати. Просто, згідно класиці теоретичних досліджень human resources, вони належать до інших типів кар'єристів і йдуть іншим шляхом.


Черепаха: тихою сапою

Кар'єра виглядає як повільне, але неухильне просування без апломбу і пафосу, практично непомітно для оточуючих. Точніше, сприймається ними як логічне і само собою зрозуміле протягом трудового життя: через рік — заст. заступника керівника, через три — заст. керівника, через п'ять — вже і сам керівник.

Риси кар'єриста: цей тип нагадує замисленого і ґрунтовного Будду — він демонструє стриманість, вміння аналізувати ситуацію самостійно, високий професіоналізм, відсутність тяги до публічності. Всі навколо впевнені, що він на своєму місці і що був там завжди.

Девіз: спокій, тільки спокій.

Переваги: немає потреби скакати по головах і проявляти активність, якщо немає на те волі й важко перенапружуватися. Інтроверти, скромники і малоініціативні люди можуть йти вперед з комфортом, їхній коник — аналітична робота.


Кінь: на повному скаку

Підкоряючись амбіціям, доводиться мчати вперед паровоза, хапаючись за все, що можна і не можна: робота в руках горить, народжуються і вмирають по три проекти на день, креатив триває навіть вночі уві сні. Звісно, часто випадає й оступитися, але негайно треба встати, обтруситися і рвонути ще швидше… ух!

Риси кар'єриста: у цього типу маса енергії, блискавична реакція, яскрава екстраверсія, абсолютне невміння чекати, прораховувати і аналізувати.

Девіз: головне — вплутатися, а там подивимося. І сповнений оптимізму!

Переваги: сміливість міста бере, і така людина швидко побудує кар'єру там, де необхідно брати нахрапом — в основному, працюючи з партнерами, клієнтами, конкурентами. Наприклад, в царині продажів.


Дракон: в засідці

Ця схема — наочний приклад того, як, дочекавшись потрібного моменту, можна одним клацанням пальців перетворити його на свій зоряний час. Дуже обачне, чіпке й уважне просування по службових сходах виключно рідкісними, влучними проявами власного таланту і знань.

Риси кар'єриста: хитрий, розумний, обережний — і цим все сказано.

Девіз: краще день втратити, потім за годину долетіти.

Переваги: відмінно орієнтуючись в довкіллі та вміючи вичікувати (іноді роками), можна зробити кар'єру буквально за годину на будь-якому місці й у будь-якій професійній царині.


Вовк: на полюванні

Типове одиночне плавання — ніяких командних ігрищ, тільки самостійно і уважно примружені очі на далеку мету, крізь бурі й вітер. Мета встановлюється з самого початку, після чого крок за кроком відбувається обережний, продуманий рух до неї. Максимально наблизившись, «вовк» здійснює один-єдиний вірний стрибок і опиняється зі здобиччю в зубах.

Риси кар'єриста: розважливий, дужий, почасти цинічний тип, що вміє лавірувати, хороший стратег і тактик, упевнено почувається на самоті. Професійне поле діяльності сприймає як поле битви.

Девіз: через терени до зірок.

Переваги: не потребує командної підтримки і здатен сам ухвалювати важливі й важкі рішення.


Заєць: біг по пересіченій місцевості

Уявіть собі панічний і нервовий рух — то біг, то танці, то стрибки через постійно зростаючі бар'єри. Та й бар'єри постійно переміщуються то ліворуч, то праворуч, то за пальму, то в яр. Нема коли зупинитися і подивитися назад — в цій схемі видно тільки те, що попереду. Смішно? Зате цікаво і продуктивно.

Риси кар'єриста: артистичний тип, креативний, готовий до спонтанних вчинків, гри з мінливими умовами. Проблеми вважає за краще не вирішувати, а об'їжджати по кривій.

Девіз: хаос породжує життя.

Переваги: такий тип швидко зробить кар'єру в творчих царинах і в нових, незнайомих, не освоєних компанією сегментах ринку.


Хамелеон: вдала мімікрія

Самостійної методичної розробки для кар'єрного зростання не потребує, головне завдання — встигати в ногу з керівництвом і правлячими колами, всім своїм виглядом демонструючи, а поведінкою доводячи, що йде гідна зміна. Тут важливо вміння пристосуватися під конкретні запити і прикинутися, що будь-яка порада зверху — вона дорожча за життя.

Риси кар'єриста: догідливий, місцями улесливий тип, якому не чуже почуття безмірного благоговіння перед начальством. Зазвичай переймає його стиль керівництва й якості, й поступово перетворюється на двійника. Часто або дуже хитрий, або простодушний до неподобства.

Девіз: мовчання — золото (в прямому сенсі).

Переваги: багато керівників глибоко цінують сам факт подібної наступності поколінь — в ролі світоча приємно побувати кожному. Так що з кар'єрою, при дотриманні правил гри на благоговіння, труднощів не виникне.


Зубр: проти течії

Розкол організації та відведення частини колективу під свою оруду — ось типовий маневр для моментального піднесення на посаді. Зрозуміло, спочатку виникає бунт на кораблі, потім спалахує народна революція з економічними чи політичними гаслами, в результаті яких керівництво придушує виступ, звільняючи призвідника, або йде назустріч і віддає під його командування окрему структуру і частину проектів.

Риси кар'єриста: бунтівний дух, новатор, провідник грандіозних ідей і безперечний лідер.

Девіз: хто не зі мною, той проти мене.

Переваги: важко проштовхнути в маси і особливо в керівництво свої геніальні ідеї, але результати варті того — стрибок вгору виявляється по-справжньому грандіозним. Стратегія зубра — йти тільки вперед.


Лев: мрії про великий куш

У пошуку всього і відразу проходять трудові будні — хочеться слави, грошей, вигідних клієнтів, зручних апартаментів з особистим секретарем, відряджень в зарубіжжі, держзамовлень, визнання на урядовому рівні… Й польоту на Місяць. Зупинитися просто неможливо.

Риси кар'єриста: цей тип — царствена і чарівлива особа, впевнена, що гідна найкращого. Негайно. Присутні нахабство, жадібність, непомірність в бажаннях і велика обачність.

Девіз: спочатку купимо, потім розглянемо.

Переваги: ніде не пропаде, бо всюди знайдеться вигода, яку можна пристосувати для себе.


Носоріг: напролом

Суцільний наскрізний рух вперед по головах, всупереч усьому — ось і вся схема. Стримуючі елементи якщо і присутні (несхвалення, етичний момент), то відправляються в тотальний ігнор.

Риси кар'єриста: сильний, завзятий тип, що не зупиняється ні перед чим. Навпаки, часто сам себе поміщає в умови, важкі для виживання, і так мотивує власне прискорення.

Девіз: чим гірше — тим краще.

Переваги: ні чужі думки, ані свій же сумнів не встануть на шляху. Вороги і просто недоброзичливці (а вони є у всіх) не впливають ні на що. Повна впевненість у власній правоті завжди бере гору.

+3
360
RSS
18:37
+2
Матеріал цей я запам'ятав ще з часів роботи головредом журналу «РоботодавецЬ»: там «кадровим» і кар'єрним питаннями доводилося приділяти пильну увагу, до нашою основною фокус-групою були ділові люди.
23:54
+1
Дуже цікава стаття. Але себе я не побачив в жодному типі «кар'єристів». Мабуть тому що люблю часто міняти місця роботи і сфери діяльності.
Мабуть тому що люблю часто міняти місця роботи і сфери діяльності.

На мою думку, така зміна є близькою до Зайця.
Хоча у випадку зі створенням Світоча Ви діяли, як той Зубр: бо тепер вигнанці звідти приходять сюди…
_сміюсь

Мабуть, пояснення в тому, що люди рідко уособлюють якийсь «чистий» тип кар'єри. Найшвидше, вони змішують щось із традиційного та 9-ти нетрадиційних типів.
_сміюсь

Наприклад, у собі я бачу переважно Вовка: як письменник, я є типовим одинаком, який поставив далеку й нібито нездійсненну ціль ще в 11,5 років, потім просувався до неї крок за кроком, обережно і продумано, виявив здібності до ухвалення стратегічних рішень і самостійної роботи без всякої команди.
Водночас, в мені є трохи також від Дракона (типове «драконівське» рішення — пропустити «Коронацію слова — 2009», натомість взяти участь в ювілейній «Коронації слова — 2010», що відповідає гаслу «краще день втратити, потім за годину долетіти») і Зайця (в літературі це не так помітно, натомість в журналістиці все довкола постійно змінюється, тож коли ти загрузаєш в медіа-сферу, починається саме те — «панічний і нервовий рух — то біг, то танці, то стрибки через постійно зростаючі бар'єри. Та й бар'єри постійно переміщуються то ліворуч, то праворуч, то за пальму, то в яр», що не кожен витримає).
Отже, спробуйте змішати декілька різних типів — тоді й побачите себе, красивого.
_чудово

Випадкові Дописи