До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Як мислити нестандартно

Як мислити нестандартно
Джерело матеріалу:

А ви вже чули про дизайн-мислення? Це різновид out-of-the-box thinking, або нестандартне мислення. Якщо ви прокачаєте цю навичку, то зможете поліпшити своє життя по всіх фронтах.

Це підтверджує 48-річний досвід Бернарда Роса — засновника легендарного інституту дизайну Стенфорда, де слухачам відкривають їхній власний світ, змушуючи відмовлятися від звичних стереотипів і демонструючи безліч нових можливостей.

У книзі «Звичка досягати» Бернард Рос зібрав кращі ідеї щодо дизайн-мислення і купу практичних вправ, які можна брати і робити просто зараз. Ось декілька цікавих уривків з книги.


Що таке «дизайн-мислення»?

Бернард почав викладати дизайн-мислення майже 50 років тому, ще до того, як це стало мейнстрімом. Йому слово...

Дизайн-мислення — це набір принципів, які наша група розробила для ефективного вирішення найрізноманітніших дизайнерських проблем. Ми запровадили цей термін, коли помітили таку штуку: мислення більшості успішних дизайнерів і їхні підходи до вирішення проблем істотно відрізняються від мислення звичайних людей.

Дизайн-мислення допоможе ефективніше вирішувати проблеми, краще зосереджуватися на розпочатому і домагатися більшої задоволеності життям. Ви відчуєте енергію, якою володієте і яка зробить ваше життя кращим.

Ви можете взятися за давно відкладені справи і звільнитися від кайданів, які обмежували прояви потенціалу, навчитися змінювати навколишню дійсність і, нарешті, досягнути того, чого хочете всерйоз.Як вирішити проблему?

Ось вам запитання: «Скільки потрібно людей з дизайнерським мисленням для того, щоб поміняти електричну лампочку?» Відповідь людини з дизайнерським мисленням: «А навіщо взагалі використовувати електричні лампочки?»

Саме з цього потрібно починати вирішення будь-якої проблеми — змінити підхід до неї і поставити інші запитання. Правильно поставлене запитання — це половина успіху. Це допомагає доходить до суті проблеми.

Наприклад, мій друг Кайл шукав собі дружину. Він задавав запитання: «Як знайти дружину?» Але насправді суть проблеми полягав у тому, що він просто хотів спілкування. І коли він поставив запитання «Як отримувати достатню кількість спілкування?» — запитання з «пошуком» дружини відпало.Незнайоме знайоме, або Що таке функціональна ригідність?

Щоб знаходити нові підходи до подій і відносин з людьми, потрібно дивитися на них по-новому. Більшість людей перебувають під впливом відомого когнітивного спотворення — «функціональної ригідності». Воно змушує бачити можливість використання об'єктів тільки за їхнім прямим призначенням.

Але треба визнати: ніщо з того, що оточує нас, насправді не є тим, за що ми його приймаємо. Наприклад, при такому підході коробка з пластівцями для сніданку — вже не коробка пластівців. Вона може бути розділена на картонну і паперову частини. Вона може стати джерелом біомаси або маленьких гранул і зерен. Вміст коробки можна перетворити на липку масу.

Звичайний скотч дозволяє з'єднувати предмети і матеріали, але з нього можна створити і самостійні конструкції будь-якої форми. А телефон може цілком перетворитися в уяві на машину або літак.

Найголовніше, що варто розвивати: ви повинні зуміти зробити відоме і звичне невідомим і незвичним.Як генерувати ідеї?

1. «Що, якщо ???» Це чудовий інструмент для роздумів на етапі генерації ідей. А що, якби не було сили тяжіння? А що, якби фарба на будинку облупилася? Такі запитання, які відволікають від основних думок, забезпечують вільний підхід до проблеми, що дозволяє задавати «незациклені» запитання.

2. Матриця ухвалення рішень. Матриця складається з рядків і колонок. У рядках ви пишете різні об'єкти, а в колонках — оцінювані якості та ідеї. Наприклад, при підготовці таблиці для вибору асистента Пол в рядках мав імена кандидатів, а в колонках — якості, що цікавили його: креативність, дисциплінованість, чесність. Кожен претендент набирає бали. Посаду отримує той, хто набрав більше від усіх.

3. Схеми послідовного розвитку подій. Графічне зображення етапів розвитку подій — своєрідна «розкадровка» на кшталт тієї, яка широко застосовується в кіноіндустрії. Зображення можуть використовуватися завжди, коли ви хочете уявити якийсь процес лінійно. Їх можна назвати своєрідною «дорожньою картою», в якій відображена послідовність подій.«Моя робота не має ніякого значення»

Якщо у вас виникли якісь труднощі, не засмучуйтесь. Всі проблеми можна вирішити. Щоб показати це, я часто даю групі таку вправу: прошу слухачів виділити щось особливе в житті та сказати вголос, що в цьому немає сенсу.

Я показую, що спочатку у об'єкта немає значення. Наприклад, я можу сказати, що моя робота не має для мене значення, а наступний учасник — що його дружина не має для нього значення. Інші можуть сказати, що їхні черевики, волосся, вага, велосипед, математичні здібності теж. Всі речі — від дрібниць до воістину важливих — опиняються в одній категорії: вони не мають внутрішнього значення.

Суть вправи не в тому, щоб змусити учасників змінити свої взаємини. Швидше, слухачам прищеплюється думка про те, що вони самі вибрали для себе значення, яке вкладають в ці відносини. Наприклад, невдача може бути спочатку дуже болісною. Але вона рідко стає катастрофою, якщо людина не надає їй такого значення.Що означає «бути біля стерна»?

Якось я перебував в академічній відпустці в Швеції. Вдень я вів семінари із креативності та вирішення проблем. Вночі ж крутився без сну, розмірковуючи, чи варто мені подати у відставку, бо я наближався до пенсійного віку.

Одного разу я запитав себе: «Що мені дасть відставка?» Відповідь була такою: «Ти припиниш непокоїтися з приводу того, чи варто тобі подати у відставку». Мене осяяло: півроку я розмірковував над неправильно сформульованої проблемою. Насправді питання має звучати так: «Як мені перестати непокоїтися через те, йти у відставку чи ні?» Відповідь була на поверхні: «Припини про це думати».

Сьогодні, через 15 років з того дня, я можу сказати вам: відтоді я жодного разу не подумав про відставку.

Дизайн-мислення навчить вас бути біля стерна свого життя. Це означає брати на себе відповідальність за все, що ви робите і що відбувається у вашому житті. Навіть тоді, коли здається, що не все в ньому ви здатні контролювати. Ви вільні обирати: пасивно плисти за течією або нести відповідальність за своє майбутнє.

За матеріалами книги «Звичка досягати».

Авторка — Юлія Баяндіна

+2
589
RSS
09:20
+2
Чесно кажучи, сама назва методу збиває з пантелику: такий спосіб мислення стане в нагоді не тільки дизайнерам… _підморгування
12:28
+1
Чесно кажучи, сама назва методу збиває з пантелику:

В англійській мові слово «дизайн» має набагато ширше значення ніж в українській.
13:20
+2
Дизайн-мислення. Вперше дізнався. Дякую. Щоб дійти до якості мислення, треба спочатку навчитися контролювати своє мислення.
Я теж вперше дізнався про дизайнерське мислення _соромлюсь
Мені в цьому методі сподобалося, що воно принаймні нестандартне!
І звісно ж, методи обходу «функціональної ригідності» та генерування ідей є цінними самі по собі.
Наприклад, той-таки матричний метод використовується також в ТРИЗ — теорії вирішення винахідницьких завдань.
_крутий

Випадкові Дописи