До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Літера ГІМЕЛ

Літера ГІМЕЛ

Гімел — третя буква єврейської абетки, і її чисельне значення — 3. Гімел — одна з вершин символічного трикутника, утвореного першими буквами [єврейської абетки] алефбет. Вище було сказано, що алеф символізує єдність Всевишнього, бет — натяк на множинність Його проявів у світі. Гімел, перша буква в слові Ґешер — «міст», — символ з'єднання, зв'язку між протилежностями. У родинній щодо івриту арамейській мові це ще більш наочно: арамейською міст — Ґамла, це слово має спільний корінь з назвою букви гімел. Та й саме накреслення букви нагадує своєю конфігурацією проліт мосту.

Як це проявляється? Кабала розповідає про те, що у кожного з трьох прабатьків нашого народу була характерна риса, основа його особистості. У Аврагама це хесед і нетіна — доброта і прагнення робити добрі справи, у Іцхака — дін і мішпат — правосуддя і справедливість. Яакова, найдосконалішого з них, вирізняє емет — прагнення до істини і тіферет — прагнення до гармонії і краси. Світ, очевидно, не може існувати тільки на основі доброти — адже якщо не буде ніяких рамок і обмежень, всі почнуть діяти на власний розсуд, керуючись тільки власними бажаннями і пристрастями. Правосуддя теж не може бути єдиною основою світу, оскільки люди недосконалі й у кожного є недоліки та потреби, з якими потрібно рахуватися, іноді навіть вчиняючи не за буквою закону. Особливість же істини в тому, що вона об'єднує в собі доброту і правосуддя, бо іноді необхідно проявляти хесед, іноді — вершити дін, а іноді — і те й інше разом. На допомогу приходить гармонія, яка знімає суперечливості та створює красу, на івриті — тіферет. Крім того, необхідність синтезу диктує норми поведінки, які б поєднували, немов міст над прірвою, два полярних підходи до сприйняття світу: духовний, натяк на який міститься в букві алеф, і матеріалістичний, на який натякає бет. Єврей повинен йти по життю шляхом Тори, що називається «Торою життя», ще й тому, що вона вказує шлях гармонії і синтезу в світі суперечливостей між духом і матерією. Цей шлях досконалості й гармонії визначають однокорінним з гімел словом ґміла, зазвичай перекладним як «дозрівання», «досягнення зрілості, самостійності». (До речі, верблюд називається на івриті ґамаль, і це не випадково, адже він тривалий час може існувати без води та їжі.) Саме на цьому шляху можна досягти рівня справжнього милосердя по відношенню до іншої людини. Як сказано в притчі: «Якщо ти зустрінеш на дорозі голодного жебрака, не простягай йому шматок риби, дай йому вудку».

+1
233
RSS
18:40
+2
Ось що кажуть про літеру гармонії! Дуже хороша літера для Світоча!!! А Дзвінка мовчить… _шкодую
Я не мовчу, я переварюю. _здивований
це для мене великий об'єм інформації.
А-а-а… Тоді перепрошую _вибачаюсь
Я справді мав врахувати, що звичне для мене може бути незвичним для інших. Бо я такі тексти поглинаю десь з 2001 року — відколи завів собі перший модем, підключився до мережі й записався на пару-трійку «рабинських» розсилок. А ще я мав змогу в певний період свого життя відвідувати Інститут юдаїки і знайомитися там з паперовими текстами, які виклали в Інтернет десь після 2011-2012 років. Тому ще раз перепрошую — не врахував.
_вибачаюсь
19:23
+2
Дякую. Бачу схожість цієї літери з грецькою ГАММА.

Випадкові Дописи