Літера ДАЛЕТ

Літера ДАЛЕТ

Буква далет — четверта за рахунком. За формою вона нагадує відкриті двері, та й івритське слово делет — «двері» — одного кореня з назвою букви. Щоб зрозуміти прихований сенс цього, потрібно розглянути зв'язок між третьою і четвертою буквами [єврейської] абетки.

Талмуд говорить: «У чому сенс того, що ніжка гімел звернена в бік далет? А в тому, що гомель хасадім — «людина, яка робить добрі справи» — має бігти слідом за знедоленим». (На івриті «знедолений», «жебрак» — даль, це слово складається з двох літер, що входять в назву букви далет.) Далет — розкриті двері — відкривається перед убогим, який прийшов за допомогою. Однокорінна з дієсловом ліґмоль — «проявляти милосердя», «творити добро» — назва літери гімел і вміщене в назві літери далет слово даль натякають на заповідь про добрі справи і милосердя — одну з найважливіших в юдаїзмі, що передбачає не тільки грошову, а й будь-яку іншу необхідну допомогу в усіх сферах життя. Крім того, Талмуд говорить, що буква далет, що символізує бідняка, не звернена до попередньої букві — гімел, яка натякає на людину, покликану допомогти знедоленим. Написання цих букв вказує на те, якими мають бути взаємини між людьми: надання благодіяння не має бути обумовлено вдячністю того, кому воно надано. Часто буває так, що людина, яка допомагає ближньому, прагне повідомити йому про це, щоб той відчув себе зобов'язаним благодійникові. Але ж заповідь благодійності вважається виконаною більш повно, якщо отримувач пожертви не знає, від кого саме надійшла допомога. Одна з причин цього в тому, що одержувач допомоги відчуває незручність і сором, бачачи перед собою того, хто її надає. Тому потрібно намагатися давати пожертву таким чином, щоб нужденний не знав, від кого він пожертву отримує.

Чисельне значення літери далет — 4. Згідно з поясненням Магарала з Праги, це вказівка на чотири сторони світу. Буква далет складається з двох ліній: горизонтальної і вертикальної, що символізують поширення вздовж і вшир. Крім того, згідно з кабалою, вся структура світобудови складається з чотирьох світів, що знаходяться на різних рівнях святості й духовності, й на нижній сходинці перебуває наш матеріальний світ. І в цьому ще один зв'язок букви далет з хесед («добротою»), бо саме створення нашого світу — це прояв Хеседа Всевишнього щодо Його творінь.

+1
721
RSS
20:00
+2
Про четверту літеру єврейської абетки.
20:30
+2
Бачу схожість літери ДАЛЕТ із цифрою сім (7)
Цифра «7» прийшла до Європи з Індії, хоча й через Близький Схід. У індійських цифр був свій шлях еволюції:
Індійські цифри
Ага, то ті цифри, які ми знаєм як арбські, виявляється індійські. Ну я десь так і припускала. Араби надто молодий народ, щоб придумати математику. А от запозичити і рознести по світу цілком могли.
Саме так. Суттєва відмінність індійської системи (яку ми знаємо як «арабські цифри») не тільки в особливих цифрових позначках, відокремлених від абетки. Індійська (арабська) система ще й позиційна!
_стежу
Наприклад, в римському числі «ХХVІІІ» перші дві літери «Х» означають «10», так само три останні літери "І" означають «1». І не має значення, на якому місці стоїть літера-цифра «Х»: на першому (ліворуч) чи на другому (праворуч) — її чисельне значення від цього не змінюється! Те ж саме і з літерою-цифрою "І": на якому б місці (на якій би позиції) вона не стояла, її чисельне значення від цього не змінюється. Отже, така система числення називається непозиційною — бо зі зміною позиції цифри її чисельне значення лишається незмінним.
_вибачаюсь
Індуси ж запровадили докорінно іншу систему числення — позиційну. Наприклад, в числі "378313" є три однакові цифри «3», проте перша трійка (найлівіша) має чисельне значення «300000», друга (центральна) — «300» і нарешті третя (найправіша) — «3». Отже, чисельне значення цифри залежить від позиції, в якій цифра стоїть!
_вибачаюсь
Фішка в тому, що рахувати в позиційній системі дуже легко, а в непозиційній — навпаки дуже складно. Наприклад, спробуйте-но порахувати в римській непозиційній системі отаке:
ММССХLVII + MСDXXIV = ???
_подумай _подумай _подумай
А як це виглядатиме в індійській (арабській) системі числення?! Дуже просто:
2247 + 1424 = 3671
_сильно_сміюсь _сильно_сміюсь _сильно_сміюсь
Навіть молодший школярик, який засвоїв «Рихметику Пупкіна з картинками», здатен взяти клаптик паперу, олівець і скласти все в стовпчик за простими правилами. А Ви, я, друг Анатолій та інші завсідники Світоча навіть подумки з цим впораються, без папірця й олівця…
_вибачаюсь
До речі, в римській системі числення результат буде отаким:
ММССХLVII + MСDXXIV = MMMDCLXXI
_подумай _подумай _подумай
О-о-о, Великий, Могутній, Грізний і Жахливий Ошизава-сан, хто б міг подумати?!
_подумай _подумай _подумай
І це лише додавання — так би мовити, базова арифметична операція. А як же нам впоратися… ню-у-у, наприклад, з діленням?! Порівняйте:
XLV / XV = III
45 / 15 = 3

_подумай _подумай _подумай
От саме тому давні римляни й були хріновими математиками (серед них не було жодного, хто довів би якусь математичну теорему). Для завоювання світу вони оперували «легіонами», «когортами» й «маніпулами» солдатні — але там все ділилося на «10», на «50» чи на «100» і таке інше.
_вибачаюсь
З тієї ж причини не було видатних математиків і в Середньовічній Європі, доки вона сиділа на римській непозиційній системі числення. Натомість в арабському світі математика процвітала. А чому?! Бо розумники-араби значно раніше запозичили індійську позиційну систему числення — і правильно зробили! Ось тому вже в Ранньому Середньовіччі араби мали отаких видатних мислителів-математиків:
Абу-ль-Вафа
Баттані Абу-Абд-аллах-Мухаммед ібн-Джабір
Джабір ібн Хайян
Ібн аль-Хайсам
Аль-Кінді

_вибачаюсь
І саме з систем числення почалася підготовка нашого класу майбутніх програмістів-обчислювачів в далекому 1979 році. Тож я все це ще зі школи засвоїв.
_вибачаюсь
05:36
+2
У римській системі числення все ж таки деяка позиційність є. Х=10, а L=50.
LX=60, а XL=40
Тут знаходження Х ліворуч чи праворуч від L ЗМІНЮЄ результат.
Це не стільки позиційність, скільки… «відкидання в додаванні». Воно лише заплутує, якщо чесно… _шкодую
Так, позиційність — це круто. А ще більше функція нуля. Сам по собі, без інших цифр, він — ніщо, повна відсутність чого небуть, а якщо перед ним якась цифра, то він збільшує її силу в десять разів!!!
Каталізатор _сміх
05:27
+2
Ви погляньте: з роками в індійській системі числення
при написанні лише цифри 1 та 8 лишилися незмінними.
«0» теж практично не змінився.
12:36
+2
Так, друже, незмінними по написанню залишилися цифри 1, 8 і 0.
05:42
+2
Додам, що ще в першій нашій подорожі до Лівану (2010 р.) я звернув увагу на номери машин. Ці номери пишуться на САНСКРИТІ, а не арабськими цифрами!
І цифра 0, правда написана діагонально, означає в Лівані, здається, арабську цифру 5. Та це може нам пояснити друг Імад, або Ірина.
Перш ніж їхати зі мною вперше до Єгипту в 2003 році, моя Олена вивчила арабські цифри. Так само перш ніж їхати до Китаю в 2005 році — китайські. Вона завжди вивчає, насамперед, незнайомі «місцеві» цифри й потім, коли щось купує, то перевіряє цінники й чеки, як би там не було написано. Отож її неможливо надурити по грошах, бо місцеві можуть назвати для туристів захмарну ціну, а не ту, що на ціннику.
_вибачаюсь
05:45
+2
Труднощі в підрахунках при римській системі числення мабуть же властиві і давньоєврейскій системі числення. Чи не так, друже Тимуре?
Абсолютно так! Тому серед давніх євреїв теж не було математиків. Бо окрім грошових розрахунків, вони підраховували тільки біблійну гематрію — але ж там суцільне додавання, одна операція.
От серед давніх греків були видатні математики — отже, якось не так вони рахували… Але як саме, я не докопався. Однак розрахувати число «пі» в непозиційній системі числення явно неможливо! Отож Архімед, Піфагор, Фалес та інші мислителі проводили розрахунки в якійсь своїй системі числення… Та Давній Рим підкорив усю Ойкумену й нав'язав усім підкореним свою систему числення, яка й перекочувала в Середньовічну Європу…
_шкодую
05:55
+2
Дзвінко, щоб щось сказати по темі твоєї статті (єврейські літери і карти Таро), я мусив би десь купити колоду цих карт. Гадаю, що з авторів СВІТОЧА ними користуються лиш друзі Олександр та Дзвінка.
Я свою першу колоду купила в «Клубі Сімейного Дозвілля». Там і зараз можна замовити колоду Таро, в комплекті з книжкою тлумачень, але не Уейта, а якусь авторську, американської відьми. До речі, вона дає дуже гарні й зрозумілі пояснення. А класичні колоди Уейта чи Кроулі можна купити в магазинах езотерики, або на езотеричних сайтах.

Випадкові Дописи