УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Літера ХЕТ

Літера ХЕТ

Чисельне значення літери хет — 8. Це число символізує реальність дива, що суперечить природному розвитку подій. Якщо число шість представляє матеріальну реальність, а число сім — духовну реальність природних речей і подій, то вісім — надприродну реальність, диво.

Заповідь обрізання символізує союз між Богом і нашим народом, зв'язок, витоки якого лежать за межами природного, і який породив саме поняття «єврей». Мідраш стверджує, що ідея цього поняття передувала творенню, тому обрізання не пов'язано з природним порядком речей і його роблять, коли дитині виповнюється вісім днів.

Веселе свято Ханука триває вісім днів, і це не випадково. Вісім святкових днів свідчать про диво перемоги жменьки погано озброєних повстанців над численним і дужим ворогом, а також про диво, що сталося з невеличким глечиком олії, якої мало би вистачити лише на добу, але горіла вона в оновленій храмовій Менорі протягом восьми днів. Сенс і значущість дива — не в військовій перемозі над ворогом, а в перемозі над грецьким світоглядом, який заперечував можливість надприродної реальності та призводив до філософії невіри.

У єврейській традиції реальність надприродного отримала назву «світ волі». Саме цей рівень реальності дає можливість свободи вибору — поведінки, обумовленої не природним детермінізмом, а вільною волею людини, що дозволяє їй, з одного боку, проявити милосердя і праведність, з іншого — залишає можливість для гріха (слово хет — гріх — вимовляється так само, як і назва літери хет). Це ставить перед нами проблему протиставлення свободи вибору Б-жественій присутності в усьому сущому. Адже багато грішників виправдовують свої дії, стверджуючи, нібито Б-г присутній в усьому, навіть в гріху, і тому до них не можна пред'являти ніяких претензій. Вони доводять, що навіть написання слова «гріх» на івриті, остання буква в якому — алеф — пишеться, але не вимовляється, натякає на цю думку, адже алеф символізує Всевишнього. Насправді цю букву не вимовляють саме тому, що Всевишній жодним чином не визначає вибору людини, визначаючи лише рамки існування світу, в якому людина живе. Людям же дана необмежена можливість вільного вибору. Форма літери хет символізує природне завершення життєвого шляху грішника: хет відкрита тільки внизу, й її кінець — падіння.

+2
416
RSS
19:46
+1
Єврейська філософія гріха: Бог визначає рамки (межі) існування світу — але вибір лишається за людиною…

Випадкові Дописи