УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Літера ТЕТ

Літера ТЕТ
Буква тет, числове значення якої — 9, символізує добро. У Гмарі відзначено, що тет вперше з'являється в Торі в слові тов — «добре» — у фразі «І побачив Б-г, що світло — [це] добре...» («Б(е)рейшит», 1:4). Відомо, що істинний сенс кожного слова і кожної букви Тори найбільш повно проявляється там, де вони зустрічаються в ній вперше.

Б-г добрий (див. Ірмеягy, 33:11), і Він створив світ заради добра.


Від перекладача: Згаданий Ірмеягу — це ніхто інший, як біблійний пророк Єремія.


У мідраші сказано: «Назву літери тет потрібно читати як тит — «глина». Все, що оточує нас, подібно до глини в руках Творця («як глина в руках гончаря»; Ірмеягу, 18:6), Який прагне робити добро». Це твердження дозволяє з оптимізмом ставитися до всього того, що відбувається і знати, що насамкінець все буде добре, навіть якщо нам незрозуміло, яким чином це відбудеться. Наші мудреці кажуть: «Все, що робить Всевишній, Він робить на краще». Натяк на цю думку ми бачимо в, здавалося б, сухій математичній закономірності: сума цифр будь-якого числа, кратного дев'яти, також кратна дев'яти. У цьому міститься натяк на те, що якщо джерелом чогось є добро, то і результатом буде воно ж. Але свобода вибору, про яку говорилося вище, дає людині можливість здійснювати зло. А зло може постати під машкарою добра, якщо людина не розуміє справжню природу речей. «І побачила жінка, що [плоди] цього дерева гарні для їжі… і взяла плоди його, і їла» («Б(е)рейшит», 3:6). Справжня причина будь-якого гріха в тому, що людина поставила своє «я» на чільне місце і як наслідок перестала вірно оцінювати реальність. Необхідною для пізнання істини якістю є смиренність, тобто реальна оцінка своєї ролі в світі і стану своєї душі. Тільки в цьому разі людина здатна побачити дійсність, не спотворену її особистими амбіціями, смаками і пристрастями. За графічним малюнком буква тет нагадує силует людини, яка схилила голову перед одиницею, що символізує Всевишнього. Про вчителя нашого Моше, зразок смиренності («А чоловік цей, Моше, був найскромнішим з усіх людей, які на землі» («Бемідбар», 12:3), сказано: «...і побачила, що він хороший...» («Шмот», 2:2). Добро, яке символізує тет, завжди пов'язане зі смиренням.

На амбівалентність значення букви тет натякає і той факт, що слово хет — гріх — включає букви хет і тет: перекручене добро призводить до гріха. Наші мудреці відзначили, що в іменах родоначальників дванадцяти колін Ізраїлевих синів ці букви жодного разу не з'являються, бо їхнє духовне джерело несумісне навіть з потенційною можливістю гріха. Буква тет займає в абетці місце між буквами хет, що асоціюється з гріхом, і йод, що є символом абсолютної святості, нагадуючи перехрестя, від якого одна дорога веде до добра, а інша — до зла.


Від перекладача: Загалом-то, літера хет асоціюється, насамперед, з дивом, про що було сказано в попередній статті. Що ж до можливості гріхопадіння, то вона справді залишається такою ж відкритою, як і «відкритість» літери хет внизу… однак це значення все ж таки є другорядним. В іншому разі неможливо зрозуміти, чому духовне джерело літери хет «несумісне навіть з потенційною можливістю гріха». Вважаю, що автор матеріалу підкреслив цей момент все ж таки недостатньо.


Цікаве спостереження зробив Гаон з Вільно, який помітив, що слово ґет — «розвідний лист», — етимологічно не є івритським і пов'язане з розбратом і горем, складається з літер гімел і тет, які в інших місцях тексту Тори поруч ніколи не зустрічаються.

Сказано в Талмуді: «Тому, хто бачить уві сні букву тет, посміхнеться щастя» («Бава кама», 55). Одному хасиду дуже закортіло побачити такий сон. Він годинами сидів, малюючи цю букву, щоб вона закарбувалася у нього в пам'яті й наснилася йому, але все було марно. Прийшов цей хасид до свого ребе і розповів про своє бажання.

— Роби добро, — посміхнувся ребе, — і тоді удостоїшся побачити уві сні букву тет.

Почувши ці слова, хасид дослухався до поради свого наставника і більше з цього приводу до ребе не звертався. Через деякий час той сам запитав хасида:

— Чи робиш ти добрі справи, як я тобі велів?

— Звісно, ребе.

— І ти бачив букву тет уві сні?

— Не уві сні, а наяву, і не посмішку, а саме щастя!

+2
546
RSS
23:30
+2
Все ж таки літера хет асоціюється і з гріхом також — бодай частково… Тому не хотілося завершувати сьогоднішню порцію матеріалів на ній. Отож і переклав ще й фрагмент книги про дуже хорошу літеру тет…
_вибачаюсь
02:27
+2
Мені літера ТЕТ схожа на ємність у розрізі (корзину). Загнутість одного боку вказує на напрям накопичення ДОБРА. Ліва частина завершується ручкою (йод=святість), якою переноситься вся ємність. Отже ємність=ТЕТ- це ДУША людини. Дзвінко, а якій карті Таро відповідає літера ТЕТ?
Я не мовчу, я переварюю. _здивований
це для мене великий об'єм інформації.

— написала Дзвінка Сопілкарка в нещодавньому коментарі. До літери тет вона дістанеться ще не скоро. Я її, в принципі, розумію: це справді базова інформація для розуміння карт таро, старший аркан недарма має 22 карти — рівно за кількістю літер в алефбет. Без мене вона б ту інфу, яку я зараз системно викладаю на Світочі, навряд чи знайшла… принаймні навряд чи знайшла настільки ж швидко, як знайшов я — бо я знаю, що, як і де шукати. А тепер їй все це справді потрібно перетравити. Хотілось би швидше… але нехай засвоює з тією швидкістю, на яку здатна.
_вибачаюсь _вибачаюсь _вибачаюсь
Що ж до мене особисто, то мені літера тет нагадує… стилізований малюнок кита:
З Таро не все так просто.
В колоді Уейта букві ТЕТ відповідає восьмий старший аркан «Сила», але в інших колодах під цим номером стоїть «Справедливість», а в Уейта вона одинадцята. Чому він вирішив поміняти їх місцями невідомо.
Може, це натяк на «силу справедливості» чи щось подібне?! _здивований
Ні. Це та внутрішня духовна сила, яка дозволяє нам контролювати тваринні інстинкти. Це казка «Красуня і чудовисько», в якій дівчина любов'ю перетворює Звіра на пристойного, цивілізованого чоловіка.
13:11
+2
Тимуре, ці всі літери є у мові ІВРИТ. А в мові ІДИШ були латинські літери?
Ні, в їдіш ті самі літери. Просто там є додаткова літера з т.зв. даґешем, відсутня в стандартній давньоєврейській алефбет. _крутий
Ось для прикладу — єврейський надгробок з якогось житомирського цвинтаря з їдішистським написом:
Єврейський надгробок

Випадкові Дописи