Літера ЙОД

Десята буква єврейської абетки, йод, символізує вищий, узагальнюючий рівень світобудови. Раніше вже говорилося про те, що Талмуд наводить слова Йешаягу: «Адже Б-г (йод-гей), Г-сподь, — опора світу» — і коментує їх таким чином: слово цур — «оплот», «твердиня» — можна прочитати як йоцер — «творить». І тоді цей уривок трактується так: «Бо за допомогою букв йод і гей Б-г створив світ». Наш сьогоднішній світ був створений буквою гей, а світ прийдешній — за допомогою букви йод. На це натякає і граматична функція літери йод, за допомогою якої в івриті утворюється майбутнє час дієслів.
Від перекладача: Інший варіант назви цієї літери — йуд.
Графічно буква йод являє собою точку, з якої починається перехід від небуття до буття. Являючи собою основу існування світів, то є перехід з рівня духовності, не обмеженого матеріально всесвітом, в те, що є нашою реальністю. Згідно до кабалістичного пояснення, такий знайомий нам навколишній матеріальний світ є проявом цілої структури духовних світів, джерелом яких і є ця точка. Таким чином, прийдешній світ існує одночасно з нашим, матеріальним, але на більш високому духовному щаблі.
Перехід від небуття до буття, як вже зазначалося, є першим етапом процесу розвитку і матеріалізації реальності, що бере свій початок з Б-жественого джерела. На це є натяк у традиційному написанні букви йод, яка в свитках Тори виглядає немов крапля чорнила, що падає з пера.
Р[ав] Аврагам-Іцхак га-коген Кук, знаменитий філософ і містик, головний рабин Ізраїлю в тридцяті роки, розвиває цю думку. За його словами, три букви, з яких складається йод, символізують процес появи простору: точка (йод) — лінія (вав) — площина (далет). Ця схема не охоплює третій вимір, оскільки буква йод символізує тільки духовний простір, а не матеріальний. У кабалістичній системі буква йод є символом атрибуту Хохма («мудрість»), що є першою сходинкою процесу творення і являє собою невизначену точку, що розвивається в атрибут Біна («осягнення»), що відображається буквою гей — символом розвитку і структуризації матеріального світу.
У букви йод є ще одне значення, яке визначається її духовною властивістю єдності. Натяк на це міститься в числовому значенні букви — 10. Магарал пояснює, що, на відміну від перших дев'яти чисел, число десять — вихід на новий рівень, перетворення дев'яти попередніх в єдине ціле. Таким чином, буква йод, перша в чотирилітерному невимовному Імені Б-га, є неподільною точкою, яка об'єднує окремі прояви дійсності воєдино, вихідною точкою творіння, корінь якої — в єдності Всевишнього. Властивість йод об'єднувати зокрема проявляється і в тому, що для кожної справи, пов'язаної зі святістю, такою, як, наприклад, молитва або читання Тори, необхідний міньян — кворум із десяти повнолітніх євреїв. Магарал пояснив це так: «Немає Його присутності в недосконалому, і тому немає Б-жественої присутності там, де немає десяти» («Дерех Хаїм», ком[ентар] до «Піркей-авот»).
Відкриває його та сама літера йод, що міцно вкорінилася у вислові: «Не поступатися ні на йоту», — це про неї…
Гано про досконалість. Не суперечить це раніше висказаній думці про недосконале?
Не заперечую, в матеріалі можуть бути суперечливості як уявні, так і дійсні. Але я поки що перекладаю фрагмент за фрагментом. Отож якщо Ви підмітили якусь суперечливість, то не питайте, а цитуйте! Бажано з посиланнями. Тоді будемо обговорювати суперечливості. З задоволенням!!!