УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Літера ЙОД

Літера ЙОД

Десята буква єврейської абетки, йод, символізує вищий, узагальнюючий рівень світобудови. Раніше вже говорилося про те, що Талмуд наводить слова Йешаягу: «Адже Б-г (йод-гей), Г-сподь, — опора світу» — і коментує їх таким чином: слово цур — «оплот», «твердиня» — можна прочитати як йоцер — «творить». І тоді цей уривок трактується так: «Бо за допомогою букв йод і гей Б-г створив світ». Наш сьогоднішній світ був створений буквою гей, а світ прийдешній — за допомогою букви йод. На це натякає і граматична функція літери йод, за допомогою якої в івриті утворюється майбутнє час дієслів.


Від перекладача: Інший варіант назви цієї літери — йуд.


Графічно буква йод являє собою точку, з якої починається перехід від небуття до буття. Являючи собою основу існування світів, то є перехід з рівня духовності, не обмеженого матеріально всесвітом, в те, що є нашою реальністю. Згідно до кабалістичного пояснення, такий знайомий нам навколишній матеріальний світ є проявом цілої структури духовних світів, джерелом яких і є ця точка. Таким чином, прийдешній світ існує одночасно з нашим, матеріальним, але на більш високому духовному щаблі.

Перехід від небуття до буття, як вже зазначалося, є першим етапом процесу розвитку і матеріалізації реальності, що бере свій початок з Б-жественого джерела. На це є натяк у традиційному написанні букви йод, яка в свитках Тори виглядає немов крапля чорнила, що падає з пера.

Р[ав] Аврагам-Іцхак га-коген Кук, знаменитий філософ і містик, головний рабин Ізраїлю в тридцяті роки, розвиває цю думку. За його словами, три букви, з яких складається йод, символізують процес появи простору: точка (йод) — лінія (вав) — площина (далет). Ця схема не охоплює третій вимір, оскільки буква йод символізує тільки духовний простір, а не матеріальний. У кабалістичній системі буква йод є символом атрибуту Хохма («мудрість»), що є першою сходинкою процесу творення і являє собою невизначену точку, що розвивається в атрибут Біна («осягнення»), що відображається буквою гей — символом розвитку і структуризації матеріального світу.

У букви йод є ще одне значення, яке визначається її духовною властивістю єдності. Натяк на це міститься в числовому значенні букви — 10. Магарал пояснює, що, на відміну від перших дев'яти чисел, число десять — вихід на новий рівень, перетворення дев'яти попередніх в єдине ціле. Таким чином, буква йод, перша в чотирилітерному невимовному Імені Б-га, є неподільною точкою, яка об'єднує окремі прояви дійсності воєдино, вихідною точкою творіння, корінь якої — в єдності Всевишнього. Властивість йод об'єднувати зокрема проявляється і в тому, що для кожної справи, пов'язаної зі святістю, такою, як, наприклад, молитва або читання Тори, необхідний міньян — кворум із десяти повнолітніх євреїв. Магарал пояснив це так: «Немає Його присутності в недосконалому, і тому немає Б-жественої присутності там, де немає десяти» («Дерех Хаїм», ком[ентар] до «Піркей-авот»).

+2
614
RSS
13:17
+1
Ну що ж, от ми й дісталися до переходу на літери-«десятки» — на глибший (чи то пак підвищений) рівень світобудови!
_чудово
Відкриває його та сама літера йод, що міцно вкорінилася у вислові: «Не поступатися ні на йоту», — це про неї…
_крутий
14:17
+2
«Немає Його присутності в недосконалому, і тому немає Б-жественої присутності там, де немає десяти»

Гано про досконалість. Не суперечить це раніше висказаній думці про недосконале?
Добродію Олександре, мій дорогенький! Моя функція в даному разі — насамперед, перекласти чималенький матеріал, а вже потім обговорювати. Дзвінка Сопілкарка ондо перетравлює, перетравлює й не встигає все перетравити. А я в п'ятницю-суботу буду у Львові, в неділю вертаюсь, ми відсипаємося… тому поки що скиртую матеріали трохи наперед.
_крутий
Не заперечую, в матеріалі можуть бути суперечливості як уявні, так і дійсні. Але я поки що перекладаю фрагмент за фрагментом. Отож якщо Ви підмітили якусь суперечливість, то не питайте, а цитуйте! Бажано з посиланнями. Тоді будемо обговорювати суперечливості. З задоволенням!!!
_ура

Випадкові Дописи