Літера ЛАМЕД

Над усіма літерами, майже в середині алфавіту, височіє буква ламед. Букви, що складають її назву, утворюють слова лмад — «навчайся» — і ламед — «навчай». Таким чином, буква ламед втілює в собі ідею навчання, наріжний камінь єврейської традиції. Людина повинна вчитися сама і навчати своїх нащадків. У навчанні — основа наступності поколінь, це запорука виживання єврейського народу — і фізичного, і духовного.
У самій формі літери є натяк на об'єднавчу силу навчання. Вона схожа на пастуший ріжок, звуками якого в старовину скликали череду пастухи. Цей ріжок називався меламед бакар. Єврейський народ уподібнений череді, а вчення — ріжку, за допомогою якого можна зібрати народ воєдино.
Накреслення букви, що нагадує фігуру людини, спрямованої вгору, символізує духовний пошук, прагнення піднятися над повсякденністю. Один з найбільших єврейських мислителів, рабин Кук, вже згадуваний тут, вказував на те, що верхня частина букви, що символізує вищі, духовні сфери, піднімає за собою її нижню частину, яка також підхоплюється вгору. У мідраші йдеться: «Cлово ламед — абревіатура виразу лев мевін даат — «серце, що розуміє знання» («Отійот де-рабі Аківа»); як сказано в Торі: "… будуть слова ці… в серці своєму" («Дварім», 6:6)». Вивчене має проникати в серце, і, подібно до серця, яке підтримує життя тіла, буква ламед, що знаходиться трохи лівіше середини алфавіту, символізує навчання, що підтримує життя душі. Навчання впливає на особистість людини і представляє в новому світлі все пізнане нею раніше. У граматиці івриту буква ламед виконує функцію прийменника напрямку — «до», адже саме навчання спрямовує людину на правильний шлях.
Ламед — остання буква в тексті Тори, який завершується словом Ісраель. Перша ж буква в Торі — бет, в слові Б(е)рейшит. Ці дві букви утворюють слово лев — «серце». У людини, яка удостоїлася вивчати Тору і жити відповідно до її законів, — чисте серце. Слово Ісраель — Ізраїль — починається з букви йод, найменшої в єврейському алфавіті, й закінчується найбільшою його буквою — ламед. Це засвідчує, що Ізраїль, аж ніяк не найчисленніший серед народів, удостоївся величі й піднесення, як сказано в книзі пророка Йешаягу: «… підніметься, і піднесеться, і вивищений буде надзвичайно» (52:13).
Гематрія слова ламед — 30, тобто три рази по десять. Як вже було сказано, число десять втілює досконалість, а три — здатність до синтезу, що є властивістю істини. Таким чином, буква ламед втілює ідею досягнення істинної досконалості через вивчення Тори, пов'язане з проблемами і труднощами, лише подолавши які людина може по-справжньому засвоїти досліджуване і досягти ідеалу.
Букви, що є сусідами з ламед в алефбет, — каф і мем, — є першими буквами в словах кетер малхут — «царська корона», а разом з гордо вивищеною ламед вони утворюють слово мелех — «цар». Вивчення Тори і виконання волі Всевишнього — «І дізнаєшся ти в той день, і приймеш серцем своїм, що Г-сподь — Б-г, від небесних висот до земних глибин нічого крім Нього не існує» («Дварім», 4:39) — ось абсолютне підкорення себе владі Б-га, коронація Його людиною.
Бачимо тут справді єдину літеру, верхівка якої вивищується над рядком. І з якої позиції не поглянь — ця літера змушує вчитися і вчитися, і ще раз вчитися
как завещал нам великий Ленин, как учит Коммунистическая партия— в цьому запорука просвітлення людини, оскільки:Чудово розумію, що нинішня серія моїх публікацій може когось дратувати. Отже, уклінно прошу потерпіти! Тільки-но на Світочі з'явиться новий функціонал, я проаналізую його і спробую прибрати цю серію публікацій в окрему групу з такими параметрами, щоб вона не муляла очі основній масі відвідувачів сайту. Всім, кого ця тема цікавить, я надам доступ до цієї групи. Насамперед, Дзвінкій Сопілкарці, Олександру Білому, Анатолію Висоті й Ірині Висоті — вони вже взяли участь в обговоренні. Решті — за бажанням.
Якщо не виконаю цього — можете жбурнути в мене віртуальною каменюкою. Але тільки після появи нового функціоналу, будь ласка!