Літера МЕМ

Літера МЕМ

Буква мем — втілення зрілості, фізичної і духовної самостійності. Досягнення цього стану — болісно довгий і важкий процес, кожен з етапів якого відрізняється від попереднього, але жоден з них не може вважатися закінченим, поки весь процес не завершений. Зрілість гармонійно узагальнює всі якості, що виникли і розвинулися протягом життя. В ідеалі, вони не повинні заважати і суперечити одна одній. На своєму життєвому шляху людина переходить від одного стану до іншого, долаючи дитячий егоцентризм, невігластво, незріле світосприйняття і максималізм, на кожному етапі, в будь-якому віці по-різному реалізуючи свій потенціал. В оптимальному варіанті зріла людина не повинна відмовлятися від якостей, які були властиві їй в юності, від своїх колишніх думок і системи цінностей; її особистість формується таким чином, що всі якості та бажання еволюціонують пропорційно і послідовно.

Числове значення літери мем — 40. Гмар каже, що закладка основних органів ембріона людини в утробі матері завершується на сороковий день від зачаття, з цього моменту він отримує статус живої істоти. Мандри єврейського народу по пустелі, під час яких Ізраїль змужнів і сформувався, також тривали сорок років. Тору, яка містить в собі всі складові буття і є зразком досконалості, Всевишній передавав Моше протягом сорока днів перебування вождя єврейського народу на горі Синай.

Слово маїм — «вода» — пишеться так само, як назва літери мем з додаванням літери йод. Наші мудреці порівнюють Тору з водою. Коментуючи вірш із книги пророка «Всі, хто жадає, — нехай йдуть до води...» (Йешаягу, 55:1), вони стверджують, що в будь-якому місці Святого Письма, де згадується вода, алегорично йдеться про Тору. У Тори, дарованої євреям через Моше, ім'я якого також починається з мем, є важлива властивість, властива також воді: здатність виливатися з висоти, не змінюючись при цьому. Тора, джерело мудрості й чистоти, спускається з вищих сфер на рівень кожного з нас, аж до рівня малого дитяти, при цьому залишаючись Торою Всевишнього і гармонійно поєднуючи в собі всі елементи буття. Р[ав] Кук пояснює, що Тора, втіленням якої є серединна буква алефбет — мем, — об'єднує в собі дві сфери буття: маамар — «мову», духовну царину, і міфаль — «діяння», царину дії. Обидві вони об'єднуються Торою, джерелом духовності в світі дії, в єдине ціле.

Буква мем має дві форми написання: відкриту й закриту; друга, кінцева форма, використовується наприкінці слова. Виходячи з порівняння цієї букви з Торою, один з класичних коментарів, «Торат-хаїм», стверджує, що відкрита форма відповідає тому рівню розуміння тексту, який доступний людському розуму; той рівень Одкровення, сенс якого незбагненний для творінь, відповідає закритій формі написання мем.


Від перекладача: Під кінцевою формою літери мем мається на увазі софітна її форма — літера мем-софіт. Слово хаїм давньоєврейською та на івриті означає «життя», таке ж значення має одне з популярних єврейських імен — Хаїм.

+1
704
RSS
Одкровення є способом осягнути рівень творіння, зазвичай незбагненний для пересічного людського розуму.

Випадкові Дописи