Літера НУН

Літера НУН

Буква нун — чотирнадцята в алефбет. Як ми вже неодноразово говорили, число сім вказує на завершеність матеріальної складової нашого світу. Згідно з кабалістичним вченням, існують сім сфірот (од. сфіра) — сім способів Б-жественої еманації, форм прояву Творця в світі. Ці сфірот називаються Хесед («доброта»), Ґвура або Дін («могутність», «суворість» або «правосуддя»), Тіферет («пишність»), Нецах («вічність»), Год («сяйво»), Йєсод («основа»), Малхут («царство»). Можливі будь-які їхні поєднання, наприклад «доброта в суворості» — прояв доброти черездію, яке виглядає як прояв суворості. Прикладом може бути покарання з метою виховання і виправлення. Існують сорок дев'ять можливих комбінацій поєднань сфірот, саме вони і створюють всі властивості нашої реальності. Числове значення літери нун — 50. Перебуваючи в порядку за числом 49, що втілює в собі складність і поліфонію світу, число 50 символізує завершеність. Крім цих семи так званих емоційних сфірот існують і три інтелектуальні сфіри: Хохма («мудрість»), Біна («розуміння»), Даат («осягнення»).

Число п'ятдесят відповідає сфірі Біна, що структурує, надає форми Б-жественим силам, які діють у світі. Відповідно і буква нун символізує перехід від абстрактного світу інтелекту до конкретного світу практичної дії. За накресленням буква нун, починаючись згори, спускається вниз і, завершуючись горизонтальною лінією, символізує перехід з духовного світу в світ матеріальний. Цю думку підтверджує кабалістична концепція про те, що і джерелом світу душ, того духовного рівня, з якого в наш світ приходять душі людські, також є Біна. Тому в кабалі її часто називають «Матір'ю дітей». Адже в сфірі Біна — потенція до породження собі подібного, сила відтворення і розмноження.

Цікаво, що саме слово нун арамейською мовою означає «риба». Згідно з поясненням р[ава] Кука, вода, місце існування риб, — матеріальне втілення ідеї абсолютної однаковості світу, який існує лише абстрактно, — світу інтелекту. Риби в ній — символ переходу від абстрактного до конкретного, від загального до окремого. В юдейській символіці риби — символ плодючості. Яаков, благословляючи синів Йосефа, побажав: «І так розплодяться вони на землі, як риби [в морі]» («Б(е)рейшит», 48:16).


Від перекладача: Цікаво відзначити, що в ранній християнській символіці риба слугувала символом-замінником Ісуса Христа...


У Гмарі («Брахот», 4) ми зустрічаємо наступне міркування про занепад єврейського народу і надії на відродження. У знаменитому 145-му псалмі, в якому всі речення розташовані за порядком алефбет, немає такого, що починалося б з букви нун. Гмара пов'язує його відсутність з пророцтвом Амоса про катастрофічний духовний занепад єврейського народу: «Впала, не підведеться знову діва Ізраїлю...» (5:2). У відповідності до сказаного в ній (від перекладача: себто, в Гмарі), слово нафла («впала») починається на івриті з букви нун, але, розставивши інакше розділові знаки, можна прочитати цей вірш як «Впала, та не впаде більше. Вставай, діва Ізраїлю!» Гмара підтверджує правомочність такого прочитання словами з того ж псалма:«Підтримує Господь всіх, хто падає...» (14), — який стверджує, що Творець зможе підняти і букву нун в псалмі, яка випала, і «діву Ізраїлю», яка спіткнулася.

+1
626
RSS
Надзвичайно важлива літера для розуміння й осягнення системи таємних знань!

Випадкові Дописи