Розумні живуть довго

Розумні живуть довго
Джерело матеріалу:

Нейрофізіолог зі світовим ім'ям, керівник Інституту мозку людини РАН, академік Наталія Бехтерева вважала, що людський мозок — це жива істота, що перебуває в нашому тілі. Вона хотіла зазирнути за грань, за межу, побувати там, де ніхто ще не був, зрозуміти, що робить людину — людиною. І їй це вдалося.

Подробиці в її цитатах:

1. Фактором, що найчастіше і найсуттєвішк впливає на стан мозку здорової людини, є емоції.

2. При емоційних розладах дуже корисні прогулянки, різного роду рухова активність. Що може зробити з людиною плавання, рух у воді! Після водних процедур стаєш просто іншою людиною.

3. Вихований баланс емоцій, розумна гордість і стійкість — найважливіші умови для повної реалізації таланту.

4. Якби люди були здорові та, скажімо так, були б не настільки часто пригнічені або перезбуджені проблемами, творчий потенціал людства значно збільшився б. Особливо зараз, в фазу зростаючого інформаційного потоку.

5. Подейкують, Юлій Цезар міг одночасно займатися кількома справами. Коли хочуть вражаюче оцінити інтелект людини, нерідко згадують цю «історичну легенду» — і найчастіше без імені героя (Юлія Цезаря) стверджують: X (Y, Z) може одночасно слухати, писати, говорити. Чомусь я в такий варіант в прямому його розумінні не повірила. І здалося мені, що тут використовується немовби обхідний варіант — відбувається швидке переключення з однієї діяльності на іншу при мінімальних втратах інформації та з утриманням в пам'яті провідної лінії у всіх трьох ситуаціях. І, як я думаю зараз, не надто «захоплюючих», не надто емоційно значущих. Якщо хоча б одна зі «справ» виявиться домінантною — на її користь зламається вся система.

6. Я часто думаю про мозок так, нібито він — окремий організм, нібито «істота в істоті». Мозок охороняє сам себе від того, щоб шквал негативних емоцій не захопив його цілковито. Коли я зрозуміла це, то з'явилося таке відчуття, ніби знайшла перлину.

7. Ще одна таємниця мозку — сни. Найбільшою загадкою мені видається сам факт того, що ми спимо. Міг би мозок влаштуватися так, щоб не спати? Гадаю, так. Наприклад, у дельфінів сплять по черзі ліва і права півкулі… Чим можна пояснити «сни з продовженням» і тому подібні дивацтва? Припустимо, вам не вперше сниться якесь дуже гарне, однак незнайоме місце — наприклад, місто. Найшвидше, «казкові місця» снів формуються в мозку під впливом книг, кінофільмів, стають ніби постійним місцем мрії. Нас тягне до чогось ще не випробуваного, але дуже хорошого… Або віщі сни — це отримання інформації ззовні, передбачення майбутнього чи випадкові збіги?.. Я сама за два тижні «до події» в усіх подробицях побачила уві сні смерть моєї матері.

8. Мені завжди хотілося зазирнути за грань, за межу, побувати там, де ніхто ще не був, хотілося зрозуміти, що робить людину — людиною.

9. Між іншим, ви знаєте, що у вас в мозку постійно діє детектор помилок? Він нагадує — «ви не вимкнули світло у ванній», звертає вашу увагу на невірне словосполучення «синій стрічка» і пропонує іншим відділам мозку його проаналізувати: бо стрічка «синя», але що криється за помилкою — іронія, незнання чи недбалість чиєїсь швидкої мови, що виказує хвилювання? Ви ж бо людина, вам потрібно знати і розуміти не один, а безліч планів.

10. Виявляється, коли хтось говорить «після всього пережитого я став зовсім іншим», він має цілковиту рацію — перебудувалася вся робота його мозку, навіть деякі центри перемістилися. Ми бачимо, як люди мислять, як спалахують вогниками окремі активні клітини, але ще не розшифрували код мислення і не в змозі по картинці на екрані прочитати, про що ви думаєте. Можливо, ніколи і не розшифруємо.

11. Я припускаю, що думка існує окремо від мозку, а він тільки вловлює її з простору і зчитує. Ми бачимо багато [такого], що не в змозі пояснити. Я зустрічалася з Вангою — вона читала минуле, бачила майбутнє. За даними Болгарської академії наук, кількість її справджених передбачень — 80%. Як у неї це виходило?

12. Заведено говорити, що у нас задіяні тільки 5-7% мозкових клітин. Особисто я на основі своїх досліджень схильна вважати, що у творчо мислячих розумних осіб працюють майже всі 100% — але не разом, а немов вогники ялинкової гірлянди — по черзі, групами, візерунками.

13. Я виступала, читала лекції, займалася величезною організаційною роботою, але — не жила. Доки у мене не з'явилося чергова надзавдання — доповідь, яка дозволила оцінити, скільки зроблено в минулому, і показала, що є сенс в майбутньому. Без надзавдання людське існування втрачає сенс. Тварини народжуються, дають життя новим поколінням, потім функція розмноження згасає, і настає смерть. А ми — ми не вмираємо, доки у нас є мета — дочекатися онуків і правнуків, написати книгу, побачити світ, зазирнути в Задзеркалля… Старості не існує, і ніщо не закінчується, доки ви самі цього не захочете.

14. Роки прибирають все зовнішнє, і з віком душа людська поступово звільняється від покривів та постає у своєму первозданному вигляді. Вже немає потреби подобатися, грати в якісь ігри. Можна бути самою собою, говорити що думаєш і як відчуваєш. Нарешті розумієш, що щастя — це те, чим можна просто сьогодні й зараз поділитися з іншими, щось крихітне, тендітне і страшенно важливе — сьомга по четвергах, якою так любить ласувати приходяща домробітниця. Відріз найкращої вовни для дорогої подруги. Теплий автограф на подарованій книзі. Або десять найсмачніших тістечок з французької кондитерської.

15. Ми воюємо з життям, думаємо: от отримаємо премію, купимо квартиру, машину, завоюємо посаду — ото будемо задоволені! А запам'ятається інше — як молодий і красивий тато грає на роялі старовинний вальс «Осінній сон», а ти — кружляєш, кружляєш під музику, немов листок на вітрі...

Наталія Бехтерева все життя присвятила вивченню мозку. Незадовго до смерті вона написала наукову роботу «Розумні живуть довго».


Від перекладача: Наталія Бехтерева — онука того самого академіка Володимира Бехтерева, відео про роботи якого я розмістив на Світочі в березні цього року.

+3
690
RSS
10:12
+2
Іноді натрапляєш на матеріал і думаєш: "І чому я не прочитав це 20 років тому?! Менше б у чомусь сумнівався". Ця стаття саме з такої категорії.
_чудово
11:45
+2
І все ж вона померла. Певно на той час ще не була задіяна анігіляція програми старості.
Станом на 2008 рік (коли померла Наталія Бехтерева) — мабуть, не було. _вибачаюсь
Точкою квантового стрибка Землі, подейкують, стала дата 12.12.2012пам'ятаєш? Отже, те, що Артанія щойно повідомила на Світочі, власне кажучи, понад 4 роки не є новиною. І так — станом на 2008 рік квантового стрибка ще не сталося…
_вибачаюсь
11:49
+2
Сумно мені стало. Тепер всі будуть вважати себе не тільки красивими, а тотально розумними. Жити ж хочеться довго. _посміхаюсь
Не переживайте. Щоб жити довго, потрібно знати, чого прагнеш в житті — причому на довгий термін. Натомість переважна більшість живе за інерцією. Живе тому, що… живе! По суті, переважній більшості людей нескінченне життя не потрібне — бо що вони з ним робитимуть, з тим нескінченним життям?! Тому жити нескінченно переважній більшості не світить.
_вибачаюсь
17:34
+2
8. Мені завжди хотілося зазирнути за грань, за межу, побувати там, де ніхто ще не був, хотілося зрозуміти, що робить людину — людиною.

Все-таки не там вона шукала те, що робить людину людиною. Тварини теж мають мозок і деякий розум, але не є людьми.
Через своє становище в науковому середовищі Наталія Бехтерева не могла залучати до своїх умовиводів деякі гіпотези. «Гіпотезу бога, наприклад», — як сказано в одній з повістей братів Стругацьких.
_сміюсь _сміюсь _сміюсь
23:06
+2
А як же слова В.Висоцького «И гвозди ему в руки… чтоб чего не сотворил. И гвозди в лоб, чтоб ни о чем не думал! „
Це вже примусове переривання життя, не пов'язане безпосередньо з життєвим потенціалом людини _шкодую

Випадкові Дописи