УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Вікно Овертона в гібридній війні РФ проти України (скорочено)

Вікно Овертона в гібридній війні РФ проти України (скорочено)

Передмова

«Вікно Овертона» являє собою на практиці, по суті, надпотужну маніпулятивну технологію впливу на широкі маси населення. Оскільки застосування «вікна Овертона» розтягнуте в часі та здійснюється покроково, поступово й ненав’язливо, вберегтися від його впливу вкрай важко. Мабуть, єдине, що можна зробити — це пильнувати момент появи евфемізму до idee fixe групи «радикалів», оскільки:

  • раптова поява евфемизму до загальновживаного терміну є безпомилковим маркером застосування маніпулятивної технології в стилі «вікна Овертона»;
  • на другому кроці ця технологія все ще не набрала належної потужності, тому вловивши момент появи евфемізму, є шанс вскрити маніпуляцію вольовим розумовим зусиллям і «відіграти» все назад… а можливо й почати вибудовувати «контрвікно».

У випадку гібридної війни РФ проти України ще на стадії Євромайдану я звернув увагу на появу та швидке розповсюдження евфемізму «правосеки». Це одразу ж насторожило мене, тож я зрозумів, що проти протестувальників застосовується «вікно Овертона». Але ким — невже «регіоналами» з оточення Януковича?! Це якось не в їхньому стилі… Лише по мірі розвитку ситуації я побачив тут «вуха» ФСБ РФ. Тільки тоді стало зрозумілим, що об’єктом маніпуляції насправді є не українці, а… росіяни!!! Сумнозвісні «86%» — це результат масованого застосування «вікна Овертона» проти них…

Тоді я й написав даний матеріал. Представляю завсідникам Світоча його першу частину. Що було в другій частині та хто був адресатом цього матеріалу — сказати не можу, вибачайте.

Наостанок хотів би додати наступне: за моїми спостереженнями, ФСБ РФ застосувало «вікно Овертона» проти росіян ще й вдруге (!!!) — маркером повторного застосування стала поява евфемізму «укропи» вже як альтернативи «правосекам». Стадії повторного застосування були аналогічні розібраним нижче. Подібне «дуплетне» застосування маніпулятивної технології — мабуть, ще одна новація російських спецслужб.Джозеф П. Овертон (1960-2003)

Колишній віце-президент Макінського центру публічної політики, автор політичної теорії «вікна можливостей» (середина 1990-х років).

«Вікно можливостей» («вікно Овертона») описує межу ідей, які широко дискутуються у суспільстві й можуть бути сприйняті ним.

Суть «вікна Овертона» 

1. Політична життєздатність певної ідеї більше залежить від того, чи потрапляє вона у т.зв. «вікно можливостей», ніж від переваг конкретного політика.

2. У будь-який конкретний момент «вікно» включає в себе:

  • царину політичних ідей, які можуть вважатися прийнятними в поточному стані громадської думки;
  • погляди, яких політик може дотримуватися без побоювань бути звинуваченим в зайвому радикалізмі або екстремізмі.

3. Зрушення «вікна», при якому стають можливими ті чи інші політичні дії, відбувається не тоді, коли ідеї змінюються серед політиків, а тоді, коли вони змінюються в суспільстві, яке голосує за цих політиків.

«Вікно Овертона»: що це таке?

Уявіть «лінійку», на кінцях якої розташовані екстремальні полярні дії чи рішення певної політичної проблеми. Між кінцями «лінійки» лежать усі градації політичних акцій — від одного полюсу до іншого. «Лінійка» являє собою повний спектр політичних рішень з певного політичного питання.

В будь-який момент часу у межах сфери політично можливого перебуває лише частина всього стратегічного спектру. «Вікно можливостей» рухається покроково. По мірі його просування змінюється спектр політично можливих у суспільстві дій чи рішень.

Успішними будуть лише ті стратегічні ініціативи, що вписуються у «вікно можливостей» у даний момент часу. Отже, успіх стратегічних ініціатив залежить від просування «вікна можливостей», а не від енергійності ведення політичної кампанії тим чи іншим «мозковим центром».

Для початку «вікно можливостей» необхідно створити. «Вікно» на початковому етапі створюється довкола ідеї (дії), абсолютно неприйнятної (немислимої) для суспільства на даному конкретному етапі його еволюції.

Надалі «вікно» переміщуватиметься (розширюватиметься).

Перший крок — найлегший: немислима для суспільства проблема має стати idee fixe для якоїсь групи людей — майбутніх «радикалів». На першому кроці «вікна» все інше не має значення, у т.ч. несуттєво, яка саме спільнота зацікавиться ідеєю у «вікні».

На другому кроці необхідно створити (підшукати) прийнятний для суспільства евфемізм до idee fixe групи «радикалів». Хоча суть евфемізму й радикальної idee fixe насправді однакова, надалі широкі суспільні кола (прибічники евфемізму) автоматично протиставлятимуться «радикалам».

На третьому кроці прийнятний для суспільства евфемізм (а по суті — замаскована радикальна idee fixe) переводиться в розряд «розумних» ідей. Справді, якщо та чи інша ідея є «безпечною» й не викликає несприйняття, тоді наслідувати її — розумно!

Четвертий крок — популяризація «розумної» ідеї. Знаходяться знайомі люди чи «зірки», які вже прийняли ідею у своє життя. Якщо до цих людей не відчувається ненависті, то не варто засуджувати їхні дії. Інакше можна заробити тавро «фанатика» — а на це погодиться далеко не кожен…

На п’ятому кроці готуються і проводяться опитування громадської думки, що мають підтвердити популярність просунутої на попередніх етапах ідеї, яка на цей момент оволодіває значними масами людей. Результати соціологічних досліджень широко висвітлюються у ЗМІ.

Результати соціологічних досліджень демонструються політикам та відповідним лобістським групам. Політикам лишається законодавчо оформити результати широкого народного волевиявлення. Відтепер колись немислима ідея стає суспільною нормою, захищеною законом.

Антиукраїнське путінське «вікно Овертона»

Швидкість, з якою антиукраїнські настрої оволоділи переважною більшістю сучасного російського суспільства, є загадковою і для всього світу, і для українців, і навіть для самих росіян. Насправді ж нічого загадкового в цьому немає: просто у даному випадку путінська пропаганда відмінно використала «вікно Овертона»!!!

Для початку «вікно можливостей» було створене довкола немислимої, здавалось би, ідеї: «хохли» (українці) аж ніяк не є «меншими братами», вони (принаймні у більшості) — ненависники й запеклі вороги Росії, отруєні американською пропагандою, куплені на гроші Держдепу США!

На першому кроці просування «вікна можливостей» неможливою, здавалось би, ідеєю масової ворожості «підступних продажних хохлів» були з легкістю інфіковані російські великодержавні шовіністи. Саме їх путінська пропаганда призначила на роль «радикалів», поведених на описаній idee fixe.

Для нагнітання антиукраїнської істерії другий крок став подвійним — було підшукано:

  • ще радикальніший евфемізм до idee fixe групи «радикалів»: «бЕндерівці» (відсил до 40-50-х років ХХ ст.);
  • новітній, актуальніший евфемізм «правосеки».

Далі евфемізм «бЕндерівці» («правосеки») був переведений (відповідно до кінцевої мети — нагнітання істерії, суспільного НЕсприйняття) в розряд «божевільних» ідей. На цьому етапі відбулася «фашизація» образів «бЕндерівців» («правосеків»), влаштовувалися потужні «антифашистські» кампанії.

Далі евфемізм «бЕндерівці» («правосеки») почав швидко «популяризуватися». В Росії вишукували представників «п’ятої колони», таврували їх «фашистами». Хто не погоджувався з тавруванням чи просто співчував «п’ятій колоні», той сам ризикував діставти тавро «фашиста».

Далі широкі опитування громадської думки підтвердили масове побоювання росіян наявністю в Україні «фашизоїдних бЕндерівців» («правосеків») та можливістю розширення НАТО до кордонів Росії через запроданство українців. Російські ЗМІ захлинулися антиукраїнською істерикою.

Всі ці результати були продемонстровані російському політикуму. Через це:

  • Рада Федерації надала президентові РФ Володимиру Путіну право ввести війська на територію України;
  • було посилене «антифашистське» законодавство РФ.


Особливості та новації антиукраїнського путінського «вікна Овертона»

Згідно з наявною інформацією, розроблене у США «вікно Овертона» традиційно використовується для нав’язування ліберальним демократіям західного типу нових, раніше незнаних цінностей, як-от толерантне ставлення до гомосексуальних шлюбів і сімей, деяких сексуальних практик, евтаназії тощо. У путінській Росії «вікно можливостей» було використано нетрадиційно, оскільки:

1. суспільству нав’язувалося не сприйняття, а навпаки істеричне НЕсприйняття сусіднього народу через його фактичну демонізацію;

2. таке саме істеричне НЕсприйняття міфічних «бЕндерівців» («правосеків») нав’язувалося і певній частині українців, через що досягався розкол українського суспільства на два ворогуючі табори.

Автор — Тимур Литовченко,
письменник-фантаст і журналіст

Київ, травень 2014 року

+2
1892
RSS
15:04
+2
Якщо є бажання, можете самостійно (для тренування) визначити, яку стадію застосування «вікна Овертона» знаменує поява отакого відео:


Також спробуйте визначити, в чому саме полягає маніпуляція — себто, що не договорює автор відео.
19:01
+2
Ми їмо м'ясо, бо до цього нас привчили. Кого змалечку, а кого й пізніше. Згоден.
Невже то є всі висновки, які можна зробити з цього відео?
_здивований _здивований _здивований
Якщо це так — можеш вважати, що націлене на тебе «вікно Овертона» успішно зробило другий крок і ось зараз зробить третій.
_вибачаюсь
21:51
+1
Поясни, друже, свою позицію.
Я написав:

можете самостійно (для тренування) визначити, яку стадію застосування «вікна Овертона» знаменує поява отакого відео

В цьому відео просто кидається в око маркер застосування «вікна Овертона», про який я писав — поява ні з сих ні з тих терміну «карнізм» як евфемізму до усталеного терміну «м'ясоїдство».

Навіщо запроваджувати новий термін «карнізм» там, де вже є термін «м'ясоїдство»?! А для того, для чого під час Євромайдану був запроваджений термін «правосеки», а під час АТО — термін «укропи». Це застосування «вікна Овертона», друже! Стадія №2. Ти цього не помітив — отже, можна переходити на стадію №3, рухати «вікно Овертона» далі — бо ти вже готовий до цього руху… до подальшої маніпуляції…
_вибачаюсь
22:14
+2
Я прочитав це як «Кармізм». Від КАРМА. Неуважний.
Термін написаний латинкою, тому ти й помилився. Звісно, що не «кармізм», а саме «карНізм»! Фішка «вікна Овертона» як маніпулятивної технології — в поступовості та непомітності зміщення акцентів. Тому поява на другому етапі нового евфемізму до вже усталеного терміну — це (1) вкрай важливий і (2) обов'язковий крок. Бо такий новий термін і заплутує людей, і зміщує увагу, і дозволяє довільно розширювати поняття, «підв'язуючи» нові смисли в залежності від потреб маніпулятивного впливу на маси.
09:40
+2
А як щодо споживання м'яса по суті? Я розумію шкідливість м'яса для людини і обмежую себе щодо цього. Хоч від сала не відмовляюся
10:31
+1
Це буде офф-топ — так називають тематичне відгалуження в спілкуванні на мережевому форумі, що різко відрізняється від головної теми. Але якщо хочеш…
_вибачаюсь
Насамперед, сама постановка теми невірна: треба вести мову не про «споживання м'яса», а про «споживання продуктів тваринного походження». А це вже зовсім інша річ, бо біологічний вид homo sapiens належить до ссавців, яким від природи прописано споживати продуктів тваринного походження (у вигляді молозива й молока) принаймні на певній стадії життя. А тут на тлі отого «карнізму» можуть початися такі закидони!.. Ти ніколи не заходив на форуми, де тусуються молоді матері? Я заходив. І там бувають запитання такого штибу: «Я щойно народила дитину, але хочу, щоб вона теж виросла веганом, як і я. Підкажіть, чим можна годувати немовля, окрім молока?»
_стежу
Далі, людський організм загалом і людський мозок зокрема — дуже непроста штука. Особливо в процесі розвитку. Якщо дитина, яка росте, недоотримає білкової їжі, у неї можливий аліментарний (харчовий) маразм (дистрофія). Всі дорослі вегетаріанці/вегани — звісно, розумні люди. Але якщо вони самі відмовилися від певних продуктів — це одне. Та їхні організми вже сформувалися… А от коли вони так само обмежують дітей — це вже зовсім інше. Дитина без продуктів тваринного походження ризикує дістати непоправну шкоду для здоров'я. Тому сентенція «нас привчили до м'яса в дитинстві» не зовсім вірна — бо щоб вирости справді розумною людиною, а не маразматиком, homo sapiens в дитинстві мусить споживати продукти тваринного походження.
_вибачаюсь
Насамкінець, міг би багато чого наговорити з цього приводу, але твоя дочка Ірина вже якось просила мене розповісти про систему кашруту. Тому вибач, але я краще прибережу інші аргументи для тієї статті. Бо люди мене справді дивують: одні прагнуть позбавити немовлят грудного молока, а малих діточок доводити до харчової дистрофії, інші навпаки прагнуть їсти все, що рухається, а коли юдаїзм пропонує чітку систему з чіткими обґрунтуваннями кожної позиції — і ті, й інші накидаються на неї з нищівною критикою.
_вибачаюсь
Всі дорослі вегетаріанці/вегани — звісно, розумні люди. Але якщо вони самі відмовилися від певних продуктів — це одне. Та їхні організми вже сформувалися… А от коли вони так само обмежують дітей — це вже зовсім інше. Дитина без продуктів тваринного походження ризикує дістати непоправну шкоду для здоров'я.

А як же тоді індуси? Вони ж усі вегетаріанці? І маразматиків серед них не більше ніж серед інших народів, які їдять м'ясо.
Вперше чую, що всі індуси є вегетаріанцями _здивований
Так, послідовники індуїзму не їдять яловичини, бо корова дає молоко, а тому їсти яловичину, за їхніми уявленнями — це все одно, що їсти власну матір. Однак ось Вам цитата з сайту про індійську кухню (спеціально подаю мовою оригіналу):

Мясных блюд избегают, в основном, исходя из религиозных предпочтений. Мусульмане северных штатов страны не едят свинину, а приверженцы индуизма никогда не станут есть говядину. В центральной части Индии на столе можно встретить баранину, козлятину и птицу.

Їдять, просто кожен — своє! _вибачаюсь

Можливо, Ви мали на увазі наступну обставину:

Большая часть страны обладает очень жарким климатом, поэтому свежее мясо портится за считанные часы. Но в тоже время, такая погода помогает собирать по несколько урожаев в год. Этот факт и характеризует Индию, как родину вегетарианства.

Але якщо Індія є батьківщиною вегетаріанства (а це таки правда), то це не означає, що в Індії все населення — наскрізні переконані вегетаріанці!
_вибачаюсь

Випадкові Дописи