До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Які професії отримувати вже безглуздо: Мітіо Каку про еволюцію майбутнього

Які професії отримувати вже безглуздо: Мітіо Каку про еволюцію майбутнього
Джерело матеріалу:

Чергову доповідь на тему того, що чекає нас в майбутньому, представив відомий на весь світ футуролог і фізик Мітіо Каку.

Американський фізик, футуролог Мітіо Каку прославився на весь світ авторством теорії струн, що пояснює, як влаштований Всесвіт. Він — один з популярних доповідачів заходів на тему змін, які чекають кожного з нас завдяки розвитку високих технологій і впровадження в повсякденне життя кожного комп'ютерів.

16-18 жовтня 2017 року Москві пройшов форум «Відкриті інновації», на якому Мітіо Каку розповів, чому людям не варто боятися заміни роботів, а також які професії вже дуже скоро помруть і будуть не потрібні ринку праці.

Чим займаються сьогодні сервіси, подібні Airbnb і Uber? Саме усуненням непотрібних посередників. В кінцевому підсумку виграє все суспільство, оскільки споживачі зможуть отримувати з ринку нові цінності, а виробникам доведеться постійно підвищувати якість товарів і послуг.

— Що несуть людству цифрові технології — нові ризики чи нові можливості?

— Коли мова йде про розвиток технологій, завжди є ризики. Але вигоди від їх використання для суспільства все одно будуть помітнішими. Я впевнений, що цифрова трансформація допоможе усунути протиріччя сучасного капіталізму, впоратися з його неефективністю, позбутися від надокучливої присутності в економіці посередників, які не вносять в бізнес-процеси і ланцюжок між виробником і споживачем ніякої реальної цінності.

— Як цифрові технології змінять споживання товарів і послуг?

— Головна зміна буде пов'язана з переходом від звичного капіталізму до досконалого, як я його називаю. У класичній системі капіталізму ціни визначаються попитом і пропозицією. Ця система могла непогано працювати за часів Адама Сміта, коли споживачі уявляли, як виглядає ціноутворення по більшості доступних товарів. Але зараз, коли ми найчастіше не можемо сказати, яка собівартість виробництва тієї чи іншої продукції, цей капіталізм недосконалий і несправедливий, від нього виграють численні посередники, що займаються перепродажем. Замінити його досконалим капіталізмом допоможуть нові технічні пристрої, побудовані на доповненій реальності і штучному інтелекті.

Уявіть контактні лінзи, які людина одягає, збираючись в магазин. Вона дивиться на товари, і «розумні» лінзи моментально порівнюють їх ціни і якість з цінами і якістю аналогічних товарів в інших магазинах, даючи поради, що і де краще купувати. Споживач зможе миттєво переглянути всі відгуки на товар, який його цікавить, запросити будь-які дані про нього. Такий пристрій перетворить кожного споживача в експерта, що володіє необмеженим знанням ринку! Попит і пропозиція будуть ідеально відповідати один одному, а значить, капіталізм стане досконалим.

— Від таких пристроїв виграють тільки споживачі чи бізнесмени теж?

— Всі, крім непотрібних посередників. Споживачі отримають якісніші товари за нижчою ціною. Виробники зможуть продавати більше товарів, тому що ритейлери перестануть робити на них невиправдану націнку. Нарешті, самі ритейлери, що аналізують «великі дані» з технічних пристроїв, будуть чіткіше бачити портрет кожного зі своїх споживачів. Їм доведеться ловити хвилі нових технологій і намагатися їх осідлати, щоб створити для споживача додаткову цінність. А ось посередницькі послуги — перепродаж з невиправданою накруткою цін, реклама, що б'є залпом по широкій аудиторії і при цьому потрапляє лише в небагатьох, — підуть в минуле.

Чим займаються сьогодні сервіси, подібні Airbnb і Uber? Саме усуненням непотрібних посередників. В кінцевому підсумку виграє все суспільство, оскільки споживачі зможуть отримувати з ринку нові цінності, а виробникам доведеться постійно підвищувати якість товарів і послуг, реагуючи на зростаючий рівень вимогливості покупців.

— Зараз часто говорять про те, що розвиток технологій вже в найближчому майбутньому призведе до вимирання десятків професій. Це небезпека чи благо для суспільства?

— Відімруть саме ті самі посередницькі професії, в яких вже зараз мало користі. Наприклад, технічні пристрої дозволять замінити працю низькокваліфікованих лікарів. Якщо ви відчуєте себе нездоровим, то, не встаючи з ліжка, зможете звернутися до віртуального рободоктора і розповісти йому про свої симптоми. Вам не доведеться нікуди ходити, не доведеться навіть натискати кнопки: рободоктор буде задавати вам уточнюючі питання: «Де болить? Якого характеру біль?» і т.п., а потім поставить діагноз, спираючись на величезну базу кейсів, де у хворих були такі ж симптоми. Такий рободоктор навіть зможе зробити більшу частину необхідних аналізів — виміряти вашу температуру за допомогою інфрачервоної камери, вивчити частки ДНК з ванної за допомогою спеціальних сенсорів. І тільки в більш складних випадках доведеться вдаватися до допомоги лікаря-людини. Такі системи, побудовані на використанні штучного інтелекту, революціонізує медицину, допоможуть зберігати людям життя і здоров'я.

— Деякі професії, здається, відмирають вже на очах. Наприклад, в цьому році керівництво найбільшого російського банку збирається скоротити 3 тис. Юристів, чия праця замінить робота програмних комплексів.

— Абсолютно вірно, юристи — одні з перших на черзі. Уже зараз в світі працюють десятки робоюристів — програм, які беруть на себе рутинну роботу по складанню заяв, позовів, листів і так далі. Це незворотній процес.

І все-таки я б застеріг від непродуманої заміни людей роботами. Зараз багато банків говорять: давайте замінимо високооплачуваних фінансових аналітиків на алгоритми, яким не потрібно зарплата. Але алгоритми не можуть бути повноцінною заміною людям — вони можуть тільки допомагати їм, даючи багатшу інформацію для прийняття рішень. Точно так само і роболікарі, про які я згадав, не замінять докторів, а будуть тільки допомагати їм. У всіх областях, де потрібні рутинні дії, штучний інтелект вже щосили замінює працівників-людей, вивільняючи їх час і енергію для більш креативних занять.

— Як зміниться світ завдяки подальшому розвитку інтернету?

— У найближчому майбутньому інтернет стане таким же непомітним, як зараз електрику. Сто років тому електрика була у всіх на слуху. Зараз, коли ми користуємося автомобілем або смартфоном, ми не замислюємося про те, що в них використовується електрика: ми приймаємо це як належне. Воно стало непомітною і невід'ємною частиною нашого оточення, як трава і дерева для первісної людини. Точно така ж доля чекає інтернет. Всього через десятиліття чіпи для електронних пристроїв будуть коштувати дешевше, ніж папір. Всі пристрої навколо нас будуть мати вихід в Мережу, і ми будемо жити всередині єдиного інтелектуального середовища. Люди стануть кимось на кшталт чарівників: вони будуть постійно спілкуватися з неживою матерією, голосом, жестами або навіть подумки наказуючи предметам зробити те-то і те-то.

— А саме суспільство якось зміниться?

— Звичайно, і не тільки суспільство в цілому, але навіть свідомість і особистість кожного індивіда будуть ціфровізованими. Комп'ютери навчаться зчитувати з мозку наші враження і спогади і зберігати їх у величезних бібліотеках, звідки їх можна буде завантажувати і завантажувати в мозок інших людей. Дослідження в цій області зараз ведуться, наприклад, в Массачусетському технологічному інституті. Це цифрове зберігання вражень також революціонізує споживання, оскільки будь-яка людина зможе ознайомитися з враженнями інших споживачів від продукту до його покупки.

І це буде тільки початок. Завдяки цифровим технологіям люди в якомусь сенсі досягнуто безсмертя. Можна буде, скажімо, зібрати все, що відомо про Альберта Ейнштейна, і зробити на основі цієї інформації його цифрову особистість, доповнивши її реалістичним голографічним чином. Ще простіше буде зробити цифрову особистість для людини, яка живе нині, наприклад для вас, прочитавши інформацію з вашого мозку і виготовивши віртуального двійника. Такий цифровий аватар буде дуже близький до вас справжньому. Коли ви помрете, він зможе жити замість вас — розвиватися на основі вашого характеру, поповнюючи свою пам'ять враженнями від спілкування з людьми.

— Мені здається, все це вже з області наукової фантастики. Яка ймовірність того, що ми все це побачимо, а не наступні покоління?

— 20 років тому ми уявити не могли, що інтернет буде займати таке місце в нашому житті. 15 років тому ніхто не уявляв, що люди будуть нерозлучні зі своїми смартфонами, раз у раз вдаючись до їх допомоги. Нові можливості виникають не тільки тому, що з'являються нові рішення, — багато з них були передбачені футурологами давним-давно. Світ змінюється і завдяки простому зростанню технологічних можливостей. Так, продуктивність процесорів подвоюється кожні 18 місяців, і навіть при тому що закон Мура скоро може перестати працювати (засновник Intel Гордон Мур помітив, що число транзисторів, які розміщені на інтегральній схемі, подвоюється кожні два роки, це спостереження отримало назву «Закон Мура»). І ера кремнію підійде до кінця — ми явно освоїмо нові носії інформації. Цифровізація суспільства вже почалася, вона відбувається на наших очах і зовсім необоротна. Будь-які зміни завжди ближче, ніж здаються.

Еволюція майбутнього від доктора Каку.

До 2027 року стане можливим безпосередньо зчитувати з мозку спогади і враження, передавати їх через Мережу і, можливо, навіть завантажувати в мозок інших людей. Це відкриє шлях до перетворення інтернету в брейн-нет, «мозко-мережа».

До 2029 року роботи стануть розумнішими за людей практично в усіх відношеннях. Але боятися, що вони відберуть у нас владу, не слід: Каку вважає, що у них буде «інтелект комах» — потужний, але спрямований на рішення лише певних типів завдань.

До 2040-х років нанотехнології дозволять створювати предмети з програмованої матерії, які зможуть змінювати свою форму за наказом власника. Можливості будь-якої речі, таким чином, будуть обмежені тільки її хімічними і фізичними властивостями.

У 2050-2060-х роках почнеться колонізація Марса: приватні компанії створять поселення, мешканці яких зможуть виживати без допомоги з Землі.

Через 100 років Земля матиме загальносвітовий уряд і загальні державні органи, чиї рішення будуть важливішими позиції національних властей.

+1
336
RSS
11:02
+2
Звичайно, і не тільки суспільство в цілому, але навіть свідомість і особистість кожного індивіда будуть ціфровізованими.

Видно, що це фізик-матеріаліст, у нього і свідомість є фізичним фактором. _посміхаюсь

Випадкові Дописи