До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Дефіцит похвали

Дефіцит похвали
Джерело матеріалу:

Людям легко зі мною ось чому (і мені з ними, до речі, теж).

Я бачу в людях хороше і кажу їм про це. Це легко — люди прекрасні.

В людях (різних) багато красивого, в кожній — наприклад, душа. Обличчя, очі. Руки людини прекрасні. Ніс, спина. Голос, шия, сміх. Характер у людини буває прекрасним або окремі її рішення, вчинки.

Якщо людина в справах старанна і відповідальна, я хвалю її за справу — кажу, ти молодець. Якщо талановита — ти така талановита. Якщо людина подобається і приємна мені, я це їй так і кажу.

Правду взагалі говорити легко і приємно. Ніяких особливих навичок або зусиль не потрібно.

Брехати не потрібно — якщо ще й з наміром, особливо — тоді це лестощі, навіть користь. Яким би не був чоловік, чесну похвалу він зможе розпізнати й оцінити (не завжди ззовні, але всередині він оцінить).

Хуліган, відмінник, двірник, продавчиня, вчителька, батьки, дорослі друзі моїх батьків — всім із самого дитинства від мене діставалося добре слово (і кішці приємно).

Марату Хусаїнову (однокласник і хуліган) я говорила: сміливий.

Олександру Миколайовичу (вуса, гітара, біла сорочка): ви — мій еталон чоловіка (ні, звісно, це я не говорила, соромилася, але не зводила очей, а уважні очі — це теж майже похвала, тільки мовчазна).

Вовка каже, у нас — гострий дефіцит похвали (і тепла). Мені здається, визначення дуже точне.

В Європі та в Штатах люди хвалять (і приймають похвалу) легше, вільніше. Хтось скаже, це нещиро — та чого ж? Ось на вулиці в Берліні мені говорить жінка:

— Дуже гарне пальто! — дивиться і прицмокує від задоволення майже. Обійшла мене довкола і пішла. Нічого мені не продає, ми не побачимося ніколи. Але їй сподобалося пальто — і вона сказала, підкинула похвалу в повітря, я зловила, йду, несу тепер, дивлюся — хлопчик років дев'яти стоїть біля магазину з собакою. Дуже крутий ердельтер'єр, шерсть красива і такий вольовий вираз обличчя.

Я сказала хлопчикові:

— Який у тебе крутий пес!

Кинула в повітря і йду, — і хлопчик стоїть похвалений (порядок). Навіть не сам, а пес похвалений (як і я не сама — пальто), але все ж — добре.

А що про погане? То з критикою у нас передоз — кожен експерт, всі знають й інших щодня вчать (от і я щойно вас) як жити. Але похвала — рідкісний товар, дефіцитний — не знаю, чому. Багато хто настільки економно його витрачають — чи то бояться витратити (ніби запас може вичерпатися), то чи знецінити не хочуть (набивають, тобто, ціну, навпаки).

— Не дивно! Могли б зробити і краще, — каже чоловік, особливо легко він це говорить, якщо він ніяк не причетний до зробленого і ніколи нічого схожого не робив сам.

— Непогано, — відпускає чоловік комплімент, заощаджуючи «добре» або не вважаючи добрим.

Або от Юлія Львівна (передаю привіт) мені відповідає в бесіді про це днями:

— Думаєш, їм жадібно? А що, якщо це не так? Якщо їм не жадібно. Просто у них — немає.

І я уявила собі людину, якій не давали похвалу.

...

У людини в серці, в місці для похвали — діра.

Я злякалася — отже, скількох цих людей ще потрібно хвалити мені або іншим друзям, або іншим рідним, або іншим чужим стороннім, тіточці на вулиці скільки разів потрібно віддати похвалу, щоб наповнити порожнечу в місці для похвали? У мене дуже багато справ, бувай, я пішла, мені пора.

Однак осіклася: зарозуміло думати, що можеш — не можна, що не вийде. Діра ця — не твоя, а його, і щоб накопичилося, йому потрібно продукувати самому.

Потрібна похвала — похвали.

Потрібне тепло — зігрій.

Потрібна підтримка — підтримай.

Я не знаю, як це працює, але воно стається так — чесне слово.

Ах, ось воно що: як же я це з дитинства не зрозуміла — підкинула в повітря і йду похвалена сама. Отак фокус!

Радміла Хакова

+2
281
RSS
16:05
+1
Стилістика матеріалу жахлива (при перекладі я виправив, що міг): видно, що авторка викладає думки дещо плутано. Але текст сподобався щирістю _чудово
Чистий потік позивних емоцій.
У нас дійсно дуже мало хвалять і дітей і дорослих. А від цього і депресія і занижена самооцінка. А пригнічені, невпевнені в собі люди не спроможні творити і гарно працювати. Може хтось напише дисертацію на тему: «Похвала як стимул економічного розвитку»?
17:58
+2
А й справді гарна тема дисертація: Похвала як двигун економічного зростання.

Випадкові Дописи