До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Втеча від близькості

Втеча від близькості
Джерело матеріалу:

Чим ми замінюємо близькі стосунки і чому

Кожній нормальній людині хочеться взаєморозуміння і близьких теплих відносин. Буває так, що через травмуючий життєвий досвід людина витісняє це бажання, але в глибині душі, десь дуже глибоко у внутрішній Дитині, кожному хочеться бути коханим і важливим для когось. Тому що отримання любові та уваги від близьких людей є однією з базових потреб психіки здорової людини. І від задоволення цієї потреби залежить не тільки нормальне самопочуття, але і способи вибудовування взаємин з людьми. Якщо людина не змогла задовольнити цю потребу через теплі близькі стосунки, вона несвідомо прагнутиме задовольнити сформований емоційний голод в інший спосіб.

Коли нам хочеться мати близькі взаємини і почуватися коханими, але з якихось причин ми не можемо отримати це, ми починаємо грати в психологічні Ігри, в яких відчуваємо певні почуття і задовольняємо емоційний голод.

Наші думки і дії залежать від почуттів, які ми відчуваємо. Наші почуття в свою чергу залежать від дій інших людей, тому що хочемо ми цього чи ні, але в залежності від різних подій і ситуацій в нашу кров постійно надходять гормони, через які ми постійно відчуваємо різні почуття, навіть якщо не усвідомлюємо цього!

У кожного є свій звичний емоційний раціон, який складається з коктейлю «улюблених» гормонів. Так само як в їжі — хтось звик вести здоровий спосіб життя, а хтось звик харчуватися шкідливою їжею і не може від неї відмовитися. Залежно від своїх пристрастей, людина йде і купує собі звичну їжу в магазині. Так само і з емоціями — ми всі звикаємо отримувати певні порції гормонів, це закріплено в нашому головному мозку нейронними зв'язками, які формувалися протягом багатьох років від самого раннього дитинства. Хтось звик відчувати теплі та приємні почуття у відносинах з близькими людьми і він створює навколо себе атмосферу прийняття та любові. Це дуже добре, тому що тільки в такій атмосфері можна довіряти і бути близькими. Але, на жаль, багатьом людям звичніше почуття смутку чи образи, гніву або страху, вони звикли до токсичної атмосфери і неусвідомлено своєю поведінкою створюють її знов і знов в своєму житті.

Для того щоб задовольнити свій голод, ми всі неусвідомлено створюємо собі певні життєві ситуації, поводимося з людьми певним чином і викликаємо у них певні реакції в поведінці, які допомагають нам відчувати «потрібні» почуття. І часто люди страждають і продовжують при цьому грати в ігри через глибокі неусвідомлювані внутрішні переконання, в яких любов і довіра можуть бути під суворою забороною.

Людина вступає у взаємодії з людьми і щоразу ситуація чомусь повторюється, і ось вона вже переповнена емоціями! Вона вже багато разів переконувалася, але знов намагається виконати звичні дії випробуваним способом і нічого не змінює. Чому так складно відмовитися від Гри?

Гра — це відхід від близькості, який люди несвідомо використовують.

Бути щирим і відкритим в будь-якій ситуації — бути собою — проявляти свої почуття природно і безпосередньо, легко озвучувати свої думки і спонтанно діяти, дозволити собі бути по-справжньому чесним і близьким з іншою людиною, на жаль, можуть далеко не всі. Ми звикли носити маски та грати вивчені з дитинства ролі. Ми звикли підлаштовуватися під оточуючих і стримувати свої щирі почуття, бажання і дії. Більшість людей цього навіть не усвідомлюють! Вони точно знають, як треба поводитися, що потрібно робити, говорити, думати і навіть відчувати в будь-якій ситуації. Вони можуть навіть не здогадуватися про те, що вони відчувають насправді. Не знають, чого хочуть саме вони! Але в результаті люди не можуть відчути себе щасливими і досягти внутрішнього стану спокою, насолоджуватися життям тут і зараз. І найголовніше — не можуть бути собою! Це означає, що вони не можуть розкритися у відносинах, показати іншій людині себе, не прикидаючись і не чекаючи ударів у відповідь.

Тому неусвідомлено люди знаходять способи уникати щирості, відкритості, близькості. Головним способом піти від близькості, але при цьому задовольняти свій емоційний голод, є психологічні Ігри!

Скажу одразу, що всі люди грають в Ігри, відмінності є в ступені Гри та Тупика, в якому опиняється людина в результаті Гри.

Доки люди не усвідомлять свої і чужі ролі в Іграх, в які звикли грати, вони живуть немовби в тумані, коли в будь-який момент можна очікувати зіткнення і навіть краху, і при цьому зовсім не розуміти причин своїх проблем і страждань.

Якщо людина розбирається в теорії Ігор і знає їхній механізм, у неї формується своєрідний внутрішній радар, завдяки якому вона може визначити, коли її запрошують в Гру або коли вона за звичкою входить в неї сама. Коли людина починає усвідомлювати, що вона в Грі, то може в будь-який момент її зупинити. Якщо вона знає, до якого результату приведе її сьогоднішня роль, їй простіше від неї відмовитися. Якщо людина зможе вчасно вийти з Гри, то зможе поміняти весь Сценарій.

Автором терміна і концепції психологічних Ігор є Стівен Карпман. Він докладно описав три ролі, які люди використовують у психологічних Іграх.

Марія Петрова

+2
306
RSS
08:36
+2
Емоційний раціон — цікаве визначення.
«Весь Світ — театр, і люди в нім — актори».

Випадкові Дописи