Слабкість сильних чоловіків

Слабкість сильних чоловіків
Джерело матеріалу:

Почну з відвертості, яку рідко собі дозволяю. Багато років тому у мене на руках помер коханий чоловік. Я чула його останній подих і цілувала в губи, що застигали — з криками про допомогу і благанням не залишати мене одну, без нього, на знелюднілій Землі. Знайомі сказали, що крик було чутно навіть у сусідній багатоповерхівці. Я думаю, він долетів до краю Всесвіту. Але і це нас не врятувало. Нас розлучили...

Коли стало зрозуміло, що шансів на порятунок немає, я запитала, чому безвихідна хвороба прийшла саме до нього, потужного, успішного, харизматичного, з таким внутрішнім світлом, при якому будь-яка темрява здавалася осяяною сходом сонця. Він відповів: «Я дуже чутливий». Така причина смертельного захворювання мене приголомшила. Вона здавалася протиприродною і безглуздою.

Ясне розуміння глибини думки про чоловічу чутливість, що приховує смертельну небезпеку, прийшло тільки тепер, коли я стала вивчати давньокитайську філософію під керівництвом етнічного китайця, медика, для якого сама ця філософія є способом життя і образом думки. Я хочу поділитися з вами своїми роздумами, бо бачу, як часто йдуть з життя сильні, красиві й повністю реалізовані чоловіки, що відбулися — в самому розквіті сил. Часто їхній відхід буває абсолютно позбавлений логіки, і причинно-наслідкові зв'язки категорично не вишиковуються в свідомості тих, хто переживає втрату. Деякі тішать себе фразою «Господь забирає найкращих», але особисто мене вона не переконує, бо багато які «кращі» доживають до глибокої старості.

Можливо, я всі ці роки просто шукала причини своєї особистої втрати, тому тепер для мене так важливо моє відкриття, яке багатьом здасться нікчемним. Але я все-таки дозволю собі висловитися. Раптом для когось це очевидне не є настільки усвідомленим, і комусь усвідомлення подовжить роки життя. Отже...

Багатьом знакомий знак інь-ян — головний символ давньокитайського вчення про Дао. Власне кажучи, це і є символічне позначення Дао як вселенської гармонії та всіх процесів, що лежать в основі цього феномена. Ті, хто далекий від глибокого розуміння даоських практик, вважають, що інь — це жіноче, а ян — чоловіче. Це вірно лише частково, бо головна ідея інь-ян — це взаємодія будь-яких двох протилежних начал, що лежать в основі всіх явищ. Для даосів інь — насамперед, спокійний і внутрішній початок, а ян — активний і зовнішній.

Інь і ян — це, наприклад, ніч і день, сон і неспання, порожнеча і наповненість, тиша і звук. Полярності не існують одна без іншої й можуть бути усвідомлені тільки у взаємодії, одна — щодо іншої. Якби ми не знали, що таке темрява, ми б не змогли оцінити важливість світла — і навпаки. Дао — це ідеальний баланс інь і ян, повна рівновага темряви і світла, умовно кажучи. Такий стан і відображає згаданий чорно-білий знак.

Є ще одна тонкість, справжній сенс якої відомий тільки знавцям китайської філософії. Це кола всередині чорної і білої половинок кола. Найпримітивніше і поверхневе тлумачення, яке транслюють обивателі, таке: «У кожній жінці є чоловічий початок, в кожному чоловікові — жіночий початок». Якщо з філософської точки зору дати визначення термінів «жіноче» і «чоловіче», то, в принципі, частка правди в цьому твердженні є. Я спробую коротко пояснити, в чому суть, тому що це має пряме відношення до моєї трагедії.

Оскільки інь — це спокійна енергія, а ян — активна енергія, інь і ян — схожі на негативний і позитивний заряди, що створюють електричну напругу. Універсальна вітальна енергія ци рухається, тому що інь і ян створюють «електричну напругу» в системі. Найпростіший приклад — зміна дня і ночі. Ніч (інь) переходить в день (ян). Особливо важливо, що цей перехід починається, коли інь досягає свого максимуму, тобто, опівночі. Тобто, в природі ще панує безпросвітна темрява, але в ній вже зародився маленький світ. Цей час даоси вважають найпотужнішим: час опівночі й час опівдні найбільш сприятливі для роботи з енергоінформаційним полем. Багато які творчі люди знають, що натхнення часто приходить близько півночі. В цей час ян — найменший, але найпотужніший, а отже, й натхнення, ривок активності на тлі космічного спокою — короткий, але дуже потужний.

Людські енергії працюють точно так само. У нас спокійна енергія інь чергується з активною енергією ян. Здорове існування передбачає баланс спокою й активності. І в чоловікові, і в жінці інь-ян в ідеалі має бути рівний, а сильний дисбаланс призводить до хвороби.

Чому ж вважається, що чоловік символізує янський початок, а жінка — іньський? Бо в парі чоловік активніший, а жінка проявляє спокій. Простіше кажучи, щодо жінки чоловічі енергії активніші, а жіночі щодо чоловіка — спокійніші. Хоча дві жінки легко можуть становити баланс інь-ян, якщо одна активніша, а друга — спокійніша. У чоловіків в тандемі відбувається те ж саме. Це особливо важливо для ділового партнерства: якщо прорахувати «сильні» та «слабкі» сторони союзників, можна забезпечити їхньому проекту неминучий успіх. Те, що активно і проявлено в одній особистості, може бути приховано в інший. І тоді «дует» буде ідеальним.

Ще китайці вважають, що чоловіче начало — дає, а жіноче — приймає, тому що інь — Земля, а ян — Небо, і дощ не йде від низу догори, Небо тільки приймає відповідні випаровування Землі після дощу.

Глибина даоської мудрості ввела мене в шок, коли я раптом усвідомила, що означає фраза «в найбільшому ян міститься найсильніший інь». Образи Неба і Землі на думку не спали. Зате я відразу згадала коханого чоловіка, який пішов. Він був таким дужним фізично і духовно, але поруч з ним відчувався такий нескінченний спокій і умиротворення! Чорне коло всередині моєї білої половинки відчувалося як бездонна внутрішня тиша. І при тому, що все його життя було схоже на яскравий калейдоскоп подій, від нього не виходило відчуття суєти. На найбожевільнішій вечірці в його найнапруженішому стані поруч з ним було рівно, спокійно і надійно. Виявляється, це і був баланс інь-ян.

А тепер найголовніше. Якщо у чоловіка потужне поле, тобто, в ньому дуже багато життєвої енергії, гранично важливо розуміти, що там, де в цілому багато сил (велика біла половина кола), має бути «потужна слабкість» (велике чорне коло на білому тлі). Чорне коло всередині білої половинки має бути мега-потужним. Можна інакше описати той самий стан: «біла і чорна половини кола» у такої особистості мають бути рівними. А в кожній половині — своє контрастне коло, але це вже глибини даоського знання. Для нас поки важливо, що баланс потрібен — ідеальний. Китайці не використовують терміни «слабкий» і «потужний» щодо до характеру особи. Ці два слова означають для них «мало енергії» й «багато енергії», іншими словами, для китайців «слабкий» — це «хворий». З точки зору даоських медиків, коректніше вживати терміни «активний» і «спокійний» або «діяльний» і «чутливий». При цьому діяльність — енергія, спрямована на зовнішній простір, а чутливість — енергія внутрішнього стану.

Чоловіча чутливість — для багатьох таємниця за сімома печатками. Так заведено в сучасному соціумі, що хлопчиків з дитинства виховують чоловіками. А «чоловік» і «мужність» в розумінні багатьох не сприймають ні вразливості, ані особливої сентиментальності — це визнані суспільством жіночі якості. Хлопцям з малолітства відмовляють у праві на сльози: «Не плач! Хлопчики не плачуть! Ти ж майбутній солдат!» Заборона на прояв почуттів, на природне переживання болю допомагає підтримувати янські енергії, але блокує потік іньської складової енергетичного поля. І виходить, що чоловік весь спрямований в зовнішній простір, а думати про тонкі прояви душі — це, практично, означає «не бути мужиком». Хто і коли придумав цю протиприродну маячню — невідомо.

Що ж відбувається з пригніченою іньською енергією? Потреба виражати емоції, спричинені потужними позитивними чи негативними переживаннями, нікуди не зникає. Але соціальна заборона примушує шукати форми, схвалювані значущими для чоловіка персонами — найчастіше друзями. І замість того, щоб відкрито висловити емоцію, проявити її, продемонструвати або хоча б позначити словами, в чоловічому товаристві прийнято гасити бурю почуттів алкоголем і нестримним «терапевтичним» сексом. Саме сексом, а не коханням як почуттям, механічним тертям одних геніталій об інші — до повної душевної анестезії! Здається, що легшає. Здається, що стрес відпускає. Здається… Природу не обдуриш! Непрожиті почуття нікуди не зникають. Вони просто накопичуються всередині, в душі, в глибині «іньського простору», і перероджуються в тілесний недуг, часом необоротний.

У пору важкої хвороби близької людини мені довелося багато спілкуватися з онкологами, і саме від них я дізналася, що причина страшної недуги часто криється саме в емоційній сфері пацієнтів. Пригнічені, приховані почуття, які лячно продемонструвати, бо лячно бути незрозумілим чи не підтриманим, осміяним чи засудженим, запускають механізм саморуйнування. І якби люди, які намагаються здаватися дужими, коли терпіти душевний біль неможливо, дозволили собі кричати і плакати, вони були б живі...

Самодостатні й заможні чоловіки, що відбулися в житті, викликають у жінок захват. Жінкам подобаються великі чоловічі гроші. Але мало хто з жінок замислюється, який духовний шлях проходить чоловік, щоб стати власником тугого гаманця. Те, що успіх пов'язаний з подоланням серйозних проблем, з нервовим напруженням, з важким тягарем відповідальності — на діамантах, подарованих такими чоловіками, не написано. І мало хто з чоловіків жіночої мрії скаржиться своїм подругам на життя. А дарма! Відсутність досвіду бути «слабким», коли виникає гостра потреба виплакати страждання в прямому чи переносному значенні — це отрута, яку прописало чоловікам суспільство. Отрута, яка, врешті-решт, призводить чоловіків до загибелі в розквіті років, на піку слави.

Один мій знайомий, військовий зі спецназівським минулим, розповів приголомшливу історію про те, як після психологічного тренінгу вперше в дорослому житті дозволив собі розридатися. Він оплакував хлопчаків, які гинули в гарячих точках, де він воював. Він давав вихід болю, накопиченому за роки військової служби. Фраза цієї людини потрясла мене своєю «даоської» точністю: «Плачуть тільки найсильніші чоловіки, тому що для сліз в нашому суспільстві потрібна особлива мужність». Важливо вміти «мужньо наплювати» на думку оточуючих, на те, чи будуть вони вважати тебе мужиком, бачачи твої сльози. Перестати залежати від чужої думки — це теж значний духовний крок і воістину чоловічий!

Там, де сила, там і високий ступінь чутливості — це я тепер знаю точно. Ця мудрість стосується не тільки чоловіків, а й жінок. Іноді мені здається, що мій коханий, йдучи з життя, пройшов крізь моє тіло під час передсмертного поцілунку, і частина його духу залишилася в мені. Тоді я просто цілувала синіючі губи, відмовляючись приймати те, що відбувається, опираючись фатальності. Але тепер дедалі частіше ловлю себе на тому, що говорю його словами і поводжуся, як він. І це відбувається зовсім не тому, що я стаю чоловіком у спідниці. Саме так міцнішає і дозріває моя справжня жіночність, в якій багато інь, але є маленький, однак дуже потужний ян.

І зараз я просто хочу висловити одну банальну думку. Те, що ми називаємо силою — не є справжньою силою. А те, що ми називаємо слабкістю — не є справжньою слабкістю. Тільки в балансі стійкості й сентиментальності, в балансі твердості й м'якості — життя. Чоловіки, будь ласка, залишайтеся вразливими, чутливими і не приховуйте свою «слабкість»! Не вбивайте себе!

Ліза Пітеркіна

+1
1377
RSS
20:20
+2
Мій «камінчик в город» другові Олександру Білому _сміюсь
Він полюбляє аналізувати подібні речі особливо в своїх філософічних статтях, а частково і в «фізичних». Однак вони у нього якісь аж занадто абстрактні. Цей же матеріал прив'язаний до життя й відносин чоловіка та жінки. Якийсь він зрозуміліший, я би так сказав…
_соромлюсь _соромлюсь _соромлюсь
20:37
+2
Плач — це серйозний прояв емоцій. А є ще й розчулення. От хочеш щось сказати, а тобі від повноти почуттів перетискає горло…
Розчулення в нашому суспільстві також не вітається _ні
01:20
+1
Гарна каменюка і у тему. Аналіз вірний. Вірний, бо це є очевидні повсякденні речі, які може бачити кожна спостережлива і вдумлива людина. Який у цьому секрет? Є залізні жінки, у яких чоловіче переважає над жіночим.Є жіночні чоловіки: м'які, поступливі, нерішучі і навіть такі, які міняють свою стать на протилежну. Це очевидно, що тут присутні протилежні ідеї, чи енергії, як у чоловіків, так і жінок і очевидним є, що має бути баланс цих енергій, як оптимальний варіант.
Інше діло, що відчуваючи у собі жіночу енергію, чоловіки її придушують, як про це пише автор статті, але це питанні культури. Наприклад козаки не соромились плакати, хоч були видатними і жорсткими воїнами. Але от що цікаво. Аналіз даного малюнка сивол так і не привів до його розкриття, до розуміння суті стану протилежностей. І до того ж, це тільки 1/4 малюнку повного інь-ян.
Є залізні жінки, у яких чоловіче переважає над жіночим.Є жіночні чоловіки: м'які, поступливі, нерішучі і навіть такі, які міняють свою стать на протилежну.

Авторка загалом не торкається отаких «вивернутих» випадків. В статті йдеться принципово про інше. _стежу

Аналіз даного малюнка сивол так і не привів до його розкриття, до розуміння суті стану протилежностей.

Очевидно, авторка вивчала Дао або поганенько, або ще надто мало. _сміюсь

Випадкові Дописи