15 кроків до психологічної стійкості

Чому одні люди стійко зустрічають труднощі і стають ще сильнішими, а інші ламаються і навіть через роки не можуть до кінця відновитися? Як навчитися «тримати удар»? Психотерапевт Рейчел Фінці пропонує 15 Лайфхаків, які допоможуть розвинути психологічну стійкість.
Багато людей, стикаючись з важкими випробуваннями, вважають себе недостатньо сильними, щоб з ними впоратися. Від них часто можна почути: «Звісйно, вона це подолала, вона сильна, а я так не можу». Насправді переконаність в тому, що комусь висока психологічна стійкість дана від народження, є невірною. Люди, які впевнено справляються з провалами, хворобливими розставаннями та іншими ударами долі, не народилися з непохитним характером і сталевою волею — вони такими стали. І це під силу кожному з нас.
Психологи визначають психологічну стійкість як здатність відновлюватися після невдач і легко пристосовуватися до змін. Цю якість можна і потрібно розвивати, і допоможуть вам в цьому 15 кроків.
1. Підтримуйте здорові відносини
Не так важливо, хто це буде — члени сім'ї, друзі або знайомі з групи підтримки, до якої ви звернулися зі своєю проблемою. Важливо, щоб спілкування вибудовувалося на взаємній довірі, турботі й бажанні допомагати одне одному. Обговорення проблем допомагає зрозуміти, що ми не залишимося наодинці з труднощами і що інші люди теж переживали або переживають просто зараз щось подібне.
Коли ми знаємо, що можемо спертися на близьких, це створює відчуття безпеки, і рівень психологічної стійкості підвищується.
2. Зустрічайте життєві труднощі лицем до лиця
Не заперечуйте те, що відбувається. День за днем, крок за кроком робіть те, що в [ваших] силах, аби впоратися з труднощами.
3. Вірте, що проблему можна вирішити
Ми не можемо контролювати все, але в силах контролювати реакції. Хваліть себе за кроки, які вживаєте для подолання труднощів або кризової ситуації. Вірте, що можете впоратися з проблемою. Нагадуйте собі про минулі перемоги — напевно в житті вже ставалося щось неприємне, з чим ви змогли впоратися.
Сприймайте себе як людину, яка здатна вирішувати проблеми. Нехай складні часи стануть можливістю довести це собі.
4. Розвивайте навички вирішення проблем і йдіть до мети
Не дозволяйте проблемам, які на перший погляд здаються нерозв'язними, перешкодити вам рухатися далі. Подумайте, що можете зробити просто зараз, щоб почати розбиратися з ситуацією. Складіть список варіантів дій, але не намагайтеся знайти ідеальне рішення, яке відповідатиме всім критеріям, просто генеруйте ідеї.
Коли завершите список, розпишіть кожен пункт трохи докладніше: що саме будете робити в цьому випадку, з чого почнете, які наслідки можливі. Виберіть найбільш реальний варіант і починайте працювати над ним. Якщо він не спрацює, виберіть інший. Можливо, такий підхід здається банальним, але ефективність вас здивує.
5. Дійте
Замість того щоб завмирати в нерішучості або прокрастинувати, зробіть крок вперед. Розділіть план на невеликі етапи, щоб він не здавався складним і нездійсненним. Почніть з малого. Не зациклюйтеся на переживаннях про завтрашній день, живіть зараз. Сприймайте себе не як жертву, а як борця — стійкого і непохитного.
6. Прийміть зміни як частину життя
З плином часу деякі мрії та плани, які [ви] плекали, можуть стати нездійсненними. Визнавати це болісно. Але замість того, щоб шкодувати про нездійснене, краще спрямувати енергію на те, що іще можна зробити зараз або в майбутньому.
«Коли одні двері зачиняються, відчиняються інші. Але ми настільки довго і з таким жалем дивимося на зачинені двері, що не помічаємо ті, які відчинилися», — ці слова Олександра Грема Белла якомога краще пасують до цієї ситуації. Тренуйте гнучкість і вміння бачити події в новому світлі.
7. Прийміть негативні емоції
Нікому при народженні не обіцяли, що життя завжди буде легким і приємним. Дозвольте собі відчувати весь спектр емоцій. Одна з ознак високої психологічної стійкості — вміння співпереживати собі, приймати моменти смутку, гніву, страху і тривоги. Ці емоції природні. На них не потрібно зациклюватися, але й заперечувати їх не варто: проживаючи їх, ми вчимося адаптуватися до життя.
8. Зберігайте внутрішній локус контролю
Люди з високою психологічною стійкістю вірять у важливість того, що роблять. Вони беруть на себе відповідальність за дії та їхні наслідки. Люди із зовнішнім локусом контролю, навпаки, звинувачують у своїх невдачах інших людей або обставини.
Такий підхід до життя пригнічує, розчаровує і обтяжує. Кожен вибір впливає на розвиток подій, тож час взяти відповідальність на себе.
9. Подумайте, чим боротьба вам допоможе
Долаючи труднощі, ми розвиваємося і зростаємо. Ситуації зачіпають різні якості особистості: одні вчать співчувати собі, інші — усвідомлювати ефективність. Можливо, в результаті ви навчилися з більшою вдячністю ставитися до життя? Запитайте: «Чому мене вчить ситуація?»
Навіть якщо зараз це здається неймовірним, можливо, в майбутньому ви будете вдячні за те, ким стали в процесі подолання труднощів.
10. Оцінюйте проблеми в перспективі
Реагуйте на складні ситуації адекватно: якщо відчуваєте, що незначна проблема видається катастрофічною, спробуйте поглянути на ситуацію інакше. Запитайте себе: «А чи буде це важливо для мене через п'ять років?» Зайві переживання можуть збити вас з ніг і підірвати здатність до вирішення проблем.
11. Дивіться в майбутнє з надією
Прагніть до оптимістичної й реалістичної точок зору. Замість найпохмурішого сценарію уявляйте найсприятливіший. Бути оптимістом не означає ігнорувати проблеми або ставитися до них несерйозно. Це означає вірити в те, що в підсумку все складеться добре.
12. Дбайте про себе
Переживати важкі часи простіше, якщо ви в добрій формі фізично й емоційно. Здорове харчування, сон, спорт і відпочинок недарма рекомендують найрізноманітніші фахівці. Одним зі стресом допомагають впоратися медитації або молитви, іншим забавки з хатніми вихованцями, прогулянки на природі або вечір[ка] в компанії друзів. Робіть те, що вас втішає і допомагає розслабитися.
13. Знайдіть баланс між допомогою ззовні та власними ресурсами
Немає нічого поганого в тому, щоб звернутися по допомогу у важку хвилину. Але цілком покладатися на інших і впадати в залежність від них — це заважає нам вчитися справлятися з проблемами.
14. Скажіть «ні» саморуйнуванню
Алкоголь, наркотики, азартні ігри, переїдання не допомагають вирішувати проблеми. Вдаючись до цих засобів, ми лише ненадовго вдаємо, що проблем немає. Насправді труднощі не тільки залишаться, але й посиляться — до них додадуться залежність, проблеми зі здоров'ям і грішми. І тоді сил на подолання складних ситуацій буде менше.
15. Ставте короткострокові й довгострокові цілі
Якщо ви наповните кожен день сенсом, вам буде легше долати труднощі. У деяких випадках ви навіть зможете використовувати свій досвід, щоб допомогти іншим людям у важкій ситуації.
Щоб розвинути психологічну стійкість, доведеться попрацювати над собою і змінити багато звичок. Але тільки труднощі роблять сильнішими.
Рейчел Фінці
Це мені дещо нагадує концепцію дій, до якої я самостійно додумався ще в дитинстві й виклав на світочі в матеріалі «Планування в епоху турбулентності».