До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

15 кроків до психологічної стійкості

15 кроків до психологічної стійкості
Джерело матеріалу:

Чому одні люди стійко зустрічають труднощі і стають ще сильнішими, а інші ламаються і навіть через роки не можуть до кінця відновитися? Як навчитися «тримати удар»? Психотерапевт Рейчел Фінці пропонує 15 Лайфхаків, які допоможуть розвинути психологічну стійкість.


Багато людей, стикаючись з важкими випробуваннями, вважають себе недостатньо сильними, щоб з ними впоратися. Від них часто можна почути: «Звісйно, вона це подолала, вона сильна, а я так не можу». Насправді переконаність в тому, що комусь висока психологічна стійкість дана від народження, є невірною. Люди, які впевнено справляються з провалами, хворобливими розставаннями та іншими ударами долі, не народилися з непохитним характером і сталевою волею — вони такими стали. І це під силу кожному з нас.

Психологи визначають психологічну стійкість як здатність відновлюватися після невдач і легко пристосовуватися до змін. Цю якість можна і потрібно розвивати, і допоможуть вам в цьому 15 кроків.

1. Підтримуйте здорові відносини

Не так важливо, хто це буде — члени сім'ї, друзі або знайомі з групи підтримки, до якої ви звернулися зі своєю проблемою. Важливо, щоб спілкування вибудовувалося на взаємній довірі, турботі й бажанні допомагати одне одному. Обговорення проблем допомагає зрозуміти, що ми не залишимося наодинці з труднощами і що інші люди теж переживали або переживають просто зараз щось подібне.

Коли ми знаємо, що можемо спертися на близьких, це створює відчуття безпеки, і рівень психологічної стійкості підвищується. 

2. Зустрічайте життєві труднощі лицем до лиця

Не заперечуйте те, що відбувається. День за днем, крок за кроком робіть те, що в [ваших] силах, аби впоратися з труднощами. 

3. Вірте, що проблему можна вирішити

Ми не можемо контролювати все, але в силах контролювати реакції. Хваліть себе за кроки, які вживаєте для подолання труднощів або кризової ситуації. Вірте, що можете впоратися з проблемою. Нагадуйте собі про минулі перемоги — напевно в житті вже ставалося щось неприємне, з чим ви змогли впоратися.

Сприймайте себе як людину, яка здатна вирішувати проблеми. Нехай складні часи стануть можливістю довести це собі. 

4. Розвивайте навички вирішення проблем і йдіть до мети

Не дозволяйте проблемам, які на перший погляд здаються нерозв'язними, перешкодити вам рухатися далі. Подумайте, що можете зробити просто зараз, щоб почати розбиратися з ситуацією. Складіть список варіантів дій, але не намагайтеся знайти ідеальне рішення, яке відповідатиме всім критеріям, просто генеруйте ідеї.

Коли завершите список, розпишіть кожен пункт трохи докладніше: що саме будете робити в цьому випадку, з чого почнете, які наслідки можливі. Виберіть найбільш реальний варіант і починайте працювати над ним. Якщо він не спрацює, виберіть інший. Можливо, такий підхід здається банальним, але ефективність вас здивує. 

5. Дійте

Замість того щоб завмирати в нерішучості або прокрастинувати, зробіть крок вперед. Розділіть план на невеликі етапи, щоб він не здавався складним і нездійсненним. Почніть з малого. Не зациклюйтеся на переживаннях про завтрашній день, живіть зараз. Сприймайте себе не як жертву, а як борця — стійкого і непохитного. 

6. Прийміть зміни як частину життя

З плином часу деякі мрії та плани, які [ви] плекали, можуть стати нездійсненними. Визнавати це болісно. Але замість того, щоб шкодувати про нездійснене, краще спрямувати енергію на те, що іще можна зробити зараз або в майбутньому.

«Коли одні двері зачиняються, відчиняються інші. Але ми настільки довго і з таким жалем дивимося на зачинені двері, що не помічаємо ті, які відчинилися», — ці слова Олександра Грема Белла якомога краще пасують до цієї ситуації. Тренуйте гнучкість і вміння бачити події в новому світлі.

7. Прийміть негативні емоції

Нікому при народженні не обіцяли, що життя завжди буде легким і приємним. Дозвольте собі відчувати весь спектр емоцій. Одна з ознак високої психологічної стійкості — вміння співпереживати собі, приймати моменти смутку, гніву, страху і тривоги. Ці емоції природні. На них не потрібно зациклюватися, але й заперечувати їх не варто: проживаючи їх, ми вчимося адаптуватися до життя.

8. Зберігайте внутрішній локус контролю

Люди з високою психологічною стійкістю вірять у важливість того, що роблять. Вони беруть на себе відповідальність за дії та їхні наслідки. Люди із зовнішнім локусом контролю, навпаки, звинувачують у своїх невдачах інших людей або обставини.

Такий підхід до життя пригнічує, розчаровує і обтяжує. Кожен вибір впливає на розвиток подій, тож час взяти відповідальність на себе. 

9. Подумайте, чим боротьба вам допоможе

Долаючи труднощі, ми розвиваємося і зростаємо. Ситуації зачіпають різні якості особистості: одні вчать співчувати собі, інші — усвідомлювати ефективність. Можливо, в результаті ви навчилися з більшою вдячністю ставитися до життя? Запитайте: «Чому мене вчить ситуація?»

Навіть якщо зараз це здається неймовірним, можливо, в майбутньому ви будете вдячні за те, ким стали в процесі подолання труднощів. 

10. Оцінюйте проблеми в перспективі

Реагуйте на складні ситуації адекватно: якщо відчуваєте, що незначна проблема видається катастрофічною, спробуйте поглянути на ситуацію інакше. Запитайте себе: «А чи буде це важливо для мене через п'ять років?» Зайві переживання можуть збити вас з ніг і підірвати здатність до вирішення проблем. 

11. Дивіться в майбутнє з надією

Прагніть до оптимістичної й реалістичної точок зору. Замість найпохмурішого сценарію уявляйте найсприятливіший. Бути оптимістом не означає ігнорувати проблеми або ставитися до них несерйозно. Це означає вірити в те, що в підсумку все складеться добре. 

12. Дбайте про себе

Переживати важкі часи простіше, якщо ви в добрій формі фізично й емоційно. Здорове харчування, сон, спорт і відпочинок недарма рекомендують найрізноманітніші фахівці. Одним зі стресом допомагають впоратися медитації або молитви, іншим забавки з хатніми вихованцями, прогулянки на природі або вечір[ка] в компанії друзів. Робіть те, що вас втішає і допомагає розслабитися. 

13. Знайдіть баланс між допомогою ззовні та власними ресурсами

Немає нічого поганого в тому, щоб звернутися по допомогу у важку хвилину. Але цілком покладатися на інших і впадати в залежність від них — це заважає нам вчитися справлятися з проблемами. 

14. Скажіть «ні» саморуйнуванню

Алкоголь, наркотики, азартні ігри, переїдання не допомагають вирішувати проблеми. Вдаючись до цих засобів, ми лише ненадовго вдаємо, що проблем немає. Насправді труднощі не тільки залишаться, але й посиляться — до них додадуться залежність, проблеми зі здоров'ям і грішми. І тоді сил на подолання складних ситуацій буде менше. 

15. Ставте короткострокові й довгострокові цілі

Якщо ви наповните кожен день сенсом, вам буде легше долати труднощі. У деяких випадках ви навіть зможете використовувати свій досвід, щоб допомогти іншим людям у важкій ситуації.

Щоб розвинути психологічну стійкість, доведеться попрацювати над собою і змінити багато звичок. Але тільки труднощі роблять сильнішими.

Рейчел Фінці

+1
322
RSS
16:16
+2
Як все ж таки стати сильнішим? _здивований
16:22
+2
До речі, про крок 4:

Складіть список варіантів дій, але не намагайтеся знайти ідеальне рішення, яке відповідатиме всім критеріям, просто генеруйте ідеї.
Коли завершите список, розпишіть кожен пункт трохи докладніше: що саме будете робити в цьому випадку, з чого почнете, які наслідки можливі. Виберіть найбільш реальний варіант і починайте працювати над ним. Якщо він не спрацює, виберіть інший. Можливо, такий підхід здається банальним, але ефективність вас здивує.

Це мені дещо нагадує концепцію дій, до якої я самостійно додумався ще в дитинстві й виклав на світочі в матеріалі «Планування в епоху турбулентності».
_здивований _здивований _здивований
19:09
+2
«Переживання можуть збити вас з ніг». Ще й як збивають! Відсторонений погляд на себе — вища математика для більшості.
23:27
+1
Перепрошую, це матеріал 1-річної давнини, просто я поміняв у ньому джерело, як і вимагає наш шановний Модератор! Але через всім відомий глюк Світоч відніс його до щойно опублікованих… Тож не звертайте уваги, прошу!
_вибачаюсь
Це хороший глюк. Він нагадує про давні статті.

Випадкові Дописи