УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

15 кроків до психологічної стійкості

15 кроків до психологічної стійкості
Джерело матеріалу:

Чому одні люди стійко зустрічають труднощі і стають ще сильнішими, а інші ламаються і навіть через роки не можуть до кінця відновитися? Як навчитися «тримати удар»? Психотерапевт Рейчел Фінці пропонує 15 Лайфхаків, які допоможуть розвинути психологічну стійкість.


Багато людей, стикаючись з важкими випробуваннями, вважають себе недостатньо сильними, щоб з ними впоратися. Від них часто можна почути: «Звісйно, вона це подолала, вона сильна, а я так не можу». Насправді переконаність в тому, що комусь висока психологічна стійкість дана від народження, є невірною. Люди, які впевнено справляються з провалами, хворобливими розставаннями та іншими ударами долі, не народилися з непохитним характером і сталевою волею — вони такими стали. І це під силу кожному з нас.

Психологи визначають психологічну стійкість як здатність відновлюватися після невдач і легко пристосовуватися до змін. Цю якість можна і потрібно розвивати, і допоможуть вам в цьому 15 кроків.

1. Підтримуйте здорові відносини

Не так важливо, хто це буде — члени сім'ї, друзі або знайомі з групи підтримки, до якої ви звернулися зі своєю проблемою. Важливо, щоб спілкування вибудовувалося на взаємній довірі, турботі й бажанні допомагати одне одному. Обговорення проблем допомагає зрозуміти, що ми не залишимося наодинці з труднощами і що інші люди теж переживали або переживають просто зараз щось подібне.

Коли ми знаємо, що можемо спертися на близьких, це створює відчуття безпеки, і рівень психологічної стійкості підвищується. 

2. Зустрічайте життєві труднощі лицем до лиця

Не заперечуйте те, що відбувається. День за днем, крок за кроком робіть те, що в [ваших] силах, аби впоратися з труднощами. 

3. Вірте, що проблему можна вирішити

Ми не можемо контролювати все, але в силах контролювати реакції. Хваліть себе за кроки, які вживаєте для подолання труднощів або кризової ситуації. Вірте, що можете впоратися з проблемою. Нагадуйте собі про минулі перемоги — напевно в житті вже ставалося щось неприємне, з чим ви змогли впоратися.

Сприймайте себе як людину, яка здатна вирішувати проблеми. Нехай складні часи стануть можливістю довести це собі. 

4. Розвивайте навички вирішення проблем і йдіть до мети

Не дозволяйте проблемам, які на перший погляд здаються нерозв'язними, перешкодити вам рухатися далі. Подумайте, що можете зробити просто зараз, щоб почати розбиратися з ситуацією. Складіть список варіантів дій, але не намагайтеся знайти ідеальне рішення, яке відповідатиме всім критеріям, просто генеруйте ідеї.

Коли завершите список, розпишіть кожен пункт трохи докладніше: що саме будете робити в цьому випадку, з чого почнете, які наслідки можливі. Виберіть найбільш реальний варіант і починайте працювати над ним. Якщо він не спрацює, виберіть інший. Можливо, такий підхід здається банальним, але ефективність вас здивує. 

5. Дійте

Замість того щоб завмирати в нерішучості або прокрастинувати, зробіть крок вперед. Розділіть план на невеликі етапи, щоб він не здавався складним і нездійсненним. Почніть з малого. Не зациклюйтеся на переживаннях про завтрашній день, живіть зараз. Сприймайте себе не як жертву, а як борця — стійкого і непохитного. 

6. Прийміть зміни як частину життя

З плином часу деякі мрії та плани, які [ви] плекали, можуть стати нездійсненними. Визнавати це болісно. Але замість того, щоб шкодувати про нездійснене, краще спрямувати енергію на те, що іще можна зробити зараз або в майбутньому.

«Коли одні двері зачиняються, відчиняються інші. Але ми настільки довго і з таким жалем дивимося на зачинені двері, що не помічаємо ті, які відчинилися», — ці слова Олександра Грема Белла якомога краще пасують до цієї ситуації. Тренуйте гнучкість і вміння бачити події в новому світлі.

7. Прийміть негативні емоції

Нікому при народженні не обіцяли, що життя завжди буде легким і приємним. Дозвольте собі відчувати весь спектр емоцій. Одна з ознак високої психологічної стійкості — вміння співпереживати собі, приймати моменти смутку, гніву, страху і тривоги. Ці емоції природні. На них не потрібно зациклюватися, але й заперечувати їх не варто: проживаючи їх, ми вчимося адаптуватися до життя.

8. Зберігайте внутрішній локус контролю

Люди з високою психологічною стійкістю вірять у важливість того, що роблять. Вони беруть на себе відповідальність за дії та їхні наслідки. Люди із зовнішнім локусом контролю, навпаки, звинувачують у своїх невдачах інших людей або обставини.

Такий підхід до життя пригнічує, розчаровує і обтяжує. Кожен вибір впливає на розвиток подій, тож час взяти відповідальність на себе. 

9. Подумайте, чим боротьба вам допоможе

Долаючи труднощі, ми розвиваємося і зростаємо. Ситуації зачіпають різні якості особистості: одні вчать співчувати собі, інші — усвідомлювати ефективність. Можливо, в результаті ви навчилися з більшою вдячністю ставитися до життя? Запитайте: «Чому мене вчить ситуація?»

Навіть якщо зараз це здається неймовірним, можливо, в майбутньому ви будете вдячні за те, ким стали в процесі подолання труднощів. 

10. Оцінюйте проблеми в перспективі

Реагуйте на складні ситуації адекватно: якщо відчуваєте, що незначна проблема видається катастрофічною, спробуйте поглянути на ситуацію інакше. Запитайте себе: «А чи буде це важливо для мене через п'ять років?» Зайві переживання можуть збити вас з ніг і підірвати здатність до вирішення проблем. 

11. Дивіться в майбутнє з надією

Прагніть до оптимістичної й реалістичної точок зору. Замість найпохмурішого сценарію уявляйте найсприятливіший. Бути оптимістом не означає ігнорувати проблеми або ставитися до них несерйозно. Це означає вірити в те, що в підсумку все складеться добре. 

12. Дбайте про себе

Переживати важкі часи простіше, якщо ви в добрій формі фізично й емоційно. Здорове харчування, сон, спорт і відпочинок недарма рекомендують найрізноманітніші фахівці. Одним зі стресом допомагають впоратися медитації або молитви, іншим забавки з хатніми вихованцями, прогулянки на природі або вечір[ка] в компанії друзів. Робіть те, що вас втішає і допомагає розслабитися. 

13. Знайдіть баланс між допомогою ззовні та власними ресурсами

Немає нічого поганого в тому, щоб звернутися по допомогу у важку хвилину. Але цілком покладатися на інших і впадати в залежність від них — це заважає нам вчитися справлятися з проблемами. 

14. Скажіть «ні» саморуйнуванню

Алкоголь, наркотики, азартні ігри, переїдання не допомагають вирішувати проблеми. Вдаючись до цих засобів, ми лише ненадовго вдаємо, що проблем немає. Насправді труднощі не тільки залишаться, але й посиляться — до них додадуться залежність, проблеми зі здоров'ям і грішми. І тоді сил на подолання складних ситуацій буде менше. 

15. Ставте короткострокові й довгострокові цілі

Якщо ви наповните кожен день сенсом, вам буде легше долати труднощі. У деяких випадках ви навіть зможете використовувати свій досвід, щоб допомогти іншим людям у важкій ситуації.

Щоб розвинути психологічну стійкість, доведеться попрацювати над собою і змінити багато звичок. Але тільки труднощі роблять сильнішими.

Рейчел Фінці

+1
535
RSS
16:16
+2
Як все ж таки стати сильнішим? _здивований
16:22
+2
До речі, про крок 4:

Складіть список варіантів дій, але не намагайтеся знайти ідеальне рішення, яке відповідатиме всім критеріям, просто генеруйте ідеї.
Коли завершите список, розпишіть кожен пункт трохи докладніше: що саме будете робити в цьому випадку, з чого почнете, які наслідки можливі. Виберіть найбільш реальний варіант і починайте працювати над ним. Якщо він не спрацює, виберіть інший. Можливо, такий підхід здається банальним, але ефективність вас здивує.

Це мені дещо нагадує концепцію дій, до якої я самостійно додумався ще в дитинстві й виклав на світочі в матеріалі «Планування в епоху турбулентності».
_здивований _здивований _здивований
19:09
+2
«Переживання можуть збити вас з ніг». Ще й як збивають! Відсторонений погляд на себе — вища математика для більшості.
23:27
+1
Перепрошую, це матеріал 1-річної давнини, просто я поміняв у ньому джерело, як і вимагає наш шановний Модератор! Але через всім відомий глюк Світоч відніс його до щойно опублікованих… Тож не звертайте уваги, прошу!
_вибачаюсь
Це хороший глюк. Він нагадує про давні статті.

Випадкові Дописи