Сильні жінки, сильні чоловіки

Сильні жінки, сильні чоловіки
Джерело матеріалу:

«Сильна жінка насправді хоче бути слабкою»; «Жінка мріє бути за своїм чоловіком як за кам'яною стіною»; «Жінка хоче, щоб її захищав чоловік, якою б сильною вона не була». Психолог Ілля Латипов розповідає, що для нас сьогодні означає сила і слабкість, захист і підтримка.


Чоловік пише: «Навіть найсильніша жінка завжди шукає чоловіка явно сильнішого від себе. Насправді жінкам хочеться прогнутися під чоловіка. І при цьому «сильнішого» — не означає багатшого або соціально успішнішого».

Жінка пише: «У мене багато подружок, які себе позиціонують як сильних жінок. При цьому в особистих розмовах вони зізнаються: вони із задоволенням перестали б проявляти чудеса витривалості, якби знайшовся тільки чоловік, за яким можна бути як за стіною. Будь-яка жінка хоче, щоб її захищав чоловік, якою б сильною вона не була».

Я не згоден з цією точкою зору.

Що означає «сильна людина»? Я для себе визначив так: це людина, здатна ухвалювати рішення, здійснювати їх і нести відповідальність за наслідки. У формули три складові: рішення, дія, відповідальність. І ці складові не мають статевої приналежності. «Сильна жінка» в цьому контексті нічим не відрізняється від «сильного чоловіка».

Тому для мене дивно звучить твердження, що «сильні жінки шукають, під кого б прогнутися». У моєму розумінні сильна особистість шукає партнера, а не пана, а в партнері шукає підтримку, а не захист. «За ним як за кам'яною стіною» — це про підтримку або про захист?

Важливо прояснити, що означає «захищеність» і що значить «підтримка». Кому ми даємо захист? Тим, хто слабший і не може за себе постояти. Захист дітей та жінки перед лицем небезпеки. Захист людей похилого віку… Це завдання шляхетне і дуже важливе для чоловічої самоідентифікації. Але який сенс слово «захист» набуває в сучасному світі? Сьогодні ми частіше зіштовхуємося не з грубою фізичною силою, а з конкуренцією, причому на рівні психології. Від чого чоловік повинен в такому світі захищати жінку?

Пошук захисту — гостра необхідність, коли ти слабкий і безпорадний, коли позбавлений змоги самостійно відбивати удари. Але пошук захисту як перманентний стан — це утвердження безпорадності й беззахисності як принципової життєвої позиції. Захист автоматично має на увазі перевагу того, хто захищає, над тим, хто сам себе захистити не в змозі. І з переваги повага не народжується. Що завгодно, але не повага.

Повага народжується тоді, коли хтось робить щось, що ми вважаємо важливим і цінним, і це щось робить нас рівними. Повагу, наприклад, викликає хоробрість перед обличчям небезпеки. І неважливо, хто її виявляє, нехай навіть маленька дитина, — вона слабкіша, але робить те, що ти сам вважаєш цінним, і в цьому ви рівні… Слабкість поваги не викликає.

Чимало «сильних жінок» знаходили собі «кам'яну стіну» і відмовлялися від своєї сили. І тут виникає парадокс: адже саме нею вони привабили чоловіків, за якими сховалися. Відмовившись від неї, вони починають втрачати свою привабливість. Є і ще два негативні сценарії: бажання чоловіка підкорити сильну жінку — і бажання за нею сховатися, використовувати як «кам'яну стіну» вже її саму...

Коли чоловік підкоряє сильну жінку і вона стає покірливою — досягається мета, й інтерес виявляється викоріненим. Коли чоловік і жінка намагаються сховатися один за одним — інтерес зникає. Куди не кинь — всюди інтересу немає. Поваги немає теж: вона має на увазі ще й визнання цінності для себе іншої людини такою, якою вона є зараз.

У нашому світі, де розум і життєстійкість важливіші, ніж фізична сила, на перший план виходить підтримка. Що таке підтримка? Це готовність поділитися своїм ресурсом з іншою людиною, щоб вона змогла продовжувати боротися в тяжкий момент. На війні підтримка — це допомога зброєю, а захист — ситуація, коли твоя армія повністю розбита і вже чужі солдати обороняють твої ж рубежі...

Підтримку надають тоді, коли впевнені: ти впораєшся. Підтримка чоловіком жінки — це не загородити грудьми від усіх ворогів і не надавати їм стусанів, а можливість бути тією людиною, до якої можна прийти і відігрітися. Почути слова, які вселяють впевненість. Переконатися в тому, що тил надійно прикритий і можна знову повернутися до світу — величезного, цікавого і водночас лякаючого. І підтримка жінкою чоловіки — це теж тил, впевненість, що можна зализати рани, набратися сил. І далі піти самому.

«Захист — це відповідальність за свою жінку і за свою сім'ю»… Я думаю так: відповідальність за свою сім'ю можна розуміти як усвідомлення себе причиною процесів, що відбуваються. А ось як можна нести відповідальність за іншу дорослу, при здоровому глузді і дієздатну людину, — я не уявляю. Якщо я це роблю — я «інвалідизую» іншого, роблю його в своїй свідомості безпорадним, неосудним та інфантильним. Ось за це-то і хапаються багато хто з шукачів захисту.

Жінки, які шукають того, хто зміг би ухвалювати за них рішення, хто взяв би відповідальність за них на себе, готові визнати свою інфантильність, прийняти роль дитини. Але при такому розкладі дивно вимагати від чоловіка поваги до себе. Повторю ще раз: слабкість не поважають. Слабких жінок, які обрали слабкість як життєвий принцип, — оберігають, захищають, за ними доглядають — але їх не поважають.

Чоловіки, які заявляють, що «це через тебе у мене все шкереберть» або «якби не ти, все було б в сім'ї інакше», — точно так само розписуються у своїй безпорадності й безвідповідальності. І точно так само позбавляються поваги з боку жінки. Сильна людина, зіткнувшись із ситуацією, з якою не може впоратися сама, звертається за допомогою і підтримкою. Але не за захистом.

І це правило знов-таки не має статевих відмінностей.

Ілля Латипов

+2
877
RSS
14:16
+2
В сучасному світі акценти в ґендерних ролях зміщуються, вважає психолог…
14:20
+3
Правий Латипов. Сильні люди доповнюють один одного, а слабість тільки забирає силу, паразитує на ній.
14:25
+3
Я ще сказав би, що сильна жінка не те, що хоче заховатись за сильного чоловіка, а те, що вона може прихилитись тільки до рівного собі. Може це мали на увазі «сильні» жінки.
18:44
+2
Сильна жінка і звучить якось не так. Ви ж подивіться і врахуйте біологію. Жінка має менший зріст, вагу і силу. Тому й вибирає насамперед сильнішого, а як Бог дасть, то ще й розумнішого. Жінки витриваліші за чоловіків і здатні гоїти рани, особливо душевні. Те що каже психолог, більш стосується середнього класу. Там до самодостатності наближаються вже й жінки.
Жінки витриваліші ща за чоловіків і здатні гоїти рани, особливо душевні.

_чудово В цьому й полягає жіноча сила! _чудово
08:58
+2
Що означає «сильна людина»? Я для себе визначив так: це людина, здатна ухвалювати рішення, здійснювати їх і нести відповідальність за наслідки. У формули три складові: рішення, дія, відповідальність. І ці складові не мають статевої приналежності. «Сильна жінка» в цьому контексті нічим не відрізняється від «сильного чоловіка».

Приймати рішення, діяти і нести відповідальність за свої дії — це формула ВІЛЬНОЇ людини. І стать тут значення не має, так само як і сила. Бо можна бути слабким і маленьким, але вільним. Ми ще довго будемо звільнятися від рабської психології.

Випадкові Дописи