20 відволікаючих маневрів (частина 1)

20 відволікаючих маневрів (частина 1)
Джерело матеріалу:

20 відволікаючих маневрів, за допомогою яких нарциси, соціопати і психопати маніпулюють вами і затикають вам рота

Деструктивні люди — носії злоякісного нарцисизму, психопатії та антисоціальних рис — часто демонструють неадекватну поведінку в стосунках, в результаті експлуатуючи, принижуючи і ображаючи своїх партнерів або партнерок, рідних і близьких.

Вони використовують безліч відволікаючих маневрів, покликаних дезінформувати жертву і перекласти на неї відповідальність за те, що відбувається.

Цими прийомами користуються не тільки нарциссические особистості, але саме схильні до домінування нарциси вдаються до них особливо часто, щоб уникнути відповідальності за свої дії.

Отже, ось 20 відволікаючих маневрів, за допомогою яких хворі люди принижують і змушують вас мовчати.


1. Газлайтінг

Газлайтінг — це маніпулятивний прийом, який найпростіше [можна] проілюструвати такими типовими фразами: «Не було такого», «Тобі здалося» і «Ти з глузду з'їхала?». Газлайтінг — мабуть, один з найпідступніших прийомів маніпуляції, оскільки спрямований на те, щоб спотворити і підірвати ваше почуття реальності; він роз'їдає вашу здатність довіряти собі, тож в результаті ви починаєте сумніватися в правомірності своїх скарг на образи і погане поводження.

Коли нарцис, соціопат або психопат використовує цю тактику проти вас, ви автоматично стаєте на його бік, щоб залагодити когнітивний дисонанс. У вашій душі борються дві непримиренні реакції: або він помиляється — або мої власні почуття. Маніпулятор спробує переконати вас, що перше абсолютно виключено, а останнє — чиста правда, що засвідчує вашу неадекватності.

Щоб успішно протистояти газлайтінгу, дуже важливо знайти опору у власній реальності: іноді буває достатньо записати те, що відбувається, в щоденник, розповісти друзям або поділитися з групою підтримки. Цінність підтримки з боку в тому, що вона може допомогти вам вирватися із спотвореної реальності маніпулятора і подивитися на речі самостійно.

2. Проекція

Одна вірна ознака деструктивності — це коли людина хронічно не бажає бачити свої власні недоліки й використовує все, що в її силах, аби уникнути відповідальності за них. Це називається проекцією. Проекція являє собою захисний механізм, який використовується для витіснення відповідальності за свої негативні риси характеру і поведінку шляхом приписування їх іншому. Таким чином маніпулятор ухиляється від визнання своєї провини і відповідальності за наслідки.

Хоча всі ми в тій чи іншій мірі вдаємося до проекції, клінічний фахівець з нарцисичного розладу д-р Мартінес-Леві зазначає, що у нарцисів проекції часто стають формою психологічного насильства.

Замість того, щоб визнати власні недоліки, вади і проступки, нарциси та соціопати воліють звалювати свої власні вади на своїх жертв, які нічого не підозрюють, причому [робиться це] в найбільш неприємний і жорстокий спосіб. Замість того, щоб визнати, що їм не завадило б зайнятися собою, вони вважають за краще вселяти почуття сорому своїм жертвам, перекладаючи на них відповідальність за свою поведінку. Таким чином нарцис змушує інших відчувати той гіркий сором, який відчуває щодо самого себе.

Наприклад, патологічний брехун може звинуватити свою партнерку в брехні; спрагла [за почуттями] дружина може назвати свого чоловіка «прилипливим» в спробі виставити залежним саме його; поганий працівник може назвати начальника неефективним, щоб уникнути правдивої розмови про власну продуктивність.

Самозакохані садисти обожнюють грати в «перекладання провини». Цілі гри: вони виграють, ви програєте, підсумок — ви або весь світ в цілому винні у всьому, що сталося з ними. Таким чином, вам доводиться няньчити їхнє крихке ego, а у відповідь вас штовхають в море невпевненості й самокритики. Класно придумано, чи не так?

Рішення? Чи не «проектуйте» власне почуття жалю або співчуття на деструктивну людину і не приймайте її отруйних проекцій на себе. Як пише фахівець із маніпуляцій д-р Джордж Саймон в своїй книзі «В овечій шкурі» (2010), проектування власної совісності й системи цінностей на інших може заохотити подальшу експлуатацію.

Нарциси на крайньому кінці спектра, як правило, абсолютно не зацікавлені в самоаналізі й перервах. Важливо якомога швидше розірвати будь-які стосунки і зв'язки з деструктивними людьми, щоб спертися на власну реальність і почати цінувати себе. Ви не зобов'язані жити в клоаку чужих дисфункцій.

3. Пекельно безглузді розмови

Якщо ви сподіваєтеся на вдумливе спілкування з деструктивною особистістю, на вас чекає розчарування: замість уважного співрозмовника ви отримаєте епічний москотрах.

Нарциси і соціопати використовують потік свідомості, розмови по колу, перехід на особистості, проекцію і газлайтінг, щоб спантеличити вас і заплутати, варто вам тільки в чомусь не погодитися або оскаржити їх. Це робиться для того, щоб дискредитувати, відвернути і засмутити вас, відвести в бік від головної теми і змусити відчувати провину за те, що ви — жива людина з реальними думками і почуттями, які сміють відрізнятися від їхніх власних. В їхніх очах вся проблема — в вашому існуванні.

Вистачить десяти хвилин спору з нарцисом — і ви вже думаєте, як взагалі в це вплуталися. Ви всього лише висловили незгоду з його безглуздим твердженням, ніби небо — червоне, а тепер все ваше дитинство, сім'я, друзі, кар'єра і спосіб життя змішані з брудом. Це тому, що ваша незгода суперечить його помилковим переконання, ніби він всесильний і всевідаючий, що спричиняє так звану нарцисичну травму.

Пам'ятайте: деструктивні люди сперечаються не з вами, вони, по суті, сперечаються самі з собою, ви — лише співучасник довгого, виснажливого монологу. Вони обожнюють драматизм і живуть заради нього. Намагаючись підібрати аргумент, який спростовує їхні безглузді твердження, ви лише підкидаєте дров у вогонь. Не годуйте нарцисів — краще згодувати собі розуміння того, що проблема не в вас, а в їхній образливій поведінці. Припиніть спілкування, тільки-но відчуєте перші ознаки нарцисизму, і витратьте цей час на щось приємне.

4. Узагальнення і голослівні твердження

Нарциси не завжди можуть похвалитися видатним інтелектом — багато хто з них взагалі не звик думати. Замість того, щоб витрачати час і розбиратися в різних точках зору, вони роблять узагальнення на підставі будь-яких ваших слів, ігноруючи нюанси вашої аргументації й ваші спроби взяти до уваги різні думки. А ще простіше навісити на вас якийсь ярлик — це автоматично перекреслює цінність будь-якої вашої заяви.

У більш широких масштабах узагальнення і голослівні твердження часто застосовуються для знецінення явищ, які не вписуються в безпідставні суспільні забобони, схеми і стереотипи; вони також використовуються для підтримки статус-кво. Таким чином якийсь один аспект проблеми роздувається настільки, що серйозна розмова стає неможливою. Наприклад, коли популярних особистостей звинувачують в зґвалтуванні, багато хто негайно починає волати про те, що подібні звинувачення іноді виявляються помилковими. І, хоча помилкові звинувачення дійсно бувають, все ж вони досить-таки рідкісні, а в даному випадку дії однієї людини приписуються більшості, тоді як конкретне обвинувачення ігнорується.

Такі повсякденні прояви мікроагресії типові для деструктивних відносин. Наприклад, ви говорите нарцису, що його поведінка є неприйнятною, а у відповідь він тут же робить голослівне твердження про вашу надчутливості або узагальнення типу: «Ти вічно всім незадоволена» або «Тебе взагалі нічого не влаштовує», замість того, щоб звернути увагу на реально виниклу проблему. Так, можливо, ви іноді проявляєте надчутливість — але не менш імовірно, що ваш кривдник проявляє нечутливість і черствість більшу частину часу.

Не відступайте від правди і намагайтеся протистояти необґрунтованим узагальненням, адже це лише форма абсолютно нелогічного чорно-білого мислення. За деструктивними людьми, які розкидаються голослівними узагальненнями, не стоїть все багатство людського досвіду — лише їхній власний обмежений досвід укупі з роздутим почуттям власної гідності.

(Далі буде)

+1
718
RSS
22:44
+2
Прекрасно розуміючи, що зараз на людей звідусіль линуть потоки брехні з метою маніпулювання їхньою свідомістю, я виставив на Світочі матеріали, що викривають різні аспекти маніпулювання суспільною свідомістю:


Втім, все перелічене стосується «засобів масової дезінформації» та впливу на масову свідомість. Водночас, можливі випадки, коли до маніпулювання свідомістю вдаються окремі персони чи їхні «групи підтримки». Подібні випадки можуть ставатися на віртуальних (а також реальних) майданчиках спілкування — на форумах, в соціальних мережах тощо.

Наприклад, коли півтора роки тому колектив авторів, які зараз виставляють на Світочі основний масив матеріалів, виганяли з відомого всім сайту, з того боку були застосовані прийоми, про які йдеться в нинішній публікації:

  • газлайтінг — проти Анатолія Висоти, якого постійно запитували, чи він притомний, чи не з'їхав з глузду та ін.;

  • узагальнення і навішування ярликів — бо Анатолія Коноваленка, Анатолія Висоту, мене, Дзвінку Сопілкарку та інших вигнали, попередньо навісивши на кожного з нас конкретні ярлики.


Не я один це зрозумів. Наприклад, друг Анатолій Коноваленко в матеріалі "Битва з еґреґором..." написав про цькування Анатолія Висоти (цитую):

В хід пішли відверті образипараноїк», «хворий мозок», «нахабна брехня» і т. п.) Зверніть увагу, що усі коментарі з такими визначеннями, щедро підтримані ґалами саме адміністрацією сайту, з метою збурити цькування, заохотити учасників цього ґанебного дійства та поставити коментар у топ на головній сторінці.

Це типовий газлайтінг! _соромлюсь

Я особисто намагався донести ці думки до лідера, але був «непочутий», точніше навпаки — був почутий, отримав низку «ярликів» і був виштовхнутий із сайту НО...((( хоча навпаки… )))

А це написано в тому ж матеріалі про інший маніпулятивний прийом — навішування ярликів! _соромлюсь

Отже, сподіваюся, знання маніпулятивних прийомів, широко застосовуваних нарцисами, соціопатами і психопатами, буде завсідникам Світоча щонайменше корисним. Бо в цьому матеріалі даються конкретні рекомендації, як поводитися з такими маніпуляторами.
_чудово _чудово _чудово
Слідкуйте за продовженням! Будьте попереджені — отже, захищені!
09:28
+2
Додам, що схожу тему і я зачепив у статті: svitoch.in.ua/690-anatoliy-vysota-informatsiyni-napady-i-yak-vid-nykh-vidbyvatysya-1-10-17-r.html
23:17
+2
До речі. з цього співставлення можна зробити цікавий висновок:
1. нарциси, соціопати і психопати легко стають жертвами «темних» еґреґорів, які діють через них;
2. в свою чергу, «темні» еґреґори шукають, через кого можна діяти, й обирають в якості жертв нарцисів, соціопатів і психопатів, довкола яких формується «група підтримки»… от через них «темний» еґреґор і діє!
09:06
+2
Цінна стаття. Варто читати й перечитувати, бо стосується відносин між людьми. Я гадав, що НАРЦИСАМ властиве самолюбування, розглядання свого дзеркального зображення — і це все. А виходить, що психологи це вивчають здавна і багато чого вже розіклали по поличках. Ось хочби такі риси характеру нарциса, як:
1. Всевіданість і всезнайство;
2. Непризнання власних помилок+
Такі отруйні люди посилаються до людей, щоб збити нас з пантелику.
09:24
+2
Зіткнувшись із одним відомим нам НАРЦИСОМ, я був вражений його працездатністю і бажанням пояснити нам все і вся. Потім я помітив деякі його помилки. Спроби обговорити їх в особистому спілкуванні були відкинуті. Я спробував проаналізувати, яким чином формується група підтримки нарциса. Вияснив, що це є висування й обговорення нових і все нових проектів. Це як показування дитині нових і все нових блискіток. Притомні Люди на це дивляться й бачать, що висунуті проекти роками й роками НЕ ВТІЛЮЮТЬСЯ. І тихенько відходять, розуміючи, що тут щось не так.
висунуті проекти роками й роками НЕ ВТІЛЮЮТЬСЯ.

Я завжди наголошую, що особливо зараз — після Євромайдану, — час балакунів минув. Зараз настав час робити конкретну справу. Якщо до Євромайдану на балакунів могли дивитися з неприхованим захватом роками, то після Євромайдану вони почали стрімко втрачати довіру. Півроку, максимум рік… а далі — все, край!!! Євромайдан нібито якусь риску провів, чесне слово!..
_зупиняю _зупиняю _зупиняю

І тихенько відходять, розуміючи, що тут щось не так.

А навіщо гаяти час на нереалізовані проекти, якщо стає очевидним, що вони не будуть реалізовані ніколи?!
_здивований _здивований _здивований
Це щонайменше неконструктивно. В житті людини лімітуючим фактором є брак чи то ресурсів, чи то часу — чогось такого. Отже витрачати ресурси і/або час на речі апріорі нездійсненні — це дурість. Бо життя людини стає нерезультативним. А хочеться ж мати наприкінці життя бодай якийсь результат! Як там у Висоцького сказано?

Мне меньше полувека — сорок с лишним,
Я жив, двенадцать лет тобой и Господом храним.
Мне есть что спеть, представ перед Всевышним,
Мне есть чем оправдаться перед ним.

Добре, коли душа має, чим виправдатися перед вищими силами, які командирували її на Землю в людське тіло! Погано, якщо немає…

Інший приклад — біблійна притча про таланти (Матв. 25:14-30):

Так само ж один чоловік, як відходив, покликав своїх рабів і передав їм добро своє.
І одному він дав п'ять талантів, а другому два, а тому один, кожному за спроможністю його. І відійшов.
А той, що взяв п'ять талантів, негайно пішов і орудував ними, і набув він п'ять інших талантів.
Так само ж і той, що взяв два і він ще два інших набув.
А той, що одного взяв, пішов та й закопав його в землю, і сховав срібло пана свого.
По довгому ж часі вернувся пан тих рабів, та й від них зажадав обрахунку.
І прийшов той, що взяв п'ять талантів, приніс іще п'ять талантів і сказав: Пане мій, п'ять талантів мені передав ти, ось я здобув інші п'ять талантів.
Сказав же йому його пан: Гаразд, рабе добрий і вірний! Ти в малому був вірний, над великим поставлю тебе, увійди до радощів пана свого!
Підійшов же й той, що взяв два таланти, і сказав: Два таланти мені передав ти, ось іще два таланти здобув я.
казав йому пан його: Гаразд, рабе добрий і вірний! Ти в малому був вірний, над великим поставлю тебе, увійди до радощів пана свого!
Підійшов же і той, що одного таланта взяв, і сказав: Я знав тебе, пане, що тверда ти людина, ти жнеш, де не сіяв, і збираєш, де не розсипав.
І я побоявся, пішов і таланта твого сховав у землю. Ото маєш своє…
І відповів його пан і сказав йому: Рабе лукавий і лінивий! Ти знав, що я жну, де не сіяв, і збираю, де не розсипав?
Тож тобі було треба віддати гроші мої грошомінам, і, вернувшись, я взяв би з прибутком своє.
Візьміть же від нього таланта, і віддайте тому, що десять талантів він має.
Бо кожному, хто має, дасться йому та й додасться, хто ж не має, забереться від нього й те, що він має.
А раба непотрібного вкиньте до зовнішньої темряви, буде плач там і скрегіт зубів!

Випадкові Дописи