Три складові впевненості

Три складові впевненості
Джерело матеріалу:

У своїй практиці я постійно стикаюся з браком упевненості в собі й нездатністю адекватно оцінювати себе. Причому важливість цих проблем недооцінюється. Людина приходить і каже: «Увімкніть мені впевненість, підійміть самооцінку». Тут, звісно, велика подяка штампам з кінофільмів і псевдотренерам, які навіюють, що коли 150 разів сказати собі перед дзеркалом «ти зможеш», всі проблеми вирішаться. Коріння проблем із самооцінкою значно глибше, і працювати з ними потрібно системно.

Психологічно подорослішайте

Неправильна самооцінка виникає з неправильної системи цінностей. А неправильна система — з розбіжності реального віку та психологічного. Забудьте про цифри в паспорті, навіть літні люди примудряються залишатися на рівні розвитку школяра. Важливим є виключно психологічний вік — результат не процесів старіння, а проходження особистістю певних процесів дорослішання. Коли людина народжується, їй потрібно навчитися володіти своїм тілом, потім вона вчиться контролювати емоції, підлітком збирає знання і вчиться жити в суспільстві, юнаком випробовує себе в максималізм тощо. Перші фази проходять майже всі, але потім в розвитку стаються збої. В результаті людина формально доросла, але до дорослого життя не готова, і тому нічого не виходить.

На пострадянському просторі більшість людей застрягли на фазі підлітка, і це катастрофа. Що таке підліток? Залежна від чужої думки людина, готова зі шкіри геть лізти заради чужого схвалення. На цій стадії дозрівання особистості моральний закон (за Кантом) ще не формується, його замінює пошук зовнішнього авторитету і відсутність власної думки з багатьох питань. Ось вам і проблеми в самооцінці, й вічна непевність.

Єдиний вихід — подорослішати. Скільки не читай мантр перед дзеркалом, реальна впевненість починається з рівня дорослої людини. Дорослішайте — ось чому я вчу тих, хто до мене звертається.

 1. Не давайте волю емоціям.
 2. Прораховуйте наслідки вчинків.
 3. Спирайтеся на сьогодення і майбутнє, а не на минуле.
 4. Дотримуйтесь балансу між соціальними зобов'язаннями і своїми інтересами.
 5. Сформулюйте своє розуміння «погано» і «добре», ігноруйте критику людей з іншими уявленнями про добро і зло.

Не сваріть себе

У деяких питаннях наш мозок — справжнісінький ворог. Пораду «не сваоіть себе» я давала в своїй практиці, напевно, мільйон разів. Коли ми сваримо себе, ми завжди неконструктивні й зациклюємось на подіях, що вже сталися, які не можна змінити. Ми прокручуємо ці ганебні сторінки в голові й караємо себе за те, що вже неможливо змінити. Зрозуміло, ні про яку впевненості в собі, ані про якусь самооцінку і мови бути не може. Ви ж двадцять років тому з'їли бабусине варення і звалили на кішку! Ай-яй-яй! Безумовно, така погана людина не гідна надбавки до зарплати, нема чого навіть натякати на неї начальникові.

Впевненість до себе прийде, коли ви запам'ятаєте, що минулого немає. Минуле минуло. Є тільки сьогодення, яке вимагає від вас максимум уваги і концентрації. Тому:

 1. Лаяти себе припиняємо.
 2. Помилки минулого згадуємо тільки з метою проаналізувати і більше не повторювати.

Навчіться говорити «ні»

«Ні» — найчарівніше слово в нашому лексиконі. Ці три літери захистять вас від маніпуляторів, які постійно дошкуляють вам проханнями вирішити всі-всі їхні проблеми. Чому це важливо? Тому що, коли ви робите справи вашого маніпулятора, ваші власні справи простоюють. Звідси накопичується невдоволення собою. І відмовити лячно, адже про вас тоді погано подумають — а людині в психологічній фазі підлітка настільки важлива думка оточуючих! Тепер розумієте, чому ми почали з обговорення психологічного віку?

Якщо ці три чарівні літери даються вам понад силу, опрацьовуйте це:

 1. Зрозумійте, що обґрунтована відмова не робить вас поганою людиною.
 2. Усвідомте: відмова не означає, що ви погано ставитеся до людини. Хто говорить зворотне — той маніпулятор.
 3. Попервах поставте собі норму — 10 «ні» на день. Якщо зможете десять разів відмовити з будь-якого приводу — дуже добре! Якщо важко, хоча б п'ять разів.
 4. Якщо не можете знайти сили, щоб відмовити, запитайте себе, коли востаннє ви самі просили про допомогу у цієї конкретної людини і отримували цю допомогу. Згадали — допоможіть. А в дев'яти випадках з десяти з чистою совістю скажіть маніпулятору «ні».

До цих трьох складових варто додати четверту, банальну: бажання. Якщо ви перебуваєте на стадії розвитку «підліток», для подальшого зростання потрібно докладати великих зусиль і постійно стежити за своєю мотивацією. Доведеться стати бароном Мюнхгаузеном, який витягнув себе з болота за косицю. В реальному житті такий трюк не дозволила б провернути фізика, але в психології висока мотивація творить дива. Працюйте над собою, не здавайтеся, і разом із знайденою зрілістю прийде і впевненість в собі.

+1
694
RSS
16:37
+2
Доведеться стати бароном Мюнхгаузеном, який витягнув себе з болота за косицю. В реальному житті такий трюк не дозволила б провернути фізика, але в психології висока мотивація творить дива.

І знов про барона Мюнхгаузена!!!

Барон Мюнхгаузен

20:03
+2
А скільки людей таки лають себе! Про помилки треба згадувати, щоб їх не повторювати. Але що сталося, то таки сталося і це не змінити, не переграти.

Випадкові Дописи