УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Пам'яті Стівена Хокінга

Пам'яті Стівена Хокінга
Джерело матеріалу:

Помер Стівен Хокінг:
життя вченого та осягнення великих таємниць Всесвіту (фото, відео)

Незважаючи на роки боротьби з важкою хворобою, вчений присвятив усе своє життя астрофізиці та популяризації науки.

Сьогодні стало відомо про смерть видатного англійського фізика-теоретика та популяризатора науки Стівена Хокінга. Вчений помер у себе вдома в Кембриджі на 77 році життя.

Незважаючи на те, що Хокінг багато років страждав від важкої хвороби, яка прикувала його до інвалідного візка та залишила можливість спілкуватися зі світом лише за допомогою комп'ютерного синтезатора мови, вчений продовжував займатися наукою та вів активне громадське життя. Діяльність Хокінга у сфері популяризації науки принесла йому славу та визнання далеко за межами наукових кіл.

УНІАН зібрав найважливіші факти про дивовижне життя та відкриття знаменитого дослідника.

Життя і наукове визнання

Стівен Хокінг народився 8 січня 1942 року в Оксфорді (Великобританія). У його родині окрім нього, виховувалися дві молодші сестри (Мері та Філіппа), а також усиновлений брат Едвард. У 1962 році Він закінчив Оксфордський університет, а в 1966 році отримав у коледжі Трініті-хол Кембриджського університету ступінь доктора філософії, захистивши дисертацію про властивості всесвітів, які розширюються. У 1974 році вчений став членом Лондонського королівського товариства.

У 1979 році Хокінг став професором математики, хоча за його власними словами, не отримував жодної математичної освіти з часів середньої школи.

Вчений був одружений двічі. У 1965 році він одружився на студентці Кембриджського університету Джейн Вайлд. У пари народилося троє дітей: сини Роберт і Тімоті, а також дочка Люсі. У 1995 році, після багатьох років шлюбу, Стівен і Джейн розлучилися. Після розлучення Хокінг, який страждав від важкої хвороби, одружився на своїй доглядальниці Елайн Мейсон, з якою розлучився у 2006 році.

У 1982 році за досягнення в науці Хокінга було удостоєно звання командора Ордена Британської імперії.

Відкриття

Стівен Хокінг вважається одним з основоположників квантової космології – він успішно застосовував термодинаміку для опису чорних дір та став одним з найавторитетніших фахівців у цій галузі.

У 70-х роках фізик висунув гіпотезу про те, що чорні діри малої маси втрачають енергію, випускаючи випромінювання за своїм горизонтом подій, і, в решті-решт, «вмирають» (це явище отримало назву «випромінювання Хокінга»).

Примітно, що погляди Хокінга допускають існування паралельних світів, у яких об'єктивна дійсність, яка спостерігається людиною – лише одна з безлічі можливих.

У 2016 році Хокінг назвав мікроскопічні чорні діри практично необмеженим джерелом енергії.

Хвороба

У 1963 році молодому Хокінгу, який ніколи не страждав від серйозних проблем зі здоров'ям, поставили страшний діагноз — бічний аміотрофічний склероз. Лікарі вважали, що вчений не проживе і трьох років, однак хвороба прогресувала набагато повільніше, ніж очікувалося. Тим не менш, до кінця 60-х років вченому все ж довелося користуватися інвалідним візком.

У 1985 році Хокінг переніс запалення легенів, після серії операцій він втратив здатність говорити. Тоді друзі подарували вченому його знаменитий синтезатор мовлення, який був встановлений на інвалідному візку. В кінцевому підсумку рухливість у Хокінга збереглася лише в мімічному м'язі щоки. З її допомогою він керував комп'ютером, що дозволяє йому спілкуватися з навколишнім світом.

Популяризація науки

Астрофізик приділяв увагу не лише науковій роботі, але і популяризації науки в масах. У 1998 році побачив світ його бестселер «Коротка історія часу». У книзі доступною для масового читача мовою пояснюється суть квантової механіки та теорії суперструн, розповідається про природу часу і простору, виникнення всесвіту та чорні діри. За 20 років з моменту виходу книги було продано понад 10 млн її екземплярів.

Надалі, Він написав ще кілька науково-популярних книг: «Чорні діри і молоді всесвіти» (1993), «Світ у горіховій шкаралупі» (2001), тощо. У 2006 році, у співавторстві зі своєю дочкою Люсі він випустив дитячу книгу «Джордж і таємниці Всесвіту».

Вчений також причетний до підготовки кількох науково-популярних фільмів, першим з яких став документальний серіал «Всесвіт Стівена Хокінга» (1997).

Популярність

Будучи успішним вченим та харизматичним популяризатором науки, Хокінг став здобув широку популярність далеко за межами наукових кіл. Його образ ще при житті почали використовувати у масовій культурі: образ фізика з'являвся в популярних серіалах «Сімпсони», «Зоряний шлях» та «Теорія великого вибуху» (де він зіграв сам себе), а в 2014 році він взяв участь у записі альбому культового рок-гурту Pink Floyd.

У 2014 році на екрани вийшла мелодрама «Теорія усього», заснована на мемуарах колишньої дружини фізика Джейн Хокінг. Фільм отримав позитивні відгуки критиків і зібрав у прокаті понад 123 млн доларів при бюджеті в 15 илн.

Попередження людству

Стівен Хокінг не раз попереджав людство про смертельні небезпеки, з якими воно може зіткнутися в майбутньому. Серед загроз для землян, на які звертав увагу фізик – фатальні зміни клімату, вторгнення інопланетян і повстання машин.

На переконання вченого, людству слід проявляти більше інтересу до науки, щоб почати освоєння космосу і покинути Землю (бажано вже в найближчі 30 років).

В іншому випадку воно приречене на вимирання у найближчі сторіччя.

+3
531
RSS
12:27
+2
_чудово Виявляється, він теж був Козерогом… _чудово
_шкодую Не знав, не знав… _шкодую
Шкода! Такий мозок!..
14:46
+2
Так, я теж засмутилася, коли дізналася…
22:11
+2
Не про Козерога, звісно, а про новину
Виявляється, він теж був Козерогом…

Козероги рулять. _ура
Серед Козерогів багато видатних людей. Вони дуже цілеспрямовані, люблять чесну конкуренцію і ієрархічну драбину, по якій можна довго рости. Ну типу, бакалавр, магастр, доктор наук, професор, академік… геній.
Серед Козерогів багато видатних людей. Вони дуже цілеспрямовані, люблять чесну конкуренцію і ієрархічну драбину, по якій можна довго рости. Ну типу, бакалавр, магастр, доктор наук, професор, академік… геній.

_чудово Це таки правда! _чудово
Хоча деякі недобросовісні астрологи пишуть, буцімто Козероги з «черствою душею й любов'ю до грошей», бачте, по натурі «безпринципні», тому видираються на верхівку кар'єрних східців «по головах конкурентів».
_стежу _стежу _стежу
Зустрічав я й таку писанину… Хоча це абсолютна дурня!!! По-перше, Козеріг — це філософ, а філософу дертися до вершини «по головах конкурентів»?.. Та ну! Нема дурних.
Адже, по-друге, у Козерога є колосальне терпіння + колосальний запас життєвих сил + стратегічна жилка. Тому він просто вибудовує «довгі» стратегії та… переживає більшість конкурентів. Отже, виходить так, що всі вже перегризлися і знесилили, а тут — на тобі!!! З'являється старий роками, але сповнений мудрості й сил Козеріг з незмінно свіжими й актуальними планами та ідеями. Оце по-нашому!..
_соромлюсь
13:47
+3
Покинути Землю в найближчі 30 років? Нереально!
Ілон Маск обіцяє перший пілотований політ на Марс уже через 6 років. А до того часу вже буде поселення на Місяці. Такими темпами через 20-25 років можна починати тераформування Марсу. Головне мати ціль.
Там є декілька проблем. І найбільша, особисто на мою думку — це жорстка космічна радіація, від якої на Землі нас захищає потужне магнітне поле планети. На Марсі ж і по дорозі до нього такого захисту немає. Захищати космічні кораблі й марсіанські будівлі свинцевими екранами?! Не годиться. Потрібно шукати інше прийнятне рішення.
_стежу _ображений _стежу _ображений _стежу
Втім, в якомусь відео на Світочі всі проблеми (а не цю одну) розбирали більш докладно — просто відео шукати треба…
14:03
+3
Тіло — руїна. Чутливим був 1 палець і з допомогою компа формувалися слова і речення. Потім чутливим залишився лиш м'яз щоки. Придумали, як його слова перевести у голос. Цей чоловік жив без Бога.
Цей чоловік жив без Бога.

Навпаки, його приклад доводить, що Бог, Дух і Душа сильніші за грубу матерію. Скоро люди навчаться жити й творити без фізичного тіла.
07:45
+2
Вчора дивилася документальний фіьм про Хокінга. Цікаво було взнати про нову теорію супер струн, яку винайшов не він, а інші два вчених пізніше, але мають зв'язок з чорними дірами, побудовою космосу та його структури.
Побачивши відео диву даєшся, як повнвстю паралізована людина може себе реалізувати!
Мене лякає застереження Стівена щодо роботів та машин, бо дивлячись зараз фантастику, уявляєш можливу реальність майбутнього.
Цікаво було взнати про нову теорію супер струн, яку винайшов не він, а інші два вчених пізніше, але мають зв'язок з чорними дірами, побудовою космосу та його структури.

_здивований _здивований _здивований
Частіше заходьте на Світоч! Бо добірку відео по теорії струн я тут опублікував ще рік тому — 30 березня 2017 року…
_стежу _стежу _стежу
Я ж не для себе старався…
17:13
+2
Наскільки я розумію, за укранськими правилами транслітерації мав би бути Гокінг
Саме так. Але це не авторська стаття й не переклад російської, а простий передрук з УНІАНу. А передруки я редагую літературно тільки тоді, коли це критично важливо. В даному ж разі пошук в українському інтернет сегменті дає результати як на "Гокінг", так і на «Хокінг». Тому я вирішив залишити УНІАНівський текст таким, яким він є.
_вибачаюсь
18:04
+2
Ну так, звісно. Не зауважила, що джерело українське. Звиняйте… _шкодую
Та то в УНІАНі такі украйонці, звиняйте!
_шкодую
Загалом-то. через УНІАН пройшов цілий огром українських журналістів — я в тому числі. Працював там позаштатним дописувачем економічної (бізнесової) редакції наприкінці 1990-х — на початку 2000-х років. Був у мене важкий період, і ця «халтура» мене дуже виручила. До речі, мене принаймні не забував Олександр Харченко — завжди вітався за руку, хоча він був головредом, а я всього лише позаштатником…
_соромлюсь
До того ж, трохи згодом в УНІАНі я зазнайомився з комерційним директором Валерієм Нечипоренком. Точніше, він сам знайшов мене, бо ми обидва були письменниками, які зарбляли гроші на життя в журналістиці. Зокрема, на початковому етапі я доклався до розкрутки літературного фестивалю "Просто на Покрову"… І до речі, я став найпершим письменником. відзначеним «повним бантом» тамтешніх дипломів в номінації «Урок прози» — І, І та ІІІ ступенів… Та й в наступні роки коростенці мене увагою не обходили:

Коротше, в УНІАН я навіть заходив на святкування Нового Року! Не те щоб як до себе додому… але завжди з радістю.
_соромлюсь
Але далі після президентських виборів 2010 року «януковичі» перехопили управління низкою українських провідних мас-медіа. Харченка «пішли» з посади головреда. Не пам'ятаю, чи підписував я заклик повернути його — бо на той час я вже багато років працював головредом всеукраїнського журналу й давно припинив «халтури» в УНІАНі… Здається, мене запрошували, й я спеціально приїжджав… Але стверджувати точно не берусь. Все одно то було до фєні…
_шкодую
А в 2011 році помер і Нечипоренко: він же був «чорнобильцем» зі стажем…
_шкодую
Я тільки лічені години ходив ніжками по свіжій радіоактивній пилюці, та й те в Іванківському районі — й от тепер лежу інвалідом на "євродивані". А Валерій Петрович ліквідував катастрофу безпосередньо на ЧАЕС — отож вже на тому світі… А також меморіальною дошкою при вході в коростенську гімназію, яку колись закінчив:
Коростенська гімназія
_шкодую
Коротше, коли за «януковичів» в той чи інший спосіб змінилося вище керівництво УНІАНу, агенція жахливо занепала. Переважна більшість старих «вовків» пішла, а нові просто передруковували те, що накопували на інших ресурсах. При цьому нерідко УНІАН видає жахливі безграмотні, погано відредаговані переклади на українську мову. Іноді боляче бачити все це… Та по старій пам'яті я регулярно читаю стрічку УНІАНу. До того ж, широке охоплення і тематичне розмаїття у них збереглося. Все ж таки «януковичі», падли, не все спаскудили…
_шкодую

Випадкові Дописи