Синдром самозванця

Синдром самозванця
Джерело матеріалу:

Синдром самозванця: 7 дурних ознак, яких розумним людям треба позбутися негайно

На жаль, синдром самозванця — це біда розумних, талановитих людей. Чим вище у людини інтелект і досвід, тим складніше їй протистояти цій напасті. І навпаки, навряд чи ви зустрінете дурну людину з цією проблемою. Вона, мовляв, не сумнівається в своїй геніальності. Дурним людям бракує розуму і досвіду, щоб вірно оцінити, наскільки низька їхня кваліфікація. А розумні розуміють, як часто помилялися в минулому, наскільки багато всього ще не знають, і тому схильні занижувати свої реальні можливості й досягнення, вважати, що їм просто пощастило. У статті ми розповімо, як виявляється синдром самозванця (7 основних ознак), чим він небезпечний і як з ним боротися.


Синдром самозванця — це психологічне явище, при якому людина не здатна прийняти свої досягнення. Вона упевнена в тому, що є брехуном і не заслуговує на успіху, якого досягла. 

Такі люди пояснюють свій успіх везінням, потраплянням в потрібне місце і час або тим, що ввели інших в оману щодо свого розуму і компетенції.

7 ознак синдрому самозванця, яких потрібно позбутися

Перерахуємо сім основних ознак, які показують, що синдром самозванця у вас є. Їх виділила психолог Анна Зарембо:

  • Ви зі зневагою ставитеся до власних досягнень, а коли вас хвалять, втягуєте голову в плечі від страху перед викриттям.
  • Ви категорично не бажаєте пов'язувати свої заслуги з докладеними вами зусиллями. Найчастіше ви вважаєте, що цього разу «знову прокотило». Ви напрочуд везуча людина!
  • Ви завжди вважаєте, що ваші ровесники (колеги, однокласники… потрібне підкреслити) досягли набагато більшого і обов'язково знайдете, з ким себе порівняти так, щоб порівняння було не на вашу користь.
  • У вас є спеціальний бінокль, в який ви розглядаєте свої невдачі з десятикратним збільшенням. А тільки-но з'являється якесь досягнення, ви одразу ж вправно перевертаєте бінокль — і ваші заслуги губляться в туманній далечині.
  • Ви боїтеся брати на себе нові зобов'язання і починати нові проекти, бо «Тепер-то вони всі зрозуміють, який я нуль».
  • Ви болісно реагуєте на будь-яку, навіть конструктивну критику.
  • Вас постійно з'їдає занепокоєння продемонструвати перед іншими свої недоліки.

Упізнали себе?

Вчені пов'язують синдром самозванця з острахом невдач. Як відомо, існує дві основні стратегії поведінки: прагнення до успіху або уникнення невдач. Для одних основний мотив — перемогти, тому вони готові взятися за будь-яку справу, йдуть на ризик. Для них погано — не використовувати свій шанс, проґавити можливість. Їхньою повною протилежністю є люди, налаштовані на те, щоб не програти. Вони прагнуть безпеки. Іншими словами, головне для них — уникнути невдачі. Вони не втручаються в авантюри, швидше скажуть «ні» на будь-яку пропозицію, все прораховують заздалегідь. Самозванці схильні обирати іншу стратегію, оскільки боятися, що їх «розкусять»: «Знову я всіх обдурив. Наступного разу мені так не пощастить».

Жити в такому стані — великий стрес. Що ж з цим робити? «Самозванця» всередині себе цілком можна поставити на місце і не дозволяти йому впливати на вашу поведінку.

Як боротися з синдромом самозванця


«Ви можете прикидатися майстром якої завгодно справи і впоратися з цією справою. Зовсім не важливо, вмієте ви гіпнотизувати чи ні. Повернувшись додому, просто ВДАЙТЕ ІЗ СЕБЕ ГІПНОТИЗЕРА. Люди підуть за вами і почнуть вдавати, що вони занурюються в транс. І за деякий час їм набридне прикидатися, і вони забудуть, що всього лише прикидаються».

(Мілтон Еріксон)


Психолог Анна Зарембо пише, що для неї ця думка Еріксона стала ключем до свободи:

«До свободи від вічного жаху, що ось зараз прийдуть «фашисти» і повісять на мене фанерку з косо написаним словом «палійка-самозванка». Так, я прикидаюся. Лікарем, психотерапевтом, консультантом, ведучою груп, перекладачкою, діловою жінкою, здоровою, красивою… Але до чого блискуче! І, головне, люди в це вірять. І йолки-палки, одужують, отримують свої інсайти, хвалять мій стиль, укладають зі мною контракти… Отже, що-що, а прикидатися я вмію, тут я майстер без жодного самозванства! Ця думка для мене якось одразу знімає надривний пафос ситуації, переводить її в ігрову площину. Спробуйте».

І ще декілька порад:

  • Збирайте факти про свої досягнення. Фіксуйте свої досягнення. Будь-які — великі й маленькі. Відокремлюйте їх від емоцій. Ваші досягнення — це реальний факт.
  • Будьте добрішими до себе. Пам'ятайте про те, за яких обставин ви домоглися своїх успіхів — це теж важливо. Не кожен зумів би впоратися з таким завданням за ваших обставин. Не применшуйте своїх заслуг.
  • Зосередьтеся на навчанні. Психолог Керол Дуек рекомендує сфокусуватися на процесі навчання, а не на результатах. Сфокусуватися на самовдосконаленні — означає визнати, що ви не ідеальні, але знаєте, що можете стати кращим. І з такою установкою дійсно зможете. Адже, навіть якщо ви помилилися, ви розумієте, що дізналися щось нове.
+1
751
RSS
13:13
+1
Оооо, «синдром самозванця» — це наше все!!! Ознаки №№1-4 у мені засіли, мабуть, навічно… хоча ознак №№5-7 чомусь не було ніколи. Просто попервах я навчився говорити собі: «Ти повний нуль?! Ну так, повний нуль… Ну і Х** з ним!!! Наскільки б мізерними не були твої досягнення — але вони твої, а не чиїсь іще. Це твій маленький актив, тобі з цим жити й вибудовувати на цьому активі подальше життя».

(В дужках зазначу. що фраза: "Ну і Х** з ним!!!" — це, мабуть, одна з найкращих у житті знахідок. Тутешній аналог того, що Леон Фейхтвангер підмітив у американців, які на все полюбляють казати: «Pep!» — від англійського «pepper» — «перець». Вигук «Pep!» приблизно перекладається як «Начхати!»)
Зосередьтеся на навчанні. Психолог Керол Дуек рекомендує сфокусуватися на процесі навчання, а не на результатах. Сфокусуватися на самовдосконаленні — означає визнати, що ви не ідеальні, але знаєте, що можете стати кращим. І з такою установкою дійсно зможете. Адже, навіть якщо ви помилилися, ви розумієте, що дізналися щось нове.

От тому мене всі й називають «вічний студент». Постійне навчання дозволяє мені зменшити стрес від усвідомлення своєї некомпетентності.
14:40
+1
В жодній з семи ознак себе не впізнав! _гордий

Випадкові Дописи