​За крок від єдності: наскільки реальне об'єднання українських церков

​За крок від єдності: наскільки реальне об'єднання українських церков
Джерело матеріалу:

Хоча невдовзі незалежній Україні «стукне» три десятки років, досі наша країна не має своєї єдиної церкви. Сьогодні[, 17.04.2018] президент Петро Порошенко заявив, що Україна до створення автокефальної помісної церкви близька, як ніколи.

Більшості українців, які хоча й ходять до церкви посвятити пасочку, пірнають в ополонку в Водохресні морози і не проти двічі «відзначити» Різдво, мабуть, важко пояснити всі перипетії довкола створення єдиної помісної церкви в Україні, які тривають сотні років, але ще сильніше загострилися в момент набуття нашою країною незалежності. Якщо коротко, річ у тім, що ще у 1686 році Вселенський патріарх Діонісій Четвертий і Священний синод Константинопольської церкви видали томос (указ предстоятеля помісної православної церкви з деякого важливого питання церковного устрою. Зокрема, шляхом видання томосу деякій частини «материнської» (кіріархальної) церкви надається автономія в управлінні або автокефалія, — УНІАН) про передачу Київської митрополії до канонічної юрисдикції Московського патріархату. А з 1991 року Україна намагається отримати новий томос — про автокефалію православної церкви в Україні (зрештою, є російська, є болгарська, є румунська церкви, то чому б не бути українській), але раз по раз отримує жорстку відсіч з Москви.

Разом з тим, згідно до торішнього дослідження соціологічної групи «Рейтинг», 37% українців виступають за створення в Україні єдиної помісної церкви. Причому, кількість противників такої ідеї, в порівнянні з 2014 роком, зменшилася в 1,5 рази і склала 18% опитаних. Зокрема, найбільшу підтримку створенню єдиної помісної церкви влітку 2017 року висловили в середовищі представників Української греко-католицької церкви (66%) і Української православної церкви Київського патріархату (61%). Зате серед парафіян Української православної церкви Московського патріархату більше противників цієї ідеї (42%), ніж прихильників (23%). Однак 36% представників УПЦ (МП) або були байдужі до цього питання, або не знайшли на нього відповіді.

Заява президента

На зустрічі з лідерами парламентських фракцій у вівторок, 17 квітня, президент України Петро Порошенко заявив, що Україна близька до створення автокефальної помісної церкви, як ніколи. За його словами, нещодавно він зустрічався з архієпископом Константинополя, Вселенським патріархом Варфоломієм та членами Синоду. «Ми провели в цілому більше 7 годин. Я говорю і три роки тому, і два роки тому я намагався ставити питання про визнання української автокефальної помісної церкви. Я можу вам підкреслити приємну новину. Що на сьогоднішній день Україна як ніколи близька до появи в Україні власної автокефальної помісної церкви», — заявив він.

За словами Порошенка, є всі ключові елементи, що мають забезпечити цей процес. Головним чином, йдеться про підтримку цієї ідеї церковними єпархіями України та їхні звернення до Вселенського патріарха. «Після моєї зустрічі з патріархом Філаретом всі єпископи УПЦ КП поставили свої підписи в зверненні до Вселенського патріарха про надання томосу новій Українській православній автокефальній церкві. Усі без винятку. У мене також відбулася зустріч з митрополитом Макарієм, главою Української автокефальної православної церкви. І сьогодні вранці я був проінформований про результати архієрейського собору Української автокефальної православної церкви з дуже приємною новиною — всі без винятку архієпископи УАПЦ підписали звернення до Вселенського патріарха і до президента. Друзі, за 26 років це перший документ, який об'єднав усіх ієрархів цих церков», — підкреслив президент.

Крім того, Порошенко попросив підтримати звернення до Вселенського патріарха щодо створення єдиної помісної Української православної церкви Верховну Раду. «До його Святості необхідне звернення і керівника держави, і церковних ієрархій. Я як президент ухвалив рішення звернутися до Вселенського патріарха з проханням про надання томаса… і просив би вас, шановні колеги, щоб і парламент підтримав це звернення. І зробив це якомога швидше», — сказав він.

При цьому Петро Порошенко висловив надію, що рішення Вселенського патріарха Варфоломія щодо української автокефалії може бути ухвалене до 1030-річчя хрещення України-Русі (28 липня, — УНІАН).

Варто, втім, зазначити, що це не перше обнадійливе спілкування президента України з Варфоломієм. По-перше, після їхньої зустрічі в березні 2016 року Верховна Рада (в червні того ж року) вже зверталася до Вселенського патріарха з проханням видати томос про автокефалію православної церкви в Україні. Але прохання ця, схоже, залишилося без відповіді. Хоча спікер Верховної Ради Андрій Парубій на спеціально організованій для обговорення створення єдиної помісної церкви нараді заявив, що бачився з Вселенським патріархом і він «дуже високо оцінив рішення Верховної Ради».

По-друге, у вересні 2017 року президент України Петро Порошенко вже заявляв, що звернувся до Варфоломія з приводу автокефалії. «Верховна Рада ухвалила історичне звернення до Вселенського патріарха з проханням надати автокефалію православній церкві в Україні. Хочу вас також поінформувати, що я, в свою чергу, теж написав відповідного листа Варфоломію Першому», — заявив він під час виступу у Верховній Раді України з посланням «Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2017 році».

Сценарії об'єднання

Тепер, ось, нове звернення. Щоправда, розповідаючи про це історичне рішення для України, президент не дав відповіді на головне питання: на базі якої з церков може відбутися об'єднання. Варіантів, як і п'ять років тому, як і двадцять п'ять років тому, не багато.

Перший — малоймовірний — об'єднання під егідою УПЦ МП. Враховуючи, що поява автокефалії української православної церкви має і політичне підґрунтя, Україна вкрай зацікавлена в зменшенні впливу Кремля на своїй території. В той час як Москва (і це прекрасно демонструє те мракобісся, що всіляко культивується нашим північним сусідом на окупованому Донбасі та в анексованому Криму) навряд чи перестане використовувати віру для вирішення політичних питань.

Другий — кращий в нинішніх політичних реаліях — об'єднання під егідою УПЦ КП. Існує ймовірність, що для багатьох парафіян Московського патріархату (президент України, до речі, також належить до їхнього числа), які вважають себе патріотами України, позиція їхньої церкви щодо війни на Донбасі та хто кому «брат», може бути неприйнятною. Створення єдиної помісної церкви завдяки наданню автокефалії Київському патріархату усунула б цей дисонанс для вірян.

Третій — компромісний — об'єднання під егідою Української автокефальної православної церкви.

За словами професора Інституту філософії НАН України, релігієзнавця Олександра Сагана, необхідно лише визнання помісних українських церков. «Шанс є завжди, але перш за все потрібно налагодити діалог між ворогуючими церквами, причому це стосується не тільки конфлікту УПЦ КП і УПЦ МП — у нас періодично виникає сварка між УАПЦ і УПЦ КП. Історія показує, що церкви могли домовлятися між собою і впорядкувати церковне життя. Досягти рішення можна тільки шляхом діалогу», — розповів він УНІАН.

Разом з тим, на його думку, потрібно враховувати, що значна частина парафіян УПЦ МП — етнічні росіяни, «для яких ідея помісної церкви є неприйнятною». «Тому, не потрібно всіх змушувати її підтримувати. Бажання людей потрібно враховувати і не виключено, що якась частина людей захоче залишити зв'язок з Московським патріархатом і створити митрополію в Україні. Але це питання необхідно чітко закріпити, оскільки зараз ця грань розмита, що створює ґрунт для маніпуляцій», — підкреслив він.

Власне, на сьогодні в УПЦ МП очікувано вважають, що розвивати єдину помісну церкву необхідно на базі УПЦ МП. А зусилля із визнання Вселенським патріархом автокефалії православної церкви в Україні, на думку представників УПЦ Московського патріархату, закінчаться нічим. «Щодо чергової спроби створення єдиної Церкви руками держави. Гадаю я, що це все закінчиться рівно нічим, як це було багато разів до цього. Буде багато шуму в ЗМІ, і на цьому все скінчиться», — написав на своїй сторінці в Facebook заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП протоієрей Микола Данилевич.

Хоча, за його словами, УПЦ МП з початку церковного поділу виступає за його подолання і за єдину церкву. «Ми не проти, ми за, але на канонічних засадах», — стверджує протоієрей.

Крім того, Данилевич переконаний, що влада використовує релігійну тему, щоб «залишитися на другий термін». «Ще ніхто в нашій країні на церковній темі не зміг цього зробити. Провали на цій темі були, а виграшів щось я не пам'ятаю», — написав він.

Водночас, за словами керівника Інформаційного відділу Київської патріархії, секретаря Священного Синоду УПЦ КП Євстратія (Зорі), єдина помісна православна церква «включатиме і тих, хто зараз перебуває в Київському патріархаті, і тих, хто в Українській автокефальній православній церкві». «І також ми сподіваємося, що саме авторитет Вселенського патріарха і цього документа, якого ми чекаємо, сприятиме тому, що, можливо, не в самому початку, але в доступній для огляду перспективі більша частина тих, хто зараз перебуває в юрисдикції Московського патріархату, також увійде в цю Єдину помісну православну церкву», — сказав Євстратій.

В Українській православній церкві Київського патріархату заявили, що «одностайно підтримують усі зусилля, спрямовані на визнання автокефалії православної церкви в Україні… Вселенським патріархом Варфоломієм..., а також на подолання наявного церковного розділення, утвердження єдиної помісної православної церкви». І закликали ієрархів Української православної церкви Московського патріархату висловити підтримку цим зусиллям: «Ми висловлюємо надію, що і серед єпископату УПЦ Московського Патріархату є відповідальні ієрархи, які дійсно турбуються про майбутнє православ'я в Україні і підтримають зусилля з канонічного визнання Вселенським патріархом української церковної незалежності», — йдеться в заяві УПЦ КП.

Відірватися від Москви

Олександр Саган не виключає, що Москва, щоб не допустити появи єдиної помісної церкви в Україні, може задіяти всі свої важелі тиску як в Україні, так і за кордоном, наприклад, чинячи тиск на Константинополь. «В іншому разі вона втрачає не тільки вірян, але й отримує ланцюгову реакцію, бо від офіційного визнання помісної церкви не відмовляться багато які прикордонні території Молдови, Білорусі… І це тільки питання часу», — зазначив він.

За словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, надання автокефалії православній церкві в Україні означатиме її вихід з орбіти «русского мира». «Насправді це матиме дуже серйозне політичне значення. Фактично це підкреслить незалежність української православної церкви. Вихід української православної церкви з «русского мира». У цьому сенсі це важливо, зокрема, з огляду на системний конфлікт — геополітичний і військово-політичний конфлікт, що існує між Україною і Росією», — підкреслив Фесенко.

На сьогоднішній день важливо пояснити українцям, що ніхто не забороняє УПЦ МП. «Кожен вірянин сам визначатиметься, на яку конфесію орієнтуватися», — каже політолог і припускає, що без напруги в суспільстві в разі надання УПЦ КП і УАПЦ автокефалії не обійдеться.

«Йтиме таке собі політичне PR-змагання між УПЦ Московського патріархату та Українською православною церквою», — додав він.

Відірвати Українську Православну Церкву від Москви — шляхетна справа. Але надто вже нинішні події нагадують історію десятирічної давнини, коли іншому президенту України, Віктору Ющенку, який активно просував ідею створення єдиної помісної церкви, зробити це так і не вдалося. Кремль готовий битися до останнього, щоб не втрачати такий важливий важіль, як віра, в спробі впливати на громадську думку в Україні.

З іншого боку, якщо в 2008 році відносини між Україною і Росією були просто холодними, то зараз між нами війна. Крим і Донбас призвели до того, що українці, в більшості своїй, сприймають слово «московський» як «ворожий». І це дає слабку надію, що єдиній православній церкві в Україні бути. Головне, пам'ятати, що, згідно з Конституцією України, церква в нашій країні відокремлена від держави.

Анастасія Кучкіна, Тетяна Урбанська

+2
418
RSS
11:18
+2
Я не православний, проте, ІМХО, матеріал цей дуже важливий в плані державницькому. Між тим, в оригіналі він написаний російською — отож і довелося перекладати, бо читати українською подібні речі значно приємніше.
_танцюю _ура _танцюю
13:36
+2
Чим далі від москвинів, тим краще. У липні-18 побачимо. Все таки 7 годин вони про щось таки домовилися. Добре було б, якби одночасно було скасоване і приєднання в 1686 р. Київської митрополії до Москви.
Боюся наврочити, але з точки зору астрології є підстави сподіватися на позитивний результат саме цього року. В гороскопі України планета трансформацій — Плутон, стоїть мейже на МС. В 2016 році транзитний Юпітер робив секстиль і до Плутона і до МС. Це позитивний аспект, але він не завжди дає реальну подію. А цього року Юпітер буде робити з'єднання і з Плутоном і з МС. При чому на цих градусах він буде робити пелтю, тобто пройде по них тричі: вперед, назад і знову вперед. Оскільки з'єднання з Юпітером можливе лише раз на 12 років, то це мусить бути важлива подія.
Тепер треба схрестити пальці, тримати кулаки і затамувати подих.

Випадкові Дописи