Як Дуров взув Путіна і Роскомнагляд: деталі інтернет-баталій

Як Дуров взув Путіна і Роскомнагляд: деталі інтернет-баталій
Джерело матеріалу:

Володимир Путін — це типова людина минулого. Він не користується інтернетом, не розуміє його і вважає, що звідти нічого доброго вийти не може. Для нього всесвітня мережа — це місце, де живе зла опозиція та її лідер — Олексій Навальний. Саме тому в Росії цілком офіційно діє державна структура по боротьбі зі свободою слова в інтернеті. Її офіційна назва — Роскомнагляд.

Кремль під приводом боротьби із США збирається відправити в могилу приблизно 10 мільйонів росіян і знищити місцеву ракетну й титанову промисловість. Але цього, як виявилося, владі замало! Вони вже почали знищувати російський інтернет, причому в абсолютно дикий спосіб.

Там (в Мережі — прим. перекладача) всі говорять і думають, що захочуть. Ніхто не вірить ні в велич Росії, ні в Бога, ані в царя — себто, [в] самого Путіна. В путінському світі інтернет — це американська диявольська шайтан-машина, яку можна використовувати тільки для того, аби псувати життя іноземним державам і втручатися в американські вибори. Все інше, загалом, і не потрібно. Але головне для нього зло — це вільне поширення інформації. Цього Путін просто не виносить.


В рік на утримання Роскомнагляду з бюджету витрачають приблизно 10 мільярдів рублів — це приблизно 5 мільярдів гривень. Головне завдання цієї структури — стежити за тим, щоб в інтернеті всі тільки хвалили Путіна і ні в якому разі не закликали до його повалення. Ну, в крайньому випадку, постили фоточки з відпустки і котиків.


Але інтернет — така штука, де спілкування часто йде анонімно або під псевдонімами. Більш того, у багатьох [випадках] люди використовують програми-месенджери і соціальні мережі, які шифрують повідомлення. Стороння людина або цілий Роскомнагляд не може дізнатися, хто що і про що говорить. Це, з точки зору Путіна, непорядок і хаос!

А раптом там його лають? Винних у цьому треба вирахувати, упіймати і покарати. Але для початку потрібно встановити контроль над цими самими месенджерами і дати ФСБ доступ туди — щоб лейтенанти і майори спокійно могли читати чуже листування. Це, звісно, суперечить конституції, але в Росії влада її давно вже не дотримується.

Найпопулярнішою платформою для спілкування в РФ був ВКонтакте. Його творець, Павло Дуров, зумів зробити сервіс, який виявився не гіршим від Фейсбуку, що захопив весь світ. У жодній іншій країні світу, окрім Китаю, у ФБ немає конкурентів. А ось Дуров зумів в Росії його зробити.

Саме тому у Дурова ВК віджали, відібрали, а самого його витурили за кордон. Тепер все листування росіян (та й не тільки росіян) ВКонтакте читається співробітниками ФСБ.

Роскомнагляд був задоволений: головного ворога перемогли, тепер можна було блокувати дрібні сайти опозиції й шукати тих, хто постить смішні фотожаби з Путіним. Однак Дуров, виїхавши за кордон, роботу не кинув. Він моментально створив месенджер Телеграм — найсучасніший, найтехнологічніший, найзручніший і, головне, повністю захищений від стороннього втручання. Там ваше листування не прочитаєте ні ФСБ, ні ЦРУ, ані навіть начальник або теща!

Цей месенджер негайно став неймовірно популярним, особливо в авторитарних і невільних державах, на кшталт Росії та Ірану. Хоча і в США та Європі він теж достатньо популярний. Але зараз стане ще популярнішим. Річ у тім, що Роскомнагляд і ФСБ зажадали від Дурова надати їм ключі шифрування листування користувачів. Простіше кажучи, захотіли читати і їхнє листування.

Творець Телеграм на це відповів, що його програма просто не містить таких ключів. Вона так хитро влаштована, що навіть її співробітники, якщо дуже захочуть, не зможуть читати те, що там пишуть звичайні люди. Не можна читати — і все! У Москві Дурову пригрозили блокуванням Телеграм. Після цього в Мережі з'явилася смішна фотографія з ключами від цієї програми, яку він нібито відправив у ФСБ. Фото було не справжнім, але воно прекрасно показує абсурдність вимог російської влади. Тому не дивно, що творець Телеграм послав її (себто, владу) подалі — за всім відомою адресою.

Роскомнагляд почав показово готуватися до блокування. Це спричинило обурення вже з боку користувачів. Телеграм в Росії вже давно став частиною повсякденного життя. Телеграм використовували навіть самі чиновники, які не хотіли, щоб хтось їх прослуховував або читав їхнє листування. Для молодих людей «Теліга», як цю програму охрестили в РФ, є таким же обов'язковим атрибутом, як, наприклад, мобільний телефон. Без неї просто неможливо жити! Себто можливо, звісно, але дуже складно і незручно.


В Мережі почалася не дуже пристойна кампанія — Роскомнагляду, його співробітникам і начальникам люди масово радили заблокувати собі анус, але не чіпати Телеграм. Кільком спробам блокування отак вдалося запобігти. Але все-таки це сталося. Московський суд постановив припинити діяльність Телеграм в РФ, після чого почалося щось дуже дивне.


Роскомнагляд почав блокування. Але Телеграм працював. Виявилося, що він зроблений набагато хитріше, ніж всі думали. Влада кинулися блокувати інтернет-адреси, через які Телеграм уникав блокування. Цих адрес тільки за один день виявилося 16 мільйонів!

Коли їх всі заблокували, в Росії почали падати сайти багатьох сервісів і компаній. Кілька великих банків оголосили, що їхні мережі зламані. У магазинах термінали перестали приймати кредитні картки. Вийшов з ладу сервіс голосових дзвінків у Вайбері. Пасажири стали скаржитися, що в аеропорту Шереметьєво зламалася електронна система реєстрації. Посадочні квитки виписували від руки — як в 1960-ті роки.

Але найцікавіше: Телеграм працював! Навіть без всяких систем обходу блокування! З'ясувалося, що Дуров навчив цю програму зв'язуватися з Мережею через якісь немислимі канали, які заблокувати практично неможливо. Для цього довелося б відключити весь інтернет!

Вся ця ситуація стала нагадувати гонитву танкової дивізії за мотоциклістом вулицями великого міста. Наприклад, танкісти його бачать в кафе. Наводять гармати, стріляють. Кафе на друзки — довкола валяються трупи відвідувачів. Ну, а мотоцикліст вже поїхав і перебуває в банку. Залп по банку, від будівлі — самі руїни, а мотоцикліст вже в магазині, там історія повторюється.

Найцікавіше, що в ході цієї гонитви наш мотоцикліст, тобто Телеграм, побував і в, так би мовити, танковій частині. Ця програма почала використовувати адреси самого Роскомнагляду. Він їх негайно заблокував, чим зламав роботу свого власного сайту. Глядачі в захваті: побажання Роскомнагляду «заблокувати собі анус» повністю здійснилося! Практично в буквальному розумінні. Самі себе зґвалтували, з чим, звісно, їх треба привітати.


Дуров, який ще в дитинстві був вундеркіндом, лауреатом багатьох стипендій, червонодипломником і просто геніальним програмістом, самостійно і без особливих зусиль взув ціле державне відомство з багатомільярдним бюджетом. Просто як у кіно!


Роскомнагляд і ФСБ зараз б'ються в безсилій люті, блокують все нові мільйони адрес, ламають сайти державним і приватним структурам, але все одно нічого зробити не можуть. У Росії зараз, до речі, всерйоз побоюються, щоб танкісти Роскомнагляду не підірвали комп'ютерні мережі атомних електростанцій, авіадиспетчерів чи стратегічних нафтопроводів. Ці бовдури зовсім втратили розум і можуть утнути щось дуже небезпечне для життя простих людей, які ніяк навіть не пов'язані з Телеграм.

Ну, а Дуров ще й знущається. Він пообіцяв з особистих коштів ґранти всім тим, хто допомагатиме користувачам обходити нинішні й майбутні блокування Теліги. Якщо вам потрібно кілька біткоїнів, можете й самі спробувати! Загалом, вся ця історія показує, наскільки безпорадно, відстало і тупо виглядають люди минулого, типу Володимира Путіна, коли стикаються в чесному інтелектуальному поєдинку з людьми майбутнього — такими, як Павло Дуров.

Коли Путін не може вбити, посадити, отруїти свого опонента, він абсолютно безсилий. Думок, ідей, технологій у нього просто немає. Він здатен лише рубати сокирою дроти в безсилій люті. Але зараз вже і це не допомагає! Він лише собі гірше робить. Анус собі блокує, висловлюючись мовою інтернет-спільноти.

Але найголовніше — це те, що просто зараз російська влада своїми діями вирощує мільйони людей, чиїм кумиром буде Дуров, а не Путін. Вони бачать, на яке посміховисько перетворилася вся його хвалена вертикаль влади в зіткненні з лише однією розумною людиною. Зараз нове покоління навчиться обходити різні блокування з боку влади в інтернеті, ну а потім — і в реальному житті. І це буде не менш цікава історія!


UPD. Шедевральне стьобне відео в тему:

+3
552
RSS
23:37
+2
Перепрошую у завсідників Світоча за черговий політичний матеріал. Але на мій скромний погляд, він цікавий тому, що тут, на наших очах відбувається зіткнення Нового зі Старим. Причому Нове… дуже елегантно виграє!..
_ура _танцюю _ура _танцюю _ура
Ну, а матеріал знов-таки написано російською! Причому цією мовою він поданий навіть в українській зоні сайту. Отож я його й переклав.
_троянда _троянда _троянда
00:01
+2
Додав UPD — шедевральне стьобне відео в тему:

Вау!!!
Це зовсім не політичний матеріал, а світоглядний. Він показує, що в реальному житті почало збуватися те, що раніше було лише в голівудських фільмах. Те, що одна людина, впевнена у своїй правоті, може проттистояти цілій гігантській державній машині.
Ну, то й добре! Бо я трішечки переживаю, що останнім часом публікую не «високодуховні», а «політичні» матеріали. Однак на мою думку, принаймні у нас, в Україні, починаючи з 2014 року, точно розпочалася нова епоха — епоха здихання «балакунів» і поступового підйому «робителів», або «мейкерів». Це по 2013 рік включно можна було виїжджати за рахунок красивої балаканини, а починаючи з 2014 року, «балакуни» лишилися в минулому й відходять все далі назад, тоді як «робителі» вириваються вперед. Нехай повільно — але вириваються.
_чудово
Отож Павло Дуров, на мою думку — типовий «робитель»: взяв і взув ВВХ + Роскомнагляд. Без зайвих сантиментів. А ті, кого він взув — типові «балакуни».
Трамп теж «робитель».
І ми, актив світоча — теж «робителі».
Через цю «спорідненість душ» (чи як там це назвати) я й переклав цей матеріал. Бо він класний!..
_підморгую
01:52
+2
Дякую, друже Тимуре, повеселив. Тут і політика, в світогляд. Тут взаємодія нового і старого і нам зрозуміло, що переможе. Тут боротьба балакунів і робителів і теж зрозуміло, хто переможе.
01:57
+2
Але є питання: чому й досі нема схожого на Телеграм українського продукту?
Не забувай, що українці — то є великі індивідуалісти і що на 2-х українців припадає 3 гетьмани. Натомість Фейсбук, ВКонтакте, Телеграм тощо — це соціальні мережі, призначені (за великим рахунком) для розвитку взаємодії => колективної дії. Отож українці краще сидітимуть кожен скраю свого хутірця. Й говоритиме при цьому кожен своє, не слухаючи інших.
_не_знаю
Є така українська (!!!) соцмережа — ВсіТут:). Ось мій тамтешній профіль. Весь 2017 рік я активно гатив туди матеріали. реакція — майже нульова! Ну, став я там найкращим «письменником» (в сенсі — дописувачем) за 2017 рік — і що з того, якщо мої пости ніхто не читає?! До того ж, правила розміщення матеріалів там змінюються по кілька разів на рік. Частину матеріалів грохнули при модернізації ресурсу… От і куди це годиться?!
_шкодую
Тож краще на Світочі сидіти: тут я накопичую якісно перекладений цікавий контент, спілкуюся з усіма вами. На мої перепости на ФБ є якась реакція, я заповнюю свій Твіттер та Гуглю+
_чудово
А із ВсіТут:) який мені зиск?! Тільки час гаяти…
_шкодую
Є така українська (!!!) соцмережа — ВсіТут:). Ось мій тамтешній профіль.

Якась тупа мережа. Ваш профіль не можна подивитися, бо я не зареєстрована, а через ФБ зайти не можна.
Маємо те, що маємо! ©
_не_знаю
14:38
+2
Але є питання: чому й досі нема схожого на Телеграм українського продукту?

Тому що наші найкращі програмісти та інші айті спеціалісти «пахають» на американців за «тверду валюту» замість того, щоб підкорювати світ новими розробками, стартапами і досягненнями. Ну, не підприємлива ми нація. Принаймні наші айті-спеціалісти. Хоча, тут може бути і багато інших об'єктивних причин.
Друже! На твоє запитання мені відповіли на ФБ: є такий український месенджер — Radius Messenger називається. От тільки роботи над ним станом на теперішній час припинені…
_шкодую _шкодую _шкодую
Радіус Мессенджер
До речі, читати ФБ неможливо, якщо ти не зареєструвався на ФБ. Отже, це нормально! Зареєструйтеся на ВсіТут:) — тоді зможете читати все, що там пишеться…
_ура
Інша річ, що зараз могла розпочатися якась нова модернізація, тому реєстрацію нових людей в цій соцмережі могли тимчасово призупинити…
_шкодую
14:27
+2
Це дійсно боротьба двох різних світів. Старого і Нового. Дуров — це людина без «совка» в голові. У нього немає страху.
Це його слова — «Щоб бути по-справжньому вільним, Ви повинні бути готові ризикувати всім заради свободи!»
Ще одна по-справжньому нова людина це — Навальний. Можна бути про нього різної думки, але ним точно не керує страх (як людьми совка).
Страх — це основна ознака через яку в Росії можна розрізнити людей «совка» і «нових» людей.
14:30
+2
До речі, наскільки знаю, Дуров працює ще над багатьма дуже крутими речами. Думаю, він ще багато разів здивує світ.
09:27
+2
Дуров працює ще над багатьма дуже крутими речами

наприклад над таким
Так що найцікавіше ще попереду _цікаво
Ай, маладца!!!
_сміюсь _сміюсь _сміюсь
Коли я в якості головреда журналу «РоботодавецЬ» стикався з протестами підприємців і бізнесменів проти свавілля держави, то не втомлювався попереджати: рано чи пізно ви дійдете до того, що перестанете сплачувати податки державі — бо за ті податки вона утримує поліцію та фіскалів, які вас же і чмирять! Натомість вам доведеться запускати паралельну фінансову систему, на яку ви почнете озброювати власні силові структури на противагу прогнилим державним…
_чудово _чудово _чудово
Отже, говорив я це українським бізнесменам по 2013 рік включно… а почув мене Павло Дуров! І лише тепер…
10:59
+2
Мушу Вас розчарувати, але Ви не перший хто передбачив появу криптовалют
Ну і нормуль! Адже різниця між мною і Фрідманом очевидна: він — Нобелівський лавреат з економіки, отож і помислив про це раніше… я ж ніфіга не економіст, у мене за плечима всього лише вища технічна освіта — але думав я у вірному напрямі, от що головне!
_чудово _чудово _чудово
А Дуров не тільки думав, але і зробив, молодець!
Історія, яку написала Айн Ренд, не така вже й фантастична. Якщо керівництво держави доходить до абсурду, весь розумний бізнес втікає в паралельну реальність.
Дуров — це людина без «совка» в голові. У нього немає страху.

_стежу _стежу _стежу
Еммм… Не заперечую — всіх «совків» виховували в страху, це я на власній шкурі відчув. Також ризикну нагадати, що свій страх я вбив зусиллям волі у 5-річному віці, інакше не зміг би методично й наполегливо збирати відомості про Куренівську трагедію…
_стежу _стежу _стежу
Однак «совком» я від того бути не перестав. Бо остаточних висновків про безперспективність радянської системи дійшов аж в 1986 році — а тоді мені виповнилося 23. Там все якось збіглося: я дістав вищу освіту (бо заздалегідь вирішив відкласти будь-які зовнішні «тілорухи» доти, доки не закінчу виш), сталася чергова радянська катастрофа — аварія на ЧАЕС… Тільки тоді я переконався остаточно, що час настав: намічена мною «платформа» збудована, відповідей на свої філософічні запитання, обіцяних викладачами суспільних наук, я так і не отримав, а радянська система таки дійшла межі й зупинилася в розвитку!.. До того ще мав якісь надії.
_соромлюсь _соромлюсь _соромлюсь
Отже, ризикну уточнити: відсутність страху — це необхідна, але все ж таки недостатня умова для того, щоб перестати бути «совком». Інша річ, що я та Павло Дуров народилися в різний час і зростали в різних умовах. Я народився в 1963 році за часів «совка», тож мені довелося протягом 16-ти років вперто позбавлятися того лайна, яке напхали в мене поза моїм власним бажанням. І на мій власний «час Ч» СРСР був все ще міцний — тільки дав першу тріщинку.
А Павло Дуров народився в 1984 році, він лише на рік старший моєї дочки. Отож СРСР наказав довго жити, коли йому було 7 років — на час переходу з дитсадка до школи. Тому практично з молодих нігтів йому втовкмачували, що «совок» — це навпаки погано…
_чудово
От на що він спромігся — то це не піддатися ретро-хвилі, яку погнав ВВХло, прийшовши до влади в 1999 році: тоді ВВХло оголосило, що розпад СРСР став найбільшим нещастям і найбільшою помилкою в історії людства, переважна більшість росіян поступово повірила в цю байку — а Дуров не повірив! Честь і хвала йому за те… однак треба врахувати, що йому на той час було 15 років, і він вже міг більш-менш думати своєю головою, свідомо обираючи, в що вірити, а в чому сумніватися. Все ж таки школяр старших класів!..
15:46
+1
_сміх _сміх _сміх
Мені відповів на запитання друга Анатолія один френд моєї ФБ-френдеси!!!
_сміх _сміх _сміх
Є такий український месенджер — Radius Messenger називається. Однак станом на теперішній час роботи над ним припинені з невідомої причини…
_шкодую _шкодую _шкодую
Радіус Мессенджер
13:21
+2

Дуже багато хороших людей без «совка» і страху в голові. В Росії теж є шанс зробити крок в 21 століття. Це тільки питання часу.
_чудово Головне, що це переважно молодь! _чудово
Може і в них теж нарешті до революції дійде? У нас також на перших мітингах переважно молодь була.
Наша Помаранчева революція 2004 року була, де-факто, фрондою — процесом «ремонту фасаду» політичної системи без глибинної зміни її суті. Більш глибока трансформація розпочалася лише після Євромайдану.
Те, що сталося в квітні у Вірменії, поки що теж нагадує мені більше фронду, ніж революцію. На мою скромну думку, справжні революція у Вірменії ще попереду… років через 10-15.
Щодо Росії… Не знаю, чи можна зарахувати їм в якості фронди Болотну площу 2011 року. Якщо можна — тоді російської революції можна очікувати в період 2021-2026 років.
В Білорусі ще навіть кінь не валявся…
Революція троянд в Грузії?.. Можливо, це також була фронда. У мене відомості з Грузії дуже суперечливі, судити не беруся.
_не_знаю
Але в усіх наших країн є одна спільна риса: філії колишнього КДБ на наших теренах були настільки потужними, що без зовнішнього чинника наші політичні системи не здатні на самоочищення. Отже, нам не уникнути зовнішньої допомоги США та інших розвинених країн.
16:10
+2

Випадкові Дописи