Шалені шахи

Шалені шахи

Буває так, що знаходиш цікавинку зовсім не там, де шукаєш… Це саме і сталося, коли ми з дружиною спробували написати роман про очільника одного з перших козацько-селянських повстань в українській історії — Северина Наливайка.

По-перше, з'ясувалося, що насправді його звали… не зовсім так, як ми звикли. Принаймні сам себе цей історичний персонаж іменував «Семеріем», саме таким чином він і підписував листи. А ще ж були й інші варанти, аж до зовсім простого — Семен Наливайко… Тому в рукописі роману ми називали нашого героя саме «Семерієм Наливайком». А на «Северина» все ж таки перехрестили перед самісінькою здачею рукопису до видавництва.

По-друге, в його біографії не було нічого героїчного. Сирота з небагатої родини чи то кушніра, чи якогось іншого ремісника з Гусятина, милостиво пригрітий князем Василем-Костянтином Острозьким. Майже все доросле життя Северин Наливайко і прослужив вірою і правдою сотником надвірної корогви у цього магната… Для довідки: сотник надвірної корогви — це командир особистої, так би мовити, «придворної» дружини князя. Його «права рука» у військових справах. Лише десь за рік до повстання Северин Наливайко полишив тепленьке місце — бо закортіло йому, бачте, проти татарських бусурманів піти воювати. Хоча досвіду в таких походах він не мав жодного!..

З проблемами він зіткнувся одразу: адже хотів мати під рукою регулярне військо, на найм якого не мав грошей. Отож і спробував Наливайко зайнятися, як би це м'якіше сказати… рекетом. Тероризуванням (спочатку доволі-таки м'яким) місцевого панства: керуючись нібито бажанням запровадити «козацькі порядки» у південних землях Великого князівства Литовського (історичних українських), він намагався стягувати з панів щось на кшталт «податку на антитатарські походи». При цьому кінцевою метою проголошував створення постійної «козацької залоги» на Дністрі, аналогічної дніпровській Запорозькій Січі. Природно, місцеве панство обурилось та увійшло в конфронтацію з новоявленим реформатором! Все панство, окрім його колишнього господаря — князя Острозького!!! Так-так. саме цього багатющого магната «наливайківці» зачепили всього лише один раз! Та й то легенько. Після чого князь Острозький теж легенько пожурив свого колишнього слугу (в стилі «ну що ж ви так нерозбірливо, га?!»). Зате всім іншим жалівся: мовляв, ото Бог на старості літ наслав на мене нового Косинського...

По-третє, той-таки Криштоф Косинський. Виявляється, саме він був провідником найпершого в історії України козацько-селянського повстання! На свої власні гроші Косинський побудував маєток в т.зв. Рокитнянській пустині, завдяки чому утворилося сучасне село Рокитне на Київщині. А один із синів князя Острозького взяв та й відсудив у сіромахи той маєток, заявивши в суді, що виграв його в карти! Там була чистої води корупційна історія… А на додачу до втрати села один з челядників підстарости білоцерківського Курцевича-Булиги кревно образив ошуканого козацького полковника… От із вбивства того челядника-кривдника і почалося повстання. І між іншим, Северин Наливайко (як сотник надвірної корогви пана Острозького) допомагав придушити повстання Косинського!!! Отакий це був «народний герой»...

По-четверте, у Северина Наливайка, виявляється, був старший брат Дем'ян, який полишив сім'ю ще до смерті батька-ремісника. Й невдовзі вигулькнув… так-так, вірно: при особі князя Острозького! Але на відміну від, відверто кажучи, недалекого вояка Северина, старший брат був ще тим розумакою! Прийняв духовний сан. Викладав в Острозькій академії. Й загалом був чимсь на кшталт тіньового радника магната Острозького...

На цьому тлі відомості про те, що Северина Наливайка четвертували, а не спалили живцем в мідному бику (як написала свого часу геніальна Ліна Костенко), вже не мало особливого значення. Бо замість народного героя й борця за щастя знедолених ми з дружиною після детального аналізу побачили:

  • доволі недалекого й недалекоглядного, посереднього за здібностями чоловіка;
  • бездарного воєначальника;
  • абсолютно нікудишнього організатора.

Також при найближчому розгляді виявилося, що діями Северина Наливайка потайки керував князь Острозький. Та ще й за посередництва старшого брата — Дем'яна! Та чого там: велику частину «наливайківців» складали челядники пана Острозького, які час від часу поверталися до свого пана перепочити від ратних справ, а потім знов ішли «рекетирствувати».

А от щодо Василя-Костянтина Острозького… О-о-о, то був діяч зовсім іншого масштабу! Й амбіції у нього були неабиякі — корона Польщі! Заважало ж йому одне: сповідування віри православної. А поруч із Василем-Костянтином Острозьким намалювалась його племінниця — Гальшка Острозька. Яка, власне, й була головною спадкоємицею всього їхнього магнатського роду. Тоді як Василь-Костянтин володів Дубном, а не Острогом. І мав би. власне, називатися князем Дубненським. Але дуже вже постарався він зробити так, щоб все родове майно припливло до його рук. А племінницю Гальшку — в монастир...

От хто був справжнім мотором тодішньої історії! От хто непомітно рухав Северином Наливайком, який, сам того не розуміючи, розчищав своєму господареві дорогу на трон Речі Посполитої… Та накажи дурневі Богу молитися, він і лоба розіб'є! Так сталося і з Наливайком. І хоча загинув він героїчно на ешафоті, та загинув даремно — бо дорогу до трону господареві так і не проклав. Отож і переглянули ми з дружиною концепцію роману, зробивши головним героєм князя Острозького. І для гостроти трохи вип'ятивши із забуття Дем'яна — старшого брата Северина.

Сама собою прийшла й назва нового роману: адже князь Острозький немовби шахову партію живими людьми розігрував! От саме «шаленими шахами» в Середньовіччі й називали гру в шахи живими людьми на гігантських дошках — у палацових залах, на замкових галявинах тощо. Польське панство також полюбляло «шалені шахи» — наприклад, той-таки Ярема Вишневецький...

www.youtube.com/watch?v=Epl6GVo2dMY

Анотація до книги:

Що наше життя? Гра!.. Для одних — карколомна шахова партія, для інших — протиборство держав і князівств, владних осіб та спадкоємців величезних станів, католиків та православних. Настав час розпочинати чергову партію. У великій грі життями, немов живі шахові фігури, зійшлися князі Василь-Костянтин Острозький і Дмитро Сангушко, княгині Беата Костелецька-Острозька і Гальшка Острозька, очільники перших козацьких повстань Криштоф Косинський і Северин Наливайко зі своїм братом Дем’яном, королі Стефан Баторій і Сигізмунд ІІІ Ваза, королева Анна Ягеллонка, полководець Станіслав Жолкевський.

Буктрейлер до нашого роману:

www.youtube.com/watch?v=5qXYWx4l9RA

+2
01:32
959
RSS
20:58
+2
А оце зовсім свіжий (вчорашній!) буктрейлер на «Шалені шахи»:
08:38
+2
Гарно зроблено. Музика учивчасто-рішуча.
21:02
+2
До речі, оцей буктрейлер торік зробили:
17:00
+1
Неймовірний захопливий сюжет, заснований на реальних подіях з історії України 1530-1600 рр. Князі Острозькі (і деталі заснування Острозької академії), перші повстання проти Речі Посполитої та доля Северина Наливайка, і ще море карколомних подій.
І, як на мене, найголовніше те, що роман про давню історію дає розуміння того, чому польська влада сьогодні, у 2018 р., приймає антиукраїнські закони (наприклад антибандерівський), замість того, щоби спільно протистояти російській агресії !!!

Віктор Максименко, GoodReads

Випадкові Книги