Фатальна помилка

Фатальна помилка

ВЕЛИКА ПОДЯКА
Ігореві Каганцю за те, що своєю
статтею у «Народному оглядачі» звернув
нашу увагу на цього непересічного
державного діяча Гетьманської доби…


Головний герой нашого роману — князь Юрій Стефанович Немирич, видатний політичний діяч, дипломат, талановитий воєначальник, права рука Івана Виговського. Він належав до роду, який, на думку сучасників, стояв поряд з Острозькими, Вишневецькими, Сангушками, Радзивіллами та іншими русинськими шляхетськими сімействами. Немиричі були одними з найбільших землевласників великого князівства Литовського.

Герой роману був одним з найосвіченіших людей свого часу. Романтик, мрійник, філософ, мислитель з відточеним, гнучким розумом, дивовижною твердістю духу — ось як можна його охарактеризувати. Юрій Немирич був наділений рідкісною, як на ті часи, незалежністю суджень та воістину бунтарським характером. Додайте до цього авантюрну жилку, успадковану від предків, та виховану з дитинства звичку до холодного політичного розрахунку — і дістанете бодай приблизне уявлення про те, наскільки благодатний матеріал для майстрів красного слова являє ця історична особа. Недарма ще за життя про Немирича складалися легенди…

Втім, його роль у розвитку тогочасної України, у бурхливих процесах середини XVII століття так і не були оцінені належним чином. Ми й досі слабко уявляємо, що саме рухало вчинками цієї талановитої освіченої людини: біль за долю країни?.. політичні амбіції?.. проста жага влади?.. Як розцінити перехід Немирича від соцініянства (аріянства) до православ’я: людина повернулася до віри предків — чи це був політично виважений крок інтригана, загалом байдужого до питань віри?! А ідея створення Великого князівства Руського!.. Що це: прагнення створити нову незалежну українську державу чи черговий кар’єрний хід?!

Однозначних відповідей на ці запитання, мабуть, не знайде ніхто й ніколи. Втім, впевнено можна констатувати, що за масштабністю задумів і вчинків Юрій Немирич безумовно належить до плеяди найбільш видатних особистостей української історії XVII століття, нині незаслужено позабутих.

Він був народжений для того, щоб створювати нове, небачене досі — типова людина епохи українського Відродження. Схильність до науки поєднувалася в ньому з жагою пригод, релігійні шукання — з політичними амбіціями, аристократизм — з пристрастю до демократії. Немирич міг провести життя в розкоші та спокої, натомість на нього чекали різноманітні небезпечні випробування, яскраві враження, радощі й розчарування, великі досягнення й катастрофічні втрати, конфлікти з можновладцями та нерозуміння спільників, участь у кривавих битвах і виснажливих дипломатичних перемовинах.

Наш роман написаний, насамперед, для молодого покоління українців, людей творчих і допитливих. Знаємо, що вони вже не бажають засвоювати історію власного народу, переспівану чужинськими ідеологами. Молодь хоче відчувати минувшину, немовби живу реальність. У своїх творах ми намагаємося не просто наголосити на найважливіших моментах життя певних історичних персонажів, але художніми засобами анімувати їх, дати уявлення про характер і мотивацію вчинків. Так виникає своєрідний канал між сивою давниною й сучасністю, по якому лине жива вода слова — субстанції всюдисущої, універсальної, хоча й незримої…

У художньому творі історична достовірність єднається з натхненним польотом фантазії, що властиво белетристиці. Тим не менш, ми не відходимо від реальних фактів, які тільки можна відшукати в історичних документах описуваної епохи. А вже грунтуючись на останніх, намагаємося відтворити складний духовний світ наших героїв, логічно обгрунтувати кожен їхній вчинок, не приховуючи як достоїнств, так і недоліків та слабкостей. Отак і виникають літературні портрети тих, хто, з нашої скромної точки зору, достойний назавжди залишитися в пам’яті нащадків.

Назва книги та ім’я автора мовою, на якій вона видана (якщо відмінна від української):
Тимур і Олена Литовченки. Фатальна помилка
Анотація до книги:

Роман «Фатальна помилка» присвячено 355-й річниці Конотопської битви та трагічній загибелі полковника Юрія Немирича — мрійника, романтика, авантюриста, українського інтелектуала XVII століття, відомого благодійника, адепта європейського вибору. Адже ще 355 років тому Україна мала цілком реальний шанс стати справжньою, як для XVII століття, європейською державою — незалежною, міцною і прогресивною. Державою православною, але без несамовитої азійської дикості Московського царства, з модерновою системою державного управління — на відміну від Речі Посполитої, де сейм міг обрати слабкого безвільного короля і де час від часу наставали періоди безкоролів’я.

Буктрейлер до нашого роману:

www.youtube.com/watch?v=HqmxR-46ihY

+2
17:07
766
RSS
17:09
+2
Давно збирався презентувати цю книжку на Світочі. Й ось нарешті… _браво
07:53
+2
Книга варта вашої уваги. Історія України змінилася б, якби поруч із Хмельницьким був Немирич та з року 1650-го.
21:53 (відредаговано)
+2
Знайшов на Ютубі цикл передач, присвячений «гібридній війні Московії проти козацької України в XVII столітті» зі згадками про Хмельницького, Виговського, Немирича та ін.:

Все вибудувано ну просто в контексті нашого роману «Фатальна помилка»!!! Причому наша книжка вийшла в 2015 році, а відео опубліковано в 2017 році… А нас серед експертів нема…
_шкодую
05:17
+2
Хитрі війни — вони здалеку…

Випадкові Книги