УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Фрязи - хто вони?!

Сьогодні прослухав на Ютубі начитаний матеріал "Триада 2С: кремлевская затычка для свободы слова", потім почитав коментарі. В статті згадувалися італійці, які збудували Московський Кремль, отож одна ватниця (очевидно, росіянка) спитала (цитую мовою оригіналу):


А итальянцы прямо тысячами в Москву приехали строить кремль? А наш народ в строительстве не участвовал???


Я не хотів вгрузати в диспут, але такої тупості не витримав. І відповів їй. В результаті спіймав кілька «лайків». А також… чомусь не нарвався (принаймні поки що) на жодного розлюченого ватника. В чому ж полягала моя відповідь?..

Поглянувши на мапу Московської області, знайдемо наступні населені пункти:


Фрязево — селище в міському окрузі Електросталь Московської області.

Фряново — робітниче селище в Щелковському районі Московської області. Найбільший населений пункт муніципального утворення «Міське поселення Фряново».

Фрязінонаукове містечко на північному сході Московської області (20 км від Москви). Найбільший в Росії центр НВЧ-електроніки.


Оминемо поки що той факт, що насправді є декілька населених пунктів з назвами «Фрязіно»: 2 в Московській області й по 1 у Володимирській та Вологодській областях. Давайте краще з'ясуємо, що це за корінь слова такий — «фря(з)» — і що він означає?!

Розгадка міститься у вікі-статті «Фрязіно» (цитую у власному перекладі українською):


Назва, очевидно, походить від будівельників Московського Кремля — фрязів (фрязи, фрязіни — назва італійців на Русі), звідки пішли схожі назви: Фряново і Фрязево.

У свою чергу, вікі-стаття "Фрязин" пояснює походження даного терміну (цитую у власному перекладі):


Фрязин, фряг (спотворене «франк»), множина фряги, фрягове — староруська назва вихідців з Південної Європи романського походження, зазвичай італійців (інші вихідці із Західної Європи називалися «німцями»).

Підіб'ємо підсумки.

Для московитів усі іноземці ділилися на «німців» (на «німих» — на тих, хто не знав мови аборигенів-московитів) та «фрягів» («франків» — переважно італійців). От саме «фряги», «фрязи», «фрязіни» й збудували Московський Кремль! А понаїхало їх до Московського царства стільки, що вистачило для утворення в регіоні довкола Москви мінімум чотирьох селищ — Фрязева, Фрянова і двох Фрязіних. Якби ці селища в переважній масі своїй не були заселені саме «фрягами/фрязами», то навряд чи отримали б такі назви. А тепер прикиньте, скільки було тих «понаїхавших» італійців — будівничих Московського Кремля!..

Наостанок — розгадка маленької таємниці. Я відповів цій ватниці настільки блискавично, бо був, як-то кажуть, в темі. Адже коли ми з дружиною працювали над романом "Фатальна помилка", де фігурували діячі Посольського приказу (тогочасного московитського Міністерства закордонних справ), то і з'ясували різницю між «німцями» та «фрягами». Й навіть дали в тексті роману авторську примітку, хто вони такі — «фряги». Але ж ми — українські письменники! По суті — іноземці для сучасної РФ. І при цьому ми розкопуємо історію терміну «фряг» та топонімів Фрязево, Фряново, Фрязіно, а російська вата (при тому, що «народність» та «духовність» — не останні «скрепи») цього не знає і знати не хоче. Хоча на будівництво Московського Кремля «фрягів» понаїхало стільки, що вистачило на утворення декількох поселень, що існують і досі.

Автор:
Тимур Литовченко
+2
18:45
298
RSS
18:54
+2
Все ж таки цікавитися історією варто…
03:26
+2
Дуже цікавий допис. Я такого не знав. Отже кремль з його баштами придумали й збудували італійці! Віктор Суворов писав, що італійці дуже талановитий і винахідливий народ. Це ж видно по Андріївській церкві, яку збудував Растреллі.
04:19 (відредаговано)
+2
От тільки в тому заковика, що ми не приховуємо тієї обставини, що Андріївська церква і Маріїнський палац збудовані за проектами італійця Растреллі. Й навіть пишаємося цим.
_браво
Водночас, сучасні росіяни навіть гадки не мають, що їхню гордість — Московський Кремль збудували італійці, яких вистачило для того, щоб заселити Фрязево, Фряново і два Фрязіних неподалік Москви!!! Їм навіть чомусь не ріжуть вухо ці топоніми, що починаються з дуже незвичайного, як для російської мови, кореню «фряз-/фря-». А між тим, корінь дуже нехарактерний! Бо в російській мові всі (!!!) слова, що пишуться з літерою «ф», мають іноземне походження. Як зараз пам'ятаю вправу з підручника з російської мови для 5 чи 6 класу, де було сказано: на всю поему Пушкіна «Полтава» зустрічаються лише 3 слова (!!!) з літерою «ф»:
№1- Слагают цифр универсалов…
№2 — Гремит анафема в соборах…
№3 — Раз в год анафемой доныне...

Дивно?! Анітрохи!!! Бо всі слова з літерою «ф» є запозиченими.
Повторюю, це інформація зі шкільного підручника. Отже, літера «ф» в російській — це маркер запозиченого слова.
Отже, топоніми «Фрязево», «Фряново», «Фрязіно» — явно запозичені. Але якого дідька?! Там же скрізь місцеві топоніми — «Москва» (від племені «мокша»), «Рязань» (від племені "єрзя") і т.ін… Отже, були якісь чужаки-«фрязи», завдяки яким утворилося кілька нестандартних топонімів… Тоді хто вони — оті «фрязи/фряги»?!
_стежу
Отже, якби росіяни мали клепку в голові, вони б самі мусили покопатися в своїй історії. Але воно їм нахрін не треба!..
04:33 (відредаговано)
+2
Я тобі ще скажу навіть більше! Існує версія, нібито гордість росіян — храм Василя Блаженного також побудували італійські зодчі одночасно з Кремлем!

За третьою версією собор був побудований невідомим західноєвропейським майстром, імовірно італійцем, як і значна частина споруд Московського Кремля, зведених раніше. Звідси і неповторний стиль, що поєднує в собі традиції як російського зодчества, так і європейського зодчества епохи Відродження, але ця версія поки не знайшла чіткого документального підтвердження.

Храм Василя Блаженного
07:26 (відредаговано)
+3
О, якби цей храм збудував якийсь ломоносов, московити про це кричали б! Звук ф не властивий і нашій мові. Ми кажемо: хвіртка, хвиля, Хведір+ Якщо так і в московитській мові, то це ще один доказ її вторинності.
_сміюсь А ще українці кажуть "квасоля", а росіяни — "фасоль". _сміюсь