Свідомість Всесвіту

Свідомість Всесвіту

Чи може Всесвіт мати свідомість?! Здавалось би, абсурдне припущення...

Однак для зародження життя у Всесвіті закони останнього мають бути налаштовані дуже точно, а основні фізичні константи мають вкладатися в дуже вузький діапазон значень. Це засвідчує дуже малу ймовірність того, що Всесвіт матиме ряд показників, сумісних з існуванням життя. Але ми спостерігаємо принципово іншу картину: початкові умови Всесвіту і закони фізики практично ідеально налаштовані для того, щоб життя отримала шанс на розвиток. 

Астрофізики поки безуспішно намагаються пояснити природу простору, часу і матерії. Але досі краща теорія дуже великого (загальна теорія відносності) несумісна з кращою теорією дуже маленького (квантовою механікою). Однак і припускати, що ми ніколи не подолаємо ці перешкоди, теж не можна. Є великі надії на те, що колись фізики з гордістю представлять публіці повну історію фундаментальної природи Всесвіту. 

Англійський астроном Артур Еддінгтон був першим вченим, який підтвердив загальну теорію відносності. Розмірковуючи про обмеження фізики в «Природі фізичного світу», Еддінгтон стверджував: єдине, що ми дійсно знаємо про природу матерії, полягає в тому, що частина її має свідомість; ми знаємо це, оскільки безпосередньо усвідомлюємо свідомість своїх власних мізків. Природа матерії поза мозком нерозривна з матерією всередині мозку — вважав Еддінгтон. 

Філіп Гофф, професор філософії Інституту Центральної Європи у своїй книзі «Свідомість і фундаментальна реальність» розробив ці роздуми в якості розширеного аргументу панпсихізму: погляду, згідно з яким вся матерія має свідому природу...

Перегляд відеозапису:
+1
09:59
381
RSS
10:00
+1
Колосально!!! _чудово
14:31
+3
… Конрой сказала:

— Уявіть таку космологію. Забудьте про Всесвіт, який починається з «правильного» Великого Вибуху, який створює зірки, планети, розумне життя — і культуру, здатну все це осмислити. Візьміть за вихідну точку сам факт, що є людська істота, здатна пояснити Всесвіт за допомогою єдиної теорії. Переверніть все з ніг на голову і вважайте єдиною даністю існування цієї людини.

Я зауважив роздратовано:

— Як можна вважати це єдиною даністю? У вас є жива людина, і більше нічого. Якщо дано, що ця людина існує, значить, має бути і Всесвіт, який він пояснює.

— Саме так.

Конрой посміхнулася, спокійно і розсудливо, але у мене волосся заворушилося. Я раптом зрозумів, що вона зараз скаже.

— Від цієї людини бере початок Всесвіт, поширюючись на всіх напрямках, в минуле і в майбутнє. Не вихлюпується з до-простору, не породжується невідомо як на початку часів, а тихо кристалізується навколо однієї людини. Ось чому Всесвіт підпорядкований одному закону — теорії всього. Її пояснює одна людина. Ми називаємо її Ключовою Фігурою. Все і вся існує, оскільки існує Ключова Фігура. Космологія Великого Вибуху могла б не привести ні до чого — породити всесвіт холодного пилу, всесвіт чорних дірок, всесвіт мертвих планет. Одначе Ключовій Фігурі потрібно все, що містить Всесвіт — зірки, планети, життя, — аби пояснити власне буття. Вона має усвідомити це все, без пробілів, без невідповідностей, без протиріч. Ось чому мільярди людей і справді помилялися. Ось чому ми не живемо в космології кам'яного віку і навіть у світі ньютонівської механіки. Колишні пояснення недостатньо потужні й зв'язні, аби породити Всесвіт — і пояснити мозок, здатний вмістити таке пояснення.

Я сидів і дивився на Конрой. Мені не хотілося її ображати, але нічого чемного на думку не спадало. Це була найчистісінька культістська балаканина: з тим же успіхом вона могла б оголосити, що Вайолет Мосала й Генрі Бундо — інкарнації двох ворогуючих індуїстських божеств або що Атлантида повстане з дна морського й зірки впадуть, коли буде написано Останнє Рівняння.

Тільки, якщо б вона це сказала, навряд чи б у мене побігли дрижаки. Все, що вона говорила, було так близько до науки, що я на час опинився обеззброєним.

Вона продовжувала:

— Ми не можемо спостерігати, як виникає Всесвіт; ми — його частина й замкнені в просторі-часі, створеному в момент пояснення. Єдине, що ми сподіваємося побачити: як хтось вперше усвідомлює ТВ (Теорію Всього – О.К.) цілком, з усіма наслідками, що випливають, і — невидимо, невідчутно — зрозуміє нас і тим самим створить.

Раптом вона розсміялася, зруйнувавши чари.

— Це лише теорія. Математично вона бездоганна, але така, що за самою своєю суттю абсолютно не перевіряється. Тож, звісно, ми можемо помилятися…

Грег Іган «Відчай»
_браво Саме так! _браво
17:04
+1
Дякую, Тимуре.

Випадкові Відеозаписи